Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Při žádném jiném filmu jsem tolikrát nezažil to příjemné mrazení v zádech. Skoro každá scéna jde svým provedením až na dřeň a vtahuje diváka do děje neuvěřitelnou silou. Velice významnou složkou filmu je hudba, která nádherně podkresluje celý příběh. Kniha má na úspěchu filmu samozřejmě velkou zásluhu, ale věci znalí jistě ví, že skvělá předloha ještě neznamená povedený film. Jackson to však ukočíroval úchvatným způsobem a dokonalý výběr herců to jen podtrhává. První díl trilogie obsahuje i mou nejoblíbenější pasáž příběhu a tím je vznik Společenstva. Neznám silnější filmovou scénu.(26.8.2009)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete (spolu s 2. a 3.dílem). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Dokonalý snímek dokonalého režiséra podle dokonalé knihy... Jeden prsten vládne všem, / Jeden jim všem káže, / Jeden všechny přivede, / do temnoty sváže... // Spletitý fantasy příběh o historii mocného prstenu v dávné Středozemi, ve kterém mne kromě špičkového napětí (např. Devítka nemrtvých přízraků) nejvíce zaujaly bohaté trikové scény - úprk před trpaslíky a balrogem v podzemí v Morii, v kontrastu s nádhenými scenériemi Roklinky, Lorienu a řeky s Argonauty. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4711-pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-lord-of-the-rings-the-fellowship-of-the-ring-the/videa/(2.1.2009)

Vím, že bych měl napsat něco přínosnějšího, ale tohle byl společně s Amadeem film, který mě přivedl k filmu. Objektivně jej tedy zřejmě nikdy zhodnotit nedokážu. 100% Zajímavé komentáře: ScreamJay, Jeanne, belldandy, Pacco, Rocky88, Ajantis, salahadin, kitano, Indy, wipeout, Ferelen(11.5.2005)

První ze tří epochálních kapitol, kterou pomyslný dědeček v podobě stále svěžího Petera Jacksona přečetl svým vnoučátkům. Pán prstenů je jedna obrovská pohádka a Společenstvo prstenu je jejím úvodní slovem. Fantasy, žánr jenž vybídnul Jacksonovu fantazii k činům mu dal obrovský prostor. Prostor z jedné strany ostře lemovaný Tolkienovou předlohou a z druhé strany velmi uvolněný v měřítku moderní efekty nabité doby. Protože jde o první díl oprostím se od všelijakých závěrů a zaměřím se na ztvárnění. Zprvu mě zamrzela obrovská přeefektovanost, která se ve spoustě momentů z filmu jeví neukočírovatelnou, ale pak jsem si řek „Co to řešit, jde přece jen o fantazii.“ Krajina Nového Zélandu je opravdu úchvatná a ani by ty efekty příliš nepotřebovala. Tu poetičnost už má v sobě zakořeněnou. Všudypřítomný hudební motiv, který prezentuje úspěšný song mýtické průkopnice new age Enyi, proplétá většinu oněch silných a emotivních momentů. V těch vypjatějších momentech se naopak velmi osvědčuje chorálně a orchestrálně kvalitní hudba Howarda Shorea. Co se obsazení postav týče, nemohl si Peter vybrat lépe. Mrňous Wood podal hobita Froda s velkým nasazením a ke své postavičce se naprosto hodí, Hugo Weavig nechal chápat svého agenta „Smise“ a ujal se velení elfského klanu, Viggo Mortensen je pak dokonalou postavou hrdinského válečníka, kterému zdatně sekundují jak Orlando Bloom (jo, bezpochyby jeho odrazový můstek do bazénku jménem Hollywood) tak Sean Bean. Proradný prevít Saruman je v podání Christophera Leeho dokonalým protipólem milého bylinkáře a mocného kouzelníka Gandalfa Iana McKellena. Stejně tak i dívčí složka v podobě křehké Arwen Liv Tylerové a neméně půvabné Galadriel Cate Blanchettové nevykazuje žádnou chybovostí. Tolkienova kniha se zdála být nezfilmovatelnou, mýtus, který nešel převést na filmové plátno. Jenomže až do chvíle, než se jej ujal právě Jackson. Na rozjezd nasadil laťku značně vysoko a od 5ti hvězdiček ho nezachrání ani Gandalfova kouzelná hůl co by se mi chystala upálit zadek, protože za výpravu a kouzelnost by si první Pán prstenů zasloužil hvězdiček šest...(28.11.2004)

Pro někoho (např. skalní příznivce knižní předlohy) může být zklamáním, že Pán prstenů se příliš nezaobírá fantasy prvky a zákonitostmi samotného světa, který všechny ty hobity, elfy a orky zplodil. Pán prstenů je pojat jako klasický velkofilm, kdy vypráví o jednom konkrétním dobrodružství, jedné cestě, ve světě plném možností, přičemž ona robustnost a enormní rozmanitost světa vyplývá z vyprávění jaksi "mimochodem". Má to jednu nesmírnou výhodu a to, že s tak bohatým a propracovaným dějovým podhoubím může jedna výprava trvat i 11 hodin (v případě tří po sobě jdoucích prodloužených verzí) a publikum se stále nebude cítit znuděno, manipulováno, ošáleno opakujícími se principy, či přesyceno. Jackson si toho byl vědom, a tak stejně jako dobrý spisovatel dává čtenáři prostor pro představivost, i on díky přeskakování mezi jednotlivými liniemi dává diváku prostor pro vstřebávání odboček, pozadí postav, některých menších osudů i samotné krajiny - tedy všech nedílných částí tohoto krásného fantasy světa, aby dotvořil mozaiku, jenž dělá Pána Prstenů epickým a úžasným filmem ještě víc, než samotná cesta za zničením prestenu. Pokračování ->(4.12.2011)

• - Podľa Tolkiena je Sam Gamgee najpodstatnejší hrdina Pána prsteňov, pretože splniť úlohu zničiť prsteň sa podarí len kvôli Samovi, ktorý opakovane zachráni Froda, a je to tiež jediná postava, ktorá sa je schopná dobrovoľne a ľahko vzdať prsteňa. (YoZo8)

• - V scéne, kde sú Frodo (Elijah Wood) a Sam (Sean Astin) na poli, sú na strašiakovi straky, ktoré sa vôbec nehýbu. (J*A*M*B*O)

• - Postava Sama (Sean Astin) bola obrazom anglického vojaka, radových vojakov a vojenských sluhov, ktorých Tolkien poznal vo vojne. (Narsill)