Na cestě - Série 18 (2016) (série)

Na cestě po střední Dalmácii (S18E11)

(epizoda)
Česko, 2016, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za sluncem a plážemi střední Dalmácie, skvělým vínem i tradičními recepty. Po místech, kudy kráčela historie a kde se natáčel seriál Hra o trůny... Za osobní účasti Jiřího Bartošky a Miroslava Donutila navštívíme nejen turisticky proslulá místa, jako město-muzeum Trogir, či rušný Split, ale i tajemná a méně známá místa Dalmátského Záhoří. Prozkoumáme odkaz obránců pevnosti Klis a zjistíme, proč se právě tady natáčel seriál „Hra o trůny". V městečku Vrgorac objevíme známého básníka i fantastické víno. Naučíme se jak uvařit fantastickou telecí Peku v rázovité vesnici Kokorići. Vydáme se pod stopách rudého gentlemana Vinetoua a navštívíme sídlo jadranských pirátů v Omiši. Rozřešíme záhadu tajemných jezer, Modrého i Červeného u města Imotski a prozkoumáme mystické kameny zvané Stečci. Nezapomeneme na populární letovisko Makarskou a odhalíme drsnou krásu pohoří Biokovo. Zastavíme se i v místě, kde se zastavil čas, v romantické Vrbosce na ostrově Hvar a přesvědčíme se, že nejstarší město Jadranu, Stari Grad rozhodně stojí za návštěvu. Rozloučíme se s nádhernými plážemi, chorvatskou srdečností a pohostinností. Příroda byla k této části Jadranu opravdu štědrá. Členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími bělostnými drobnými oblázky a jemným pískem, malebné siluety menších i větších ostrovů, horská hradba vyrůstající přímo z pobřeží, těsně nad rušnými letovisky, přebohatá přímořská vegetace, včetně zeleně rozsáhlých borových lesů i udivující bohatství uměleckých památek zdejších měst a městeček. Taková je střední Dálmácie, kterou jsme se v pořadu Na cestě vydali prozkoumat.

Začínáme ve městě, kterému se bez nadsázky říká muzeum, v starodávném Trogiru. Navštívíme i další místa zapsaná na seznam světového kulturní dědictví organizace UNESCO. Rušný přístav Split s jedinečným římským palácem, kde náhodně zažijeme pravou místní svatbu a mystické naleziště náhrobních kamenů zvaných Stečci, které najdete pouze na jadranském pobřeží. Prohlédneme si mocnou pevnost Klis, kde zjistíme, že je nám velmi povědomá ze seriálu Hra o trůny a zažijeme tu i souboj drsných bojovníků. Vydáme se do proslulé vinařské oblasti Vrgorac a cestou objevíme rázovitou vesničku Kokorići, kde se oba naši herci naučí vařit fantastickou tradiční Peku a rádi se s vámi podělí o recept. Následně se vydáme po stopách rudého gentlemana Vinetoua do pirátské Omiše i k proslulým Radvanovým mlýnům na řece Cetina. Prozkoumáme doslova omračující krasová jezera, Modré a Červené u města Imotski a vystoupáme i na působivý vrchol pohoří Biokovo. Nnakonec se vydáme na ostrov Hvar. Tady navštívíme starobylou Vrbosku a zřejmě nejstarší město celé oblasti Stari Grad. Navíc se seznámíme se dvěma chorvatskými básníky Tinem Ujevičem a Petarem Hektorovičem. Díky jejich odkazu zjistíme, co náš Čechy s Chorvaty spojuje. Nejen velký díl společné historie a oblíbená turistická destinace, kam se každoročně vydá téměř milion našich turistů. (Česká televize)