• slovenský

Western / Historický

USA, 1962, 101 min

Jay Silverheels, Ian McDonald, Monte Blue a konečně nedávno Wes Studi - to jsou všechno filmoví představitelé slavných apačských náčelníků. Geronimo v podání Chucka Connorse byl ale ten nej. Jedinou, i když podstatnou, chybou filmu je trochu ujetý nehistorický happyend à la Hollywood, který jako by byl třešničkou na dortu americké omluvy.(10.4.2005)

Indián Geronimo(s kamennou tvárou, výborne hrajúci Chuck Connors), bol doteraz pre mňa iba ako tak známe meno Indiána, odteraz to bude hrdinské meno o ktorom by som sa chcel dozvedieť viac v čo dopomohol tento film a boji za slobodu Apačov, potešilo ma vidieť vo filme tvár "Batmana" Adama Westa, ktorý slúžil na strane zla ako poručík John Delahay ale jeho postoj tam bol neutrálni a tak z jeho postavou prišli aj sympatie. Výborný western o hrdinstve malej Indiánskej skupinky pred útlakom diktátorstva "slobodnej" Ameriky. Filmu nechýba akási otrlosť v scénkach, trošku je škoda že tam nebola nejaká väčšia prestrelka, ktoré mám u takýchto filmov moc rád. /85%/(19.7.2008)

Geronimo, slavný náčelník kmene Apačů, který se narodil někdy ve 20. letech 19. století (neví se přesně), byl hrdinou, který proslul hlavně díky své statečnosti, síle a nezranitelnosti. Jeho legenda je však opředena mnohými nejasnostmi. Jeho blízcí ho uctívali a nesnesli by ani sebemenší kritiku na jeho osobu, zatímco někteří další Indiáni, kteří ho znali, ho nazývali jako prachsprostého zbabělce, možná však jenom ze závisti. Jeho slávu si nejvíce vysloužil tím, že s hrstkou apačských bojovníků statečně unikal americké a mexické armádě, která čítala mnohonásobnou přesilu a to vše jen proto, že chtěl svobodu a hrdost, která mu a jeho lidem zaslouženě patřila. O tomto faktu se můžeme dozvědět i v tomto biografickém snímku, ale dalších takových není mnoho. Film si totiž zakládá hlavně na zábavném příběhu, který bohužel není příliš věrný skutečnosti a už vůbec ne, co se týče lidí okolo Geronima. Tento fakt na čtyři hvězdičky nedokázal pozvednout ani dobrý výkon výborně obsazeného Indiána s hluboce pronikavýma modrýma očima, Chucka Connorse, ani překrásné vykulené Kamaly Devi. Pro mě je Geronimo hrdina, at' už to bylo jakkoliv a mnohem víc bych ocenil přesné životopisné zpracování jeho života, než tuto napůl smyšlenou, ale dějově skvělou povídku. Snad se mi někdy takový snímek dostane do rukou, pokud vůbec takový existuje.(6.4.2011)

Neveľmi známy western o poslednom náčelníkovi Apačov, ktorý rovnako ako aj Apači akosi stráca dych. Neviem, nakoľko je historický presný (o závere sa dá pochybovať), avšak jeho spracovanie je až priveľmi štandartne odvedené, takže inak nanajvýš zaujímavá a hlavne pre američanov závažná téma, ktorej v začiatkoch nechýba ani myšlienka nemá potrebné vyznenie. Za zmienku ešte stojí hlavný predstaviteľ Chuck Connors s jeho neľutostným pohľadom a rezanými rysmi tváre dal Geronimovi tú správnu charizmu.(19.7.2008)

Chuck Connors v úlohe Geronima je ozaj dobrý.Dobré stavaný,výborne sa hodil na túto úlohu.Až na tie oči.Boli nejako moc modré,neviem či ich má také naozaj,alebo mal kontaktné šošovky,ak vôbec už v tej dobe dobe,roku 1962 existovali.Neviem prečo,ale pripadalo mi to nejak divné,ako rušivý moment.Film sa ani náhodou netvári historický presne.Ale je o ňom známe,že prekabátil a oklamal armádu USA nie ráz.Robil si z nej posmech a často ju vystavoval hanbe.Solídny a dobrý film,končiaci sa typickým americkým happyendom,čo ale v tomto filme trochu vadilo.(27.5.2009)