• slovenský

Western / Historický

USA, 1962, 101 min

Arnold Laven

Neveľmi známy western o poslednom náčelníkovi Apačov, ktorý rovnako ako aj Apači akosi stráca dych. Neviem, nakoľko je historický presný (o závere sa dá pochybovať), avšak jeho spracovanie je až priveľmi štandartne odvedené, takže inak nanajvýš zaujímavá a hlavne pre američanov závažná téma, ktorej v začiatkoch nechýba ani myšlienka nemá potrebné vyznenie. Za zmienku ešte stojí hlavný predstaviteľ Chuck Connors s jeho neľutostným pohľadom a rezanými rysmi tváre dal Geronimovi tú správnu charizmu.(19.7.2008)

Konečně jsem viděl legendární western Geronimo. A přes nesympatického představitele Geronima to je lehce nadprůměrný western díky členitému scénáři a svižnému tempu filmu a samozřejmě i díky námětu hrdinství posledních divokých Apačů. Ale např. na vynikající Fordovy filmy s obdobným námětem jako je Podzim Čejenů nebo Měla žlutou stužku však Geronimo nemá... Trailer: nenalezen(27.4.2010)

Chuck Connors v úlohe Geronima je ozaj dobrý.Dobré stavaný,výborne sa hodil na túto úlohu.Až na tie oči.Boli nejako moc modré,neviem či ich má také naozaj,alebo mal kontaktné šošovky,ak vôbec už v tej dobe dobe,roku 1962 existovali.Neviem prečo,ale pripadalo mi to nejak divné,ako rušivý moment.Film sa ani náhodou netvári historický presne.Ale je o ňom známe,že prekabátil a oklamal armádu USA nie ráz.Robil si z nej posmech a často ju vystavoval hanbe.Solídny a dobrý film,končiaci sa typickým americkým happyendom,čo ale v tomto filme trochu vadilo.(27.5.2009)

Predstaviteľ Geronima Chuck Connors( nie Norris!) hraje známeho apačského náčelníka dobre. Ostrý indiánsky pohľad a kamenná tvár bez úsmevu mu ide, len tým modrým očiam sa nestačím čudovať. Geronima som na nejakých fotkách videl, ale pochybujem, že by mal modré oči nielen on, ale i hociktorý indián. Posledný predstaviteľ Geronima Wes Studi je ideálny predstaviteľ a to nielen pre svoj pôvod. Napriek tomu má tento starší film čo ponúknuť. Aj keď je takmer neznámy, myslím, že patrí k tomu najlepšiemu, čo sa o Geronimovi natočilo. Tým ale nechcem povedať, že sa to nedá lepšie...70%.(2.2.2013)

Indián Geronimo(s kamennou tvárou, výborne hrajúci Chuck Connors), bol doteraz pre mňa iba ako tak známe meno Indiána, odteraz to bude hrdinské meno o ktorom by som sa chcel dozvedieť viac v čo dopomohol tento film a boji za slobodu Apačov, potešilo ma vidieť vo filme tvár "Batmana" Adama Westa, ktorý slúžil na strane zla ako poručík John Delahay ale jeho postoj tam bol neutrálni a tak z jeho postavou prišli aj sympatie. Výborný western o hrdinstve malej Indiánskej skupinky pred útlakom diktátorstva "slobodnej" Ameriky. Filmu nechýba akási otrlosť v scénkach, trošku je škoda že tam nebola nejaká väčšia prestrelka, ktoré mám u takýchto filmov moc rád. /85%/(19.7.2008)