Pán prstenů: Dvě věže

The Lord of the Rings: The Two Towers

Pán prsteňov: Dve veže

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2002, 172 min (SE: 223 min)

Aleluja, chvalme našeho pána Petera Jacksona. Všichni se mě ptají, jestli je TTT lepší než Fellowship - na to můžu říct jenom, že to říct nejde. Rozjezd je pomalejší než v prvním díle, ale proboha, Helmův Žleb, entové, Éowyn, Gandalf The White, Gríma Wormtongue, Gimliho hlášky a hlavně Sméagol/Glum, to všechno ve stejně skvělé grafické podobě, možná s trochu slabší (rozuměj ponuřejší) muzikou než jakou jsme si naposlouchali ve Společenstvu, jsou perly bez kazu. Ale proč se tu objevuje Arwen, to je mi záhadou. I když za ty Vrrčí Jezdce to možná stálo. A co takhle Andy Serkis for Oscar?(21.1.2003)

Dvě věže jsou takovou emoční a obrazovou kanonádou, že mozek napoprvé není schopen vstřebat vše co vidí a po skončení jsem si nemohl vzpomenout na to, co jsem viděl na začátku. Tohle není film na jedno shlédnutí. Vstřebá se až napodruhé, napotřetí. Zarytí fynoušci knihy budou asi prskat znechucením, jaktože si Jackson dovolil pozměnit děj a charakter Faramira. Mně to je jedno a naopak - myslím si, že ony změny filmu velice prospěly. Dokonce i tolik kritizovaná scéna s Arwen se mi moc líbí a patří ve filmu k tomu nejlepšímu. Film je prostě film a kniha je kniha. Dva rozdílné světy. Mně zajímá film a ten je natočen skvěle, je velkolepý a parádní.(16.1.2003)

Pokud se při "vypjatých" scénách pobaveně pošklebuji, popřípadě rovnou nahlas směji, asi je něco špatně. (a Hugo je stále vyměklý)(16.10.2006)

Pro mě nejslabší z celé triologie, což však neznamená, že je špatný. Když se na to díváte poprvé, ani nezaregistrujete, jak ten čas ubíhá... zděšení, které vás provází, když vám někdo řekne, že jedna bitva ve filmu trvá celou hodinu, vyvolá okamžité nadšení, když ji vidíte, a vy si jen říkáte: "Tohle, že mělo hodinu?" Na druhou stranu je tohle vše jaksi kompenzováno tím, že narozdíl od prvního dílu se v tom druhém pomalu vytrácejí emoce. Prostě ani tisíce vojáků nedokáže nahradit situace, kdy jste v jedničce jen nevěřícně zírali na smrt jedné z vašich oblíbených postav. A proto, při opětovném shlédnutí, bych volila radši Společenstvo prstenu než Dvě věže.(16.10.2006)

A Elbereth Gilthoniel o menel palan-diriel, le nallon sí di'nguruthos! A tiro nin, Fanuilos! Co naplat, kinoverze Dvou věží je velmi problematická a sám s ní v některých momentech mám problém. Zhlédnutí verze rozšířené pro mě proto bylo pocitem dokonalé satisfakce za to, že jsem Jacksonovi celou tu dobu věřil, že mě jako tolkienofila přesvědčí o svých kvalitách díky přidaným scénám. Rozdíl Faramirovy postavy proti předloze tak najednou přestává být násilnou komplikací Frodova putování, ale perfektně napsaných charakterem plným lidskosti. Jackson se svým scénáristickým týmem dokazují, že mají předlohu načtenou i pozadu a hlavně přesvědčují diváka o klíčovém aspektu - pochopily jejího ducha. Nejde totiž o to, že se elfové rozhodnou jinak než v knize, ale o to, že v onu chvílí z plátna prozáří síla spojenectví. A stejně tak silná romantická linka týkající se Aragornova počínání je rozšířená potřebným způsobem. Co by neznalým divákům bylo platné, že je na konci knižní trilogie v dodatcích celý jeho příběh v plné míře dovyprávěn, když by bez prostřihů do Roklinky nevěděli téměř nic o jeho minulosti? Tady zkrátka chyby nevidím. Ne tady, kdy se jedna nezapomenutelná scéna střídá s jinou a vrcholně napínavou chvíli nahradí taková, která mě dojme k slzám.(23.12.2004)