Pán prstenů: Návrat krále

The Lord of the Rings: The Return of the King

Pán prsteňov: Návrat kráľa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2003, 201 min (SE: 251 min)

Vždycky zůstávalo otázkou, jestli by někdo DOKÁZAL převést Tolkienovu knihu na filmové plátno. Odpověď hledejte sami, nicméně je nezpochybnitelné, že trilogie o konci Třetího věku Středozemě zaslouženě usedla na trůn Krále Fantasy a může se nerušeně chopit vlády na řadu let..(1.9.2008)

<- Návrat krále je v mnoha ohledech syntézou předhozích dvou filmů, neboť nabízí jak rozvětvené dějové linie s relativně propracovanými postavami, tak epické bitvy a desítky minut čistého akčního potěšení, z kterých právem padá čelist divákům, kritikům i akademikům. Návrat krále posunuje hranice velkofilmu až do nejzazších mezí, už jen proto, že má přes 4 hodiny (ve "správné" rozšířené verzi), útočí několika katarzemi vázanými na více než jen jednu hlavní postavu a ždíme divácké emoce prakticky půl hodiny... Není to však samoúčelné, vše je výsledkem nekonečného potenciálu předlohy, pečlivé a detailní filmařské práce v oblasti ztvárnění fantasy světa, vzrušujícího vyprávění příběhu v něm zrozeného a nakonec také umožnění divákům vyplňit svou představivostí okolní prostor. 10/10(4.12.2011)

Peter Jackson je prostě machr a závěrečná část mě dostala tak, jak se to nepovedlo ani jedné z předchozích (i když, tam k dojetí taky nebylo daleko). Kvalita triků sice místy kulhá, ale to je samozřejmě zapříčiněno monumentálností celého příběhu, ve které se první dva díly nemohou králi rovnat. A v rozšířené verzi je to všechno ještě mnohem lepší. Po tomhle filmu, potažmo celé sérii už nic nebude jako dřív. Další z milníků v kinematografii, za který jsem od srdce vděčný. Jen na závěr: Peter si těch několik konců taky mohl odpustit, ale to je jenom taková malá, miniaturní vada na kráse. Good job Peter and thanks a lot.(30.1.2007)

To bylo tak: Jestli se režiséru Jacksonovi podařilo pohřbít v předchozích dílech některé postavy, přetavit určité příběhové struktury do jiných a částečně pozměnit narativ celé té mytologie, tak zde vysloveně selhal. Pointa celého Pána prstenů spočívá nikoliv ve zničení prstenu nebo návratu krále na gondorský trůn, ale právě v té poslední bitvě, totiž v bitvě o Hobitín. V tom bylo kouzlo knihy. "Svedli jsme velkolepé bitvy za hranicemi naší země, zachránili jsme svět, ale poslední bitvu musíme vybojovat tam u nás doma. Teprve ale posilněni tím vším dobrodružstvím stáváme se pravými hrdiny - tam u nás doma." Takhle to mělo být. Nejde jen o vypuštění jedné scény pro nedostatek času, jde zcela o nepochopení všech těch šesti knih. No, takže nezbývá, než zase jen pochválit obrázky, poplácat rejžu po zádíčkách, jak mu hezky lítaj nazgůlové nad Mordorem, jak trhají vejpůl citadely Minas Tirith atd. Ale i v tomto zpracování cosi hapruje. Armáda nemrtvých, Legolas na olifantovi a neskutečně pitomá podoba Denethora s Bilbo Pytlíkem. Bitvy ale byly tak úžasné, že to vše můžeme hodit za hlavu a nechat se kochat jen jimi.(23.12.2013)

rozpočet : $94 million tžby celosvetovo : $1,118,888,979(27.3.2006)

• - Představitel čarodějnického krále Angmaru Lawrence Makoare o své zbrani, kterou použil proti Eowyn (Miranda Otto), prohlásil: "Někteří tomu říkají muškátový květ, někteří jitřenka, já jsem to nazval zatraceně těžký." (Listeroman)

• - Jako předlohu pro pohyb a chování Oduly měli filmaři v dílně živého novozélandského pavouka druhu Corgi. Peter Jackson trpí arachnofóbií a vzezření Oduly založil na pavoucích, kterých se bojí nejvíce.Konečný vzhled Oduly vybraly z několika modelů děti Petera Jacksona. Vřískot Oduly je kombinací několika zvuků - pískotu dětské hračky, sykotu páry a jekotu tasmánského čerta. (Jacinda)

• - Ve scéně, kdy Aragorn (Viggo Mortensen) vyjíždí spolu s několika dalšími vojáky na koních, sekají meči do skřetů pod sebou. U vojáků v pozadí je však možné vidět, že sekají do prádzna. (T600)