Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

rozpočet : $93 million tžby celosvetovo : $871,368,364 ZIADNY INY FILM MA NEDOKAZAL VTIAHNUT DO SVOJHO SVETA AKO TENTO,HERCI SVOJE POSTAVY VYSLOVENE ZIJU MOJ OBLUBENEC JE LEGOLAS .A TO NEMOZEM OPOMENUT NEUVERITELNU HUDBU,SOUNDRECK POCUVAM UZ ASI 2 ROKY A STALE SA HO NEMOZEM NABAZIT JEDNODUCHO NADHERA.(27.3.2006)

Svět se změnil ... Opravdu. Po Pánu Prstenů už nikdy nebude to, co býval dřív. První slova vás doslova vtáhnou do děje, a než se nadějete, uslyšíte May It Be a budete chtít víc. To je přesně ten pocit, který jsem měla poprvé v kině, podruhé v kině a potom ještě mnohokrát u televize a DVD. Tenhle film se hned tak neokouká a to proto, že je opravdu skoro perfektní. Nevím, co mám vyzdvihnout dřív - hudbu (Oscar pro Howarda Shorea), herecké obsazení, triky, úchvatné Novozélandské scenérie nebo Petera Jacksona v roli scénáristy, producenta a režiséra. Ale hlavně musím říct jedno - díky, pane Tolkiene, za vaší úchvatnou knihu, bez které by nic z tohohle nikdy nevzniklo.(30.3.2003)

Libozvučný hlas Cate Blanchetové otvírá nejlepší a nejskvělejší fantasy dobrodružství v historii kinematografie. Peter Jackson převypravuje knižní předlohu J.R.R.Tolkiena stylem výjimečným a po právu si došel pro 11 Oscarů. V prvním z plánované trilogie nás Jackson seznamuje s Prstenem moci, po němž pátrá pekelný pán Sauron, doprovázený nemrtvými Nazghuly a armádou skřetích kreatur, aby si podrobil veškerý žijící lid. Co uhodí do očí jako první, je ohromná výprava: masky skřetů, kulisy staveb či detailní propracování lokací zdejší Středozemě působí jednoduše dokonale a navíc je většinou "obhlédne" výborná kamera, za jejíž akrobatickou dráhu letu by se nemusela stydět ani legendární letka Rudých šípů. Jackson skvěle míchá psychologii postav s dialogy a hutnou atmosférou různých scén, která natolik vtáhne do děje, že skoro slyšíte dusot Aragornových a Legolasových nohou za sebou... nikdy nesklouzne ke klišovitosti, bitva dvou mocných čarodějů (Gandalf, Saruman - v tváří v tvář i na dálku) je prostě fantastická a svým způsobem jedinečná a navíc je zde (i když zatím jen v omezené míře) použita technika motion capturingu při tvorbě postavy Gluma. Seznam slavných hereckých jmen, které zde figurují, by se určitě nevešel na formát A4 a zajímavostí je, že všichni do jednoho podali velmi dobrý výkon. Jakože ke Gimlimu patří sekyra, tak ke Společenstvu prstenu patří špičková instrumentální hudba, která umocňuje filmový prožitek. A pro co Jacksona obdivuji nejvíc, je kouzlo jeho filmů: i při druhém, třetím a dalším shlédnutí jsem stále k obrazovce jako přikovaný, jsem prostě částí bojů o Středozem... není jiná možnost, než 100% hodnocení, protože tenhle film mi přinesl krásný filmový zážitek. 93 miliónů dolarů(rozpočet)/871 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.10.2006)

