Magická atmosféra, které hodně pomáhá krásná krajina a podle mě nejlepší český soundtrack (Soukup + Jirásek). Nechal jsem se prostě unášet nádhernými obrázky a zajímavým příběhem.(18.7.2003)

• nascendi

V spojitosti s Fellinim a neskôr s Jakubiskom som si svoj slovník obohatil o slovo féerie. Áno, presne to bol ten oživujúci prvok vložený do príbehu