Pán prstenů: Návrat krále

The Lord of the Rings: The Return of the King

Pán prsteňov: Návrat kráľa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2003, 201 min (SE: 251 min)

Nad zemí leží dlouhý stín, na západ vztahuje temná křídla. Věž otřásá se; k hrobům králů blíží se osud. Mrtví procitají; vždyť přišla hodina pro věrolomné; u kamene Erech znovu budou stát a z hor uslyší troubení rohu. Čí roh to bude? Kdo je povolá z šerého soumraku, zapomenutý národ? Dědic toho, kterému přísahali. Ze Severu přijde, nouzí hnán: on projde dveřmi Stezek mrtvých. Film nádherný v každém detailu a nejdokonalejší vrchol té nejdokonalejší trilogie. Návrat krále je nejdojemnější možnou tečkou jedné strhující cesty, která mi od základů změnila život. Každá část je plně docenitelná až po zhlédnutí rozšířené verze, ale u poslední etapy nejde ani tak o dějové zákruty jako o pocitový dopad. Zářným příkladem jsou Domy uzdravování, které zhmotňují mou představu z četby. A který díl že je nejlepší? Při čtyřech zhlédnutích z pěti si řeknu, že vedoucím střípkem mozaiky je Společenstvo, napopáté pak právě Návrat krále, ale Pán Prstenů je v mých očích jedním nepokořitelným celkem a nejlepší ságou v historii kinematografie.(23.12.2004)

Pro mě určitě lepší jak díl druhý, ale stejně... stále a pořád nedosahující kvalit prvního dílu...(20.5.2008)

famózní zakončení trilogie.. sen každého obdivovatele pána prstenů.. panečku čekala jsem od toho hodně.. ale to co jsem viděla,.. předčilo mé očekávání.. nemám více slov :)(31.3.2009)

PŘÁTELÉ MOJI...VY SE NEKLAŇTE...(12.2.2004)

Fantasy knihy nečtu, v cizích světech se necítím moc dobře a ve velkém množství namaskovaných postav se snadno ztrácím, takže se nelze divit, že jsem si desetihodinovou cestu z bodu A do bodu B příliš neužil. Přesto ani na chvíli nepochybuji o velkoleposti viděného, jen na to nejsem ten správný divák.(4.8.2011)

• - Tvar gondorského stromu byl inspirován strukturou starých olivovníků. (Jacinda)

• - V rozšířené verzi filmu ve scéně v čase 3:19:20 až 3:22:00, kdy se před posledním bojem setkávají Aragorn (Viggo Mortensen) a zbytek výpravy se zástupcem Saurona (Sala Baker), ukončí vyjednávání Aragorn tím, že usekne Sauronovu nohsledovi hlavu. V dalších záběrech však není na zemi vidět žádné mrtvé tělo. (Washa84)

• - Ve scéně, kdy Nazgulové poprvé útočí na Minas Tirith, jich můžeme vidět deset. Podle legendy by jich mělo být ale pouze devět. (Mr.Hudson)