Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Prý nezfilmovatelná knížka. Ha ha. Peter všem nevěřícím ukázal, že to jde. Stačí, když se chce, mít vizi a úctu k předloze.(30.1.2007)

S odstupom troch rokov prehlasujem, že to je jednoznačne najlepší diel trilógie. Vynikajúca adaptácia po všetkých stránkach, žiadne nudné popevky ani skaterboys . Všetky postavy si držia svoj charakter Tolkienovej predlohy. Tento diel mal pobrať Oskarov, nie posledný.(9.8.2004)

Jeden z nemnoha filmů, kdy jsem si hlavní aktéry doslova zamiloval a prožíval s nimi vše dobré i zlé. Uvolněné herecké výkony všech zúčastněných mně utvrzují v tom, že natáčení muselo probíhat v bezvadné atmosféře a láska k předloze z filmu jenom pryští. To se potom na konečném výsledku musí projevit. Psát, jak je Pán prstenů vizuálně famózní je nošením dříví do lesa. Z hereckého hlediska jsem si vychutnával především Cate Blanchett, Iana McKellena a velice příjemně mně překvapil Sean Bean coby Boromir. Jeho kreace v závěru, kdy mámí prsten z Froda, patří k mým nejoblíbenějším.(28.6.2002)

Co lze téhle perle vytknout? V kinoverzi by se něco našlo, ale přátelé, ta Extended verze je naprosto, ale naprosto dokonalá. Viděl jsem to minimálně desetkrát, a pořád mě Kraj dostává jako při prvním shlédnutí. A co se týče toho, že někdo si Středozemi představuje jinak než jak nám ji Jackson předhodil k vizuálnímu a hudebnímu obžerství, všem se není možné zavděčit. Já osobně už bych si Galadriel nepředstavil jinak než jako Cate Blanchett.(21.1.2003)

Poprvé jsem film viděl bez znalosti knihy. Dojem byl dobrý, až na to, že mi to připadalo moc dlouhé. Pak jsem knihu přečetl a druhé shlédnutí Společenstva mě dostalo mnohem víc. Z toho vyplývá, že tenhle film je "jen" doplněk knihy, ale krásný. Lepší asi opravdu být nemohl. Ne úplně čistých, ale 5 hvězd.(31.5.2002)