• slovenský

Western / Historický

USA, 1962, 101 min

• LiVentura

Nelíbilo.(28.9.2013)

Chuck Connors v úlohe Geronima je ozaj dobrý.Dobré stavaný,výborne sa hodil na túto úlohu.Až na tie oči.Boli nejako moc modré,neviem či ich má také naozaj,alebo mal kontaktné šošovky,ak vôbec už v tej dobe dobe,roku 1962 existovali.Neviem prečo,ale pripadalo mi to nejak divné,ako rušivý moment.Film sa ani náhodou netvári historický presne.Ale je o ňom známe,že prekabátil a oklamal armádu USA nie ráz.Robil si z nej posmech a často ju vystavoval hanbe.Solídny a dobrý film,končiaci sa typickým americkým happyendom,čo ale v tomto filme trochu vadilo.(27.5.2009)

Velmi průměrné, silné spíše tématem než provedením. Příběh se vyvíjí značně chladně, chvílemi se více mentoruje než přemýšlí, pocitově se to ke mně nedostalo.(17.12.2009)

Predstaviteľ Geronima Chuck Connors( nie Norris!) hraje známeho apačského náčelníka dobre. Ostrý indiánsky pohľad a kamenná tvár bez úsmevu mu ide, len tým modrým očiam sa nestačím čudovať. Geronima som na nejakých fotkách videl, ale pochybujem, že by mal modré oči nielen on, ale i hociktorý indián. Posledný predstaviteľ Geronima Wes Studi je ideálny predstaviteľ a to nielen pre svoj pôvod. Napriek tomu má tento starší film čo ponúknuť. Aj keď je takmer neznámy, myslím, že patrí k tomu najlepšiemu, čo sa o Geronimovi natočilo. Tým ale nechcem povedať, že sa to nedá lepšie...70%.(2.2.2013)

Geronimo, slavný náčelník kmene Apačů, který se narodil někdy ve 20. letech 19. století (neví se přesně), byl hrdinou, který proslul hlavně díky své statečnosti, síle a nezranitelnosti. Jeho legenda je však opředena mnohými nejasnostmi. Jeho blízcí ho uctívali a nesnesli by ani sebemenší kritiku na jeho osobu, zatímco někteří další Indiáni, kteří ho znali, ho nazývali jako prachsprostého zbabělce, možná však jenom ze závisti. Jeho slávu si nejvíce vysloužil tím, že s hrstkou apačských bojovníků statečně unikal americké a mexické armádě, která čítala mnohonásobnou přesilu a to vše jen proto, že chtěl svobodu a hrdost, která mu a jeho lidem zaslouženě patřila. O tomto faktu se můžeme dozvědět i v tomto biografickém snímku, ale dalších takových není mnoho. Film si totiž zakládá hlavně na zábavném příběhu, který bohužel není příliš věrný skutečnosti a už vůbec ne, co se týče lidí okolo Geronima. Tento fakt na čtyři hvězdičky nedokázal pozvednout ani dobrý výkon výborně obsazeného Indiána s hluboce pronikavýma modrýma očima, Chucka Connorse, ani překrásné vykulené Kamaly Devi. Pro mě je Geronimo hrdina, at' už to bylo jakkoliv a mnohem víc bych ocenil přesné životopisné zpracování jeho života, než tuto napůl smyšlenou, ale dějově skvělou povídku. Snad se mi někdy takový snímek dostane do rukou, pokud vůbec takový existuje.(6.4.2011)