Pán prstenů: Dvě věže

The Lord of the Rings: The Two Towers

Pán prsteňov: Dve veže

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2002, 172 min (SE: 223 min)

<- Pravil jsem, že odbočky a možnosti pozorovat komplexní svět Pána Prstenů jej dělají působivějším filmem, než samotná cesta prstenu - Dvě věže mají tohoto asi nejmíň, a tak jsou často označovány jako nejslabší díl trilogie. Je to však křivda způsobená samotným konceptem tří filmů, kdy první způsobuje wow efekt ponoření se do fantasy světa a poslední sklízí katarzi ze všech. Dvě věže jsou v přvé řadě epickou akční řeží nevídaných rozměrů, i velkofilmy jako Spartakus, Statečné srdce, či Gladiátor zůstávají v akčních sekvencích v závěsu za rozmáchlostí bitev z Dvou věží... U tohoto dílu jsem také nejvíc ocenil Jacksonovy opojné záběry "pozemské" krajiny, jenž dělají z filmu tak "nadpozemský" zážitek. Výsledná monumentálnost a velikášství filmu nakonec zahlazuje řadu klišé a patetických fráziček, které zde nabírají svých původních rozměrů a nikterak neshazují úroveň scénáře. Pokračování ->(4.12.2011)

Po několika shlédnutích kinoverze jsem byl přesvědčen, že po excelentním Společenstvu míří filmová sága Pána Prstenů do kytek dříve než se pořádně rozjela. Sice to zážitek nesporně byl, ale až moc cílený na první signální a "pod povrchem" se nic nenacházelo. Prostě dokonalé řemeslo a "pouze" dobrý film, což je v tomhle případě sakra málo. Je to citově prázdné a nad některými změnami zůstává rozum stát; Michael Bay hadr. K tomu nevyrovnané tempo i celková nekonzistenčnost. Jenže poté jsem naštěstí viděl prodlouženou verzi. Je neuvěřitelné, že snímek, který trvá o 45 minut déle má mnohem lepšíi vyrovnanější tempo a díky přidaným a rozšířeným scénám získává zcela nový rozměr. Jsou to prostě dva různé filmy jak vyzněním, tak i celkovou kvalitou. ♫ Hodnocení OST: 5/5(20.11.2003)

10 / 10 Áno, áno, všetci máte pravdu - Dve veže sú vo veľkej miere monumentálnou akčnou jazdou, ktorá v histórií filmu takmer nemá obdobu, no Peter Jackson je, našťastie, príliš veľký fanúšik Tolkienovho sveta na to, aby z druhého dielu jeho vysnívaného projektu urobil 'obyčajný' akčný veľkofilm. A my sme tak svedkami prekrásnej mozaiky nezabudnuteľných scén - od Gandalfovho boja s Balrogom, cez Bitku v Helmovom Žľabe a rozdrvenie Orthanku entiou armádou, až po schizofrenický Glumov dialóg. Priznávam, prvý diel bol možno konzistentnejší a myšlienkovo hlbší, no nazvať Dve veže 'gýčovitou, úbohou, až primitívnou zábavou pre diváka s popcornom v ruke' je urážka! Jednoznačne ide o nezabudnuteľný filmový zážitok... PS: A tá Faramirova zmena zas až taká zbytočná nebola - nebyť jeho pomätenia, celé stretnutie s Frodom a Samom by vyšumelo takpovediac do prázdna. Pretože to, čo funguje v knihe, ešte nemusí fungovať na filmovom plátne a takto sme aspoň dostali príležitosť navštíviť Osgiliath s ročným predstihom...(20.5.2005)

Nesouhlasím s názory, že Dvě věže jsou jen nevýrazný přechod mezi Společenstvem a Návratem krále. Možná to je nejslabší díl, ale pořád má co nabídnout. Úžasná bitva o Helmův žleb, Glum a Stromovous. Podle mě se jedná o plnohodnotnou součást nejlepší fantasy série všech dob.(26.8.2009)

Pokud se při "vypjatých" scénách pobaveně pošklebuji, popřípadě rovnou nahlas směji, asi je něco špatně. (a Hugo je stále vyměklý)(16.10.2006)