Dovidenia v pekle, priatelia

See You in Hell, Friends

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Podobenství

Československo / Itálie, 1970, 73 min

• gogo76

Stačí minúta, v niektorých momentoch iba pár sekúnd a vizuálne je to ihneď rozoznateľný Jakubisko. V tomto film resp. Jakubisko nesklamal. On sklamal vo všetkých ostatných nemenej dôležitých zložkách. Ak užívateľ nascendi niekde napísal , že starším film Jakubiska nerozumie, tak musím súhlasiť, pretože tento film je gulášom nezmyselnosti. Takmer žiadny dej, skáčeme z jednej scény do druhej bez nejakej náväznosti, dialógy úplne od veci a ja nechápavo krútim hlavou. Olga je sexi kočka , ale okrem nej nebolo na čo pozerať. Prvý Jakubiskov film, ktorý odo mňa dostáva úbohé 2 hviezdy. Určite by ich dostal i Post Coitum, ale ten ani nemám chuť vidieť. 40%.(25.12.2014)

Na rozdiel od Českých bratov mám na film opačný názor. Porovnal by som to z Vtáčkovia, siroty a blázni. Kým vo vtáčkoch hrdinovia utekajú pred normálnosťou až k trpkému nevyhnutnému vyvrcholeniu, tu je akoby všetko odzadu. začína sa smrťou a končí víťazstvom. Treba okrem celkového dojmu pochopiť dobu, ktorá bola v réžií ruských tankov od roku 1968, takže človek akoby nemal vlastnú totožnosť. Kým charaktery vo vtáčkoch konali akoby neuvážene, postavy v tomto filme skúšajú všetko možné, aby boli lepší a snažia sa prežiť v realite. Vymýšľajú rôzne systémy, alebo ak chcete hry na prežitie, ktoré končia ešte väčšou katastrofou. Vedomosť, že idú proti konvenciám si žiada obete a ani sami nevedia, či sú šťastný, alebo sa iba na šťastných hrajú. Život sa tu berie ako niečo stále, ktorému sa treba prispôsobovať. Prijať človeka ako svojho otca, vydať sa za dvoch mužov, mužské bozky je ďalšia parafráza doby a podpichovanie mandlí funkcionárov. keďže film bol prerušený zákazom, kto vie čo bolo natočené kedy. Konečné otváranie oči ľudu a následná revolúcia sa mi preto k odkazu filmu, (aspoň jeho prvej časti, kde sa uvažuje filozofuje nad životom a smrťou), nehodí a beriem ho akoby nadšenie nad pádom socializmu, kde sa Jakubisko vybúril. Keby mi film nechali dokončiť po 20 rokov jeho zhovadenia funkcionárov ako oviec celkom chápem. Je to tiež ukázané typicky Jakubisko-poeticky, takže k zvýrazneniu nemám námietky.___ Na filme ma však najviac zaujali otázky o realite napr. Neprežili sme to už?, alebo Koľkokrát som sa už narodil?, ktoré podľa mňa dávajú filmu mystickosť. Uvažovať nad ich kontextom budem až pri druhom pozretí, ale slušných 5 si aj napriek nadbytočnej nahote a niektorým perverznostiam neodpustím.(9.12.2009)

Mám moc rád filmové absurdno, filozofické podobenství, či symboliku, ovšem nic by se nemělo přehánět. Stačilo málo a snímek by se mohl směle rovnat Josefíně. Lidská hříšnost, touha po rodinném štěstí, ať už je složení jakékoli, ale i pokání, vina a odpuštění. Ve filmu je vše, jen je to tak nějak hozeno na hromadu a přehazováno. Slaboučká dějové linie se sice nepřetrhla úplně, nicméně nejistota reality a snů, udělá s divákem své. Opravdu nevýrazná hudba a takové váhání mezi tajemnem, humorný pojetím, či dramatem. Film v sobě nemá nic konkrétního, v některých chvílích to skutečně vypadá, jakoby se chtěl Juraj s Olinkou pouze chlubit. Herci zde vypadají jako cizinci, kteří jsou pouze slovensky nadabování, chybí mi v tom to československé. A závěrečná revoluční oslava už byla vskutku naivní. Režisérovo svobodomyslné nadšení bylo zřejmě omamující.(19.8.2013)

Po tomto filme prestávam pochybovať, že Jakubisko svojou ranou tvorbou pripomínal Felliniho. Rovnaká absencia príbehu a podobné obrazy, zaujímavé nesúrodosťou prvkov, ktoré obsahujú (viď začiatok môjho komentáru k jeho predošlému filmu). Ale napríklad oproti Amarcordovi, tento Jakubiskov počin vyniká navyše aj nejakým posolstvom alebo názorom. Aj keď je zahalený do pohľadu na neviazanú zábavu niekoľkých bohémov žijúcich na kope, ako to už režisér rád zobrazoval, stále je to posolstvo aspoň čiastočne vidieť. Trochu z kritiky režimu (úbožiaci všetkých krajín, spojte sa - apropo, trezorový film) a trochu z kritického pohľadu na náboženstvo. A hlavne, oproti hoci aj najlepšiemu Felliniho počinu, toto ma omnoho viac bavilo. No dobre, ani minutáž nebola práve závratná...(9.12.2013)

Osel natřený narudo a kozy Olgy Schoberové- na tomto filmu je stejně nejgeniálnější jeho titul- sám bych podobně zdravil kolegy po každé pedagogické radě, kdybych ovšem nevěděl, že v tom pekle základního školství se už dávno smažíme.(24.11.2009)