Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Po prvem zhlednuti jsem nebyl uplne spokojen, ale podruhe uz jsem si mohl v klidu rici – uzasny, ale presto ne dokonaly film. Vse je sice jakoby dokonale, ale presto film pusobi trochu nefilmove.(31.7.2002)

Asi třikrát jsem viděl normální tříhodinovou verzi a pokaždé byl zážitek skvělej, teď jsem viděl ještě o půl hodiny nabušenější speciální edice a zážitek s toho byl snad ještě lepší, protože ty scény, které Jackson vystřihl, tam sice moc velkou roli nehrajou, ale když ve filmou jsou tak je takovej hladší přechod mezi ruznými částmi filmu a celej příběh je takovej ucelenější a tim je to pak ještě lepší. Peter Jackson je prostě machr(6.12.2003)

Peter Jackson dokázal nemožné a natočil nezfilmovatelný příběh. Některé věci by se mu sice daly vytknout, ale není jich moc. Zato těch, za něž by si zasloužil pochvalu, těch je spousta. V prvé řadě to je vizuální stránka filmu. Když tady řeknu, že je to pastva pro oči, tak budu jen velmi nevýstižně definovat tu obrazovou fantazii, která se ve filmu prezentuje. Je to prostě pohádka. Speciálních efektů je tam tolik, že jsou prakticky v každém záběru, což ale vůbec nepůsobí rušivě, ba spíše naopak. Chytrým tahem, bylo i obsazení, kdy se namísto hollywoodských megahvězd angažovali sice známí, leč nikoli hvězdní herci, což filmu taky jen prospělo, neboť si lze jen těžko představit v hlavních rolích někoho, koho si divák ztotožňuje s nějakou jinou rolí z jiného velkofilmu. Také hudební složka je opravdu velkolepá, byť nedosahuje těch úplně nejvyšších kvalit, ale v celkovém rámci filmu je mistrovsky zakomponovaná. Samozřejmě se najdou šťouralové, kteří budou za každou cenu srovnávat film a knihu, což je přece jen nesrovnatelné, neboť kniha je rozhodně popisnější, ale dle mého názoru je tento film maximálně vydařený.(14.9.2002)

To bylo tak: Internet prožíval svůj vzestup, neznali jsme sociální sítě, vznikaly první amatérské fanweby a tou řídkou sítí začaly prosakovat první informace o tom, že kdesi na Novém Zélandu budou natáčet film podle famózní knihy Pán prstenů. Během dvou let se kusé informace sjednotily do hutných zpráv a desítek fotografií, také ovšem fám, fejků a několik splasklých bublin o Tomu Bombadilovi. Naprosto fantasticky působily první informace o hercích, kteří měli ztvárnit hlavní role. Celý svět prožíval nadšení z Aragorna či Galadriel, kvitoval obsazení Gandalfa, diskutoval nad Frodem a bazíroval nad Elfy zejména Elrondem. Řešili se exteriéry, hudba, kostýmy a především všechny ty odklony od předlohy. Tomu filmu zkrátka předcházela neskutečná masáž fanoušků. Už nikdy potom to nebylo takové. Šlo o to "poprvé". Pak přišel ten velký den. Objevily se první recenze. Dopadlo to špatně! V televizi to doslova sejmuli. Nezbývalo, než na to druhý den vyrazit na premiéru do hlavního města. Stačilo pročísnout řady eflů, trpaslíků, hobitů a skřetů a vyfasovat lístek. Pche, pitomé recenze! Dav rozhodl jinak. Z filmu se stal jeden z největších hitů v dějinách světové filmografie. Recenzenti začali pomalu obracet, nakonec se jim začal líbit i ten soundtrack. Nikdo nechtěl jít hlavou proti zdi. Pirátské kopie ovládly počítače milionů uživatelů. Přišly prodloužené verze. Nejsem asi jediný, kdo je viděl více než desetkrát. To jsou desítky hodin sledování! Konaly se kinomaratóny, pořádaly cony, na louce za Prahou lidé simulovali bitvy ve Středozemi, zavládla prstenová mánie. Pána prstenů začali číst i lidi, kteří v životě přečetli jen lístek na vlak. Prstenová extáze opojila celý svět a všichni už zapomněli na ty první recenze, kde vlastně neřekli nic jiného, než holou pravdu. Hudba je příliš patetická. Celé je to kýčovité, hobiti jsou jako děti, knihou to zcela pohrdá, mnozí působí příliš teploušským dojmem, žádná krev, zmatky v chronologii, nic o geografii Středozemě, změny velikostí hobitů, WTF-Arwen, Gluma mluví kačer Donald, Frodo si kouše nehty a další a další více či méně hnidopišské postřehy by se asi hodilo vypsat do jednoho velkýho "flejmu", ale když ono je to tak krásný. Je to sice úplně jiný svět, než ten, který stvořil J. R. R. Tolkien, ale tím spíše nás zcela pohltí. Tenhle film to ještě umí. Z celé filmové prstenové tvorby je nejpodmanivější, dějově nejnatřískanější a samozřejmě nejkoukatelnější. Dále je třeba vypíchnout několik faktů, které to tak nějak řeknou samy za sebe a tím i lze toto pojednání ukončit: Hobitín a Dno Pytle, Můstek v Khazad-dûm, Lothlórien a Galadrielina zkouška, Argonath a Boromirova smrt.(21.12.2013)

Zboznuju tuhle pohadku...(3.12.2003)

• - Po uvedení snímku se objevily informace, že součástí filmu je také product placement, tedy reklama na určitý výrobek nebo značku zapracovaná do filmu, v tomto případě na firmu Coca Cola. Konkrétně se mělo jednat o svítící nápis Coca Cola, který měl být součástí elfského popisu lemujícího vnější stranu prstenu, kterou film odhaluje nedlouho po začátku filmu poté, co Gandalf (Ian McKellen) vyndá prsten z Frodova (Elijah Wood) krbu. Internetové vyhledávače i dnes najdou mnoho důkazů v podobě obrázků z filmu, kde je nápis skutečně dobře patrný. Jde však o informaci, která se nezakládá na pravdě. Na inkriminovaném záběru nápis ve skutečnosti není, příznivci konspiračních teorií nicméně mohou přiživovat i verzi, že bylo jméno jedné z největších společností ze záběru odstraněno. (oje)

• - Glum (Andy Serkis) má ve filmu šedé oči, které ve tmě žlutě svítí. Ve druhém a třetím díle série je má modré. (imagoo)

• - Filmový štáb zaměstnával člověka, který měl za úkol v Hobitínu vylovit všechny žáby a přemístit je jinam, aby nerušily natáčení. (Pepinec)