Vlákna (TV film)

Barry Hines

Andrew Dunn

Zvuk:

Graham Ross

Sugestivní, naturalistický a mrazivý obraz nukleární války a jejích následků. Snímek má opravdu vnitřní sílu ve všech apokalyptických scénách, avšak je hodně zdlouhavý, což je důvod, proč nedám plné hodnocení.(3.3.2013)

Jaderný strašák. Něco tak děsivě sugestivního a syrového bych u TV záležitosti z 80. let nečekal. Ostatně film byl v době svého vzniku zakázán... Sledujeme příběh několika obyčejných lidí, kteří sledující hrotící se situaci, hrozící útok i následné použití jaderných zbraní. Panika, strach, bolest a hnus - tak se dá popsat následující pasáž, nevybíravě ukazující trosky města, v nichž umírají děti, staří lidé i zvířata. Nic se milosrdně neukrývá mimo záběr kamery. Sledujeme rodiny skrývající se ve sklepě, zoufale se snažící udržet naživu své nejbližší. Děsivé následky radiace. Nukleární zimu. Hlad. Zoufalé činy. Velmi, velmi drsnou scénu porodu. Zničený neúrodný svět, který civilizačně rázem spadl o několik století zpátky. Retardaci. Stres. Onu neúprosnost a tvrdě dopadající depresivní atmosféru nejvíc umocňuje nenucená, klidná kamera a úplná absence hudby, stejně jako zaměření snímku na příběh obyčejných lidi a obyčejných situací. Tlak na mysl diváka je silný, sám jsem na "nukleární" téma musel myslet ještě několik hodin po skončení filmu... což byl nepochybně účel.(20.5.2007)

"In these early stages the symptoms of radiation sickness and the symptoms of panic are identical." Znepokojivě působivé. A to i z dnešního pohledu. Jak to asi muselo působit v době vzniku, to si ani nechci představovat. Při sledování jsem tak nějak bral za hotové, že se na scénáři podílel Robert Merle. Tématem, zpracováním skrze využívání dokumentárních vsuvek, charaktery i vyzněním, to je vše jak z jeho pera. Dokumentární vstupy tvoří spolu se zachycením osudů dvou obyčejných rodin z Sheffieldu apokalyptickou ságu "před, při a po". A že to je televizní film? V tom je největší výhoda, jelikož právě onen televizní minimalismus tomu dodává naprosto výjimečný punc realičnosti. Nemluvě o geniálně výmluvném využívání ticha. To vše platí až do doby kdy se Ruth vydá do trosek hledat Jimmyho. V té scéně je prostě naprosto vše a v jejím stínu je pak závěrečná půlhodina již pouze lacině doslovná a v běhu událostí přespříliš zkratkovitá. Bohužel tak poněkud kazí jinak fenomenální dojem.(27.1.2008)

No nevím, nemůžu si pomoct, ale dle mého názoru silně nadhodnocený film. Na toto téma mi přišel o dost lépe zpracovaný Americký Den poté který vzniknul o rok dříve. Tady mě příliš nezaujali postavy ani to polodokumentaristické zpracování. A taky tady vidím až moc prvoplánovitou snahu šokovat publikum za každou cenu, ale tak dobře nebudu nadávat. Film podobného stylu asi nemůže i vzhledem k tématu úplně zklamat, ale Day After mi prostě přišel komplexnejší a propracovanější. Vlákna vidím pouze na lehký nadprůměr.60%(16.7.2016)

Anglická varianta Dnu poté z roku 1983 je analýzou života po atomovém útoku bez jakýchkoliv zábran a omezení. Natvrdo ukazuje, co může stát, jaké to bude, jaké budou podmínky a jaký bude svět potom... Každému komu nedojde, že atomový útok není nic chytrého a rozhodně ne výhra, bych doporučil se svou chápavostí něco dělat (nejlépe nikdy nejít do vlády třeba Ruské nebo Americké...a už vůbec ne toužit po své pracovně v Bílém domě...). Pouštěl bych tento film na základních školách nebo aspoň na středních, aby každý pochopil, co znamená atomová bomba a že to není pouze "ta bomba, co ukončila druhou světovou pro Japonsko...". Atomová válka enní výhra, to je prohra pro všechny strany... Film dokumentárním způsobem sleduje cestu ženy od pár hodin před útokem až několik let po útoku. Uvidíte, co jste tušili a i o čem jste neměli sebemenší ponětí. Povinné vidět pro všechny bez rozdílů. Naturalistické a kruté, ale reálnější než cokoliv jiného. Alternativa aneb je to podobné, ale trochu jiné Den poté (1983) . Pohled na atomový útok na Ameriku z pohledu američana....(4.10.2008)