Bad Taste - Vesmírní kanibalové

• Nový Zéland

Bad Taste

Komedie / Akční / Sci-Fi / Horor

Nový Zéland, 1987, 88 min (SE: 98 min)

Peter Jackson

Oscarový režisér Pána Prsteňov Peter Jackson a jeho ... začiatky. Alebo skôr šialene šibnutá, krvavá a nechutná sci-fi hororová komédia ? Povedal by som, že od každého trochu. U mňa hraje veľké mínus, že nemám rad tento typ filmu a za jeho amatérčinu by som ho najradšej poslal medzi najhlbšie odpady. Ale je tu jedno veľké ale a to je Peter Jackson. Novozélandský nadšený filmový fanúšik, ktorý okrem toho, že režíroval túto uletenú zvrhlosť, písal aj scenár, ktorý obohatil o niektoré fajn hlášky, staral sa aj o produkciu, či kameru, zostrihal si to podla seba, masky, kostýmy a aj efekty, to všetko podomácky vyrábal on, dvadsaťdva ročný Peter a zároveň si tu ešte aj zahral. A to je na jedného človeka fakt dosť a s plátna je to jeho nadšenie a zápal vidieť a cítiť. Bad Taste sa síce pomalšie rozbieha, za to končí s neskutočnou gradáciou a extrémne krvavou nápaditosťou. V dnešnej dobe sa mi to hodnotí dosť ťažko, ale v dobe uvedenia to musela byť neskutočná pecka. 60% - 3*(18.11.2015)

To nadšení a talent, spolu s ultračerným humorem tam vidět jsou. Bohužel druhá půlka mě už docela nudila. Jsem rád, že jsem to zhlédl, ale víckrát bych si pustil spíš Braindead...(14.10.2005)

Je mi líto... čekal jsem levnou a na koleně splácanou, nicméně taky hyperzábavnou a brutální řež, která se nekonala... Jistě, jsou tu šílené momenty, vtip nechybí a na rozdíl od italských laciných prasáren se tenhle film nebere ani trochu vážně - významné plus. Brutalit a nechutností není příliš, zaujmou spíše díky upgradům v oblastech vynalézavosti a neuvěřitelné uhozenosti (viz scény s rozseknutou lebkou a venčícím se mozkem - s jejím majitelem je zábavy vůbec nejvíc), ale... možná jako odkojenec Raimiho ranou tvorbou asi neumím kanibaly řádně brutálně ocenit. Jackson každopádně býval prvotřídní úchyl. (:(12.8.2007)

V pubertě jsem VESMÍRNÉ KANIBALY (překlad je sice úplně mimo, ale stvořil krásně béčkový název) a druhé SMRTELNÉ ZLO zbožňoval, když jsem ale obé shlédl s odstupem deseti let, zjistil jsem, že nadšení pro VK u mě vyprchalo. Najednou vidím jak moc amatérské, plytké a infantilní to je a jak to ani zdaleka nedosahuje Raimiho zběsilé vizuální invenčnosti. I když srovnávat ty dva filmy je poněkud nefér, protože SZ2 je studiový film pořízený za pěkné 3 miliónky, zatímco VK jsou ultralaciná amatéřina, která vznikala po víkendech 4 roky. V kategorii amatérských filmů to ale vůbec není špatné a ve své době, notabene v takové díře jakou Nový Zéland je, to musela být totální bomba. Příběh, dá-li se o něčem takovém mluvit je plytký a nijak zvlášť negraduje, některé postavy mizí a znovu objevují až po docela dlouhé době, triky a masky jsou až na výjimky směšné (většinou pořád odněkud teče falešná krev a padají vnitřnosti), ale stejně jako roztomile amatérská kamera a herecké výkony to nijak zvlášť nevadí, právě naopak. Moc se tu toho sice nenamluví, ale vyšlo pár výborných hlášek ("JSME ASTRO-INFO-DIAGNO-SLUŽBA." "A MÁME PĚKNĚ BLBOU ZKRATKU.") a parádní akční scéna s Derekem na skále a monumentální závěrečná přestřelka ("ZAŽIL JSTE UŽ NĚJAKOU PŘESTŘELKU?" "NE." "JÁ TAKY NE, ALE TAHLE UJDE, CO?"). Takže z těžké nostalgie za čtyři.(19.4.2006)

Naprosto neortodoxní pojetí komedie a hororu v jednom. Peter Jackson se vydal do nejtemnějších míst vesmíru, nikoliv aby tam vylovil kanibaly, ale aby si odtamtud přinesl ten nejčernější humor a uvařil z něj polévku, z níž se udělá nejednomu všežravci nevolno. Bezstarostnost filmu a improvizační scénář vhodně doplňuje absurdnost a zvrácenost této ďáblovy hříčky. Myslím však, že příliš velké množství přestřelek, u kterých se nejvíc projevuje technická zaostalost a mizivý rozpočet, Vesmírným kanibalům lámou vaz. Během rádoby akčních scén jsem měl pocit, že ono parádně ujeté a vlastně i originální béčko se mění v prostě jen špatně natočené béčko...Ale i tak díky své originalitě, doslova kultovním scénám a hláškám dávám 4*. 7/10(23.9.2011)