První ze tří epochálních kapitol, kterou pomyslný dědeček v podobě stále svěžího Petera Jacksona přečetl svým vnoučátkům. Pán prstenů je jedna obrovská pohádka a Společenstvo prstenu je jejím úvodní slovem. Fantasy, žánr jenž vybídnul Jacksonovu fantazii k činům mu dal obrovský prostor. Prostor z jedné strany ostře lemovaný Tolkienovou předlohou a z druhé strany velmi uvolněný v měřítku moderní efekty nabité doby. Protože jde o první díl oprostím se od všelijakých závěrů a zaměřím se na ztvárnění. Zprvu mě zamrzela obrovská přeefektovanost, která se ve spoustě momentů z filmu jeví neukočírovatelnou, ale pak jsem si řek „Co to řešit, jde přece jen o fantazii.“ Krajina Nového Zélandu je opravdu úchvatná a ani by ty efekty příliš nepotřebovala. Tu poetičnost už má v sobě zakořeněnou. Všudypřítomný hudební motiv, který prezentuje úspěšný song mýtické průkopnice new age Enyi, proplétá většinu oněch silných a emotivních momentů. V těch vypjatějších momentech se naopak velmi osvědčuje chorálně a orchestrálně kvalitní hudba Howarda Shorea. Co se obsazení postav týče, nemohl si Peter vybrat lépe. Mrňous Wood podal hobita Froda s velkým nasazením a ke své postavičce se naprosto hodí, Hugo Weavig nechal chápat svého agenta „Smise“ a ujal se velení elfského klanu, Viggo Mortensen je pak dokonalou postavou hrdinského válečníka, kterému zdatně sekundují jak Orlando Bloom (jo, bezpochyby jeho odrazový můstek do bazénku jménem Hollywood) tak Sean Bean. Proradný prevít Saruman je v podání Christophera Leeho dokonalým protipólem milého bylinkáře a mocného kouzelníka Gandalfa Iana McKellena. Stejně tak i dívčí složka v podobě křehké Arwen Liv Tylerové a neméně půvabné Galadriel Cate Blanchettové nevykazuje žádnou chybovostí. Tolkienova kniha se zdála být nezfilmovatelnou, mýtus, který nešel převést na filmové plátno. Jenomže až do chvíle, než se jej ujal právě Jackson. Na rozjezd nasadil laťku značně vysoko a od 5ti hvězdiček ho nezachrání ani Gandalfova kouzelná hůl co by se mi chystala upálit zadek, protože za výpravu a kouzelnost by si první Pán prstenů zasloužil hvězdiček šest...(28.11.2004)

Peter Jackson dokázal nemožné a natočil nezfilmovatelný příběh. Některé věci by se mu sice daly vytknout, ale není jich moc. Zato těch, za něž by si zasloužil pochvalu, těch je spousta. V prvé řadě to je vizuální stránka filmu. Když tady řeknu, že je to pastva pro oči, tak budu jen velmi nevýstižně definovat tu obrazovou fantazii, která se ve filmu prezentuje. Je to prostě pohádka. Speciálních efektů je tam tolik, že jsou prakticky v každém záběru, což ale vůbec nepůsobí rušivě, ba spíše naopak. Chytrým tahem, bylo i obsazení, kdy se namísto hollywoodských megahvězd angažovali sice známí, leč nikoli hvězdní herci, což filmu taky jen prospělo, neboť si lze jen těžko představit v hlavních rolích někoho, koho si divák ztotožňuje s nějakou jinou rolí z jiného velkofilmu. Také hudební složka je opravdu velkolepá, byť nedosahuje těch úplně nejvyšších kvalit, ale v celkovém rámci filmu je mistrovsky zakomponovaná. Samozřejmě se najdou šťouralové, kteří budou za každou cenu srovnávat film a knihu, což je přece jen nesrovnatelné, neboť kniha je rozhodně popisnější, ale dle mého názoru je tento film maximálně vydařený.(14.9.2002)

• - Ve scéně, kdy je společenstvo v Morii u hrobu Balina a blíží se skřeti, Frodův (Elijah Wood) meč září. Gandalfův (Ian McKellen) však nikoli, přestože je také elfský. (Ujetak)

• - Podľa Tolkiena je Sam Gamgee najpodstatnejší hrdina Pána prsteňov, pretože splniť úlohu zničiť prsteň sa podarí len kvôli Samovi, ktorý opakovane zachráni Froda, a je to tiež jediná postava, ktorá sa je schopná dobrovoľne a ľahko vzdať prsteňa. (YoZo8)

• - John Ronald Reuel Tolkien predal práva na film Pán prsteňov v roku 1969 za 10 000 libier. (busev)