Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Duch předlohy nezůstal zrovna dvakrát zachován. Ovšem věci typu drastického zkrácení, změn charakteristik postav či tak nelze příliš vytýkat... Jsou plně pochopitelné. Zvlášť, když Peter Jackson přinesl na plátna svou vizi, která není sice bezchybná, ale jejíž chyby drtivě přebíjí klady. Prodloužená verze je ještě o chlup lepší, ale narozdíl od dalších dílů nemění ráz ani vyznění snímku. Pouze přidává nové scény pro fanoušky a neuvidíte-li ji tak to zase až tak moc nevadí. Což je přesný opak Dvou věží. ♫ Hodnocení OST: 5/5(20.11.2003)

Poutníci v zešeřelé zemi, nezoufejte, vždyť lesy všemi prosvitne slunce nakonec. Každý les skončí, jistá věc. A slunce září nad plání, ať vstává, či se naklání. Klíčový moment pro můj pohled na svět je spjat právě s tímto textem. Když ho Frodo v knize zazpíval, pocítil jsem souznění s postavou jako nikdy předtím ani potom. Tolkien se postupem času stal mou nejzářivější literární ikonou a Pán Prstenů nejoblíbenější knihou. Film pak v nastoupeném trendu pokračuje a kompletní herecký ansámbl v čele s charismatickým Mortensenem, kouzelným Woodem a Seanem Astinem jako mým milovaným Samem vytvořil tu nejzářivější sestavu. Nejmagičtější film historie lze naplno docenit až v rozšířené verzi - teprve tam totiž osud elfů pocítíte na vlastní kůži tak jako v předloze. Milníkový snímek pro historii filmu.(23.12.2004)

Jeden z nemnoha filmů, kdy jsem si hlavní aktéry doslova zamiloval a prožíval s nimi vše dobré i zlé. Uvolněné herecké výkony všech zúčastněných mně utvrzují v tom, že natáčení muselo probíhat v bezvadné atmosféře a láska k předloze z filmu jenom pryští. To se potom na konečném výsledku musí projevit. Psát, jak je Pán prstenů vizuálně famózní je nošením dříví do lesa. Z hereckého hlediska jsem si vychutnával především Cate Blanchett, Iana McKellena a velice příjemně mně překvapil Sean Bean coby Boromir. Jeho kreace v závěru, kdy mámí prsten z Froda, patří k mým nejoblíbenějším.(28.6.2002)

• - Sean Astin (Sam), který kvůli roli přibral 14 kilo, měl po celou dobu natáčení problémy s nadváhou. Při jedné zkoušce řekl Peter Jackson Elijahu Woodovi (Frodo), aby přiložil svůj meč pod Seanovu bradu, na což se Wood zeptal: "Pod kterou?" čímž vyvolal hromadný smích celého štábu včetně režiséra. (ClintEastwood)

• - Ve scéně, kdy se Gandalf (Ian McKellen) pokouší otevřít dveře do dolů Morie, řekne: "Oh Jesus," přestože by Ježíš ve ztvárněném příběhu figurovat neměl. (absurdchi)

• - Když Arwen (Liv Tyler) prchá před nazgůly, vytáhne za řekou meč a jezdci v černém také. Jeden z nich ho ale před tím nechal v opuštěné pevnosti při souboji s Aragornem (Viggo Mortensen). (tb_23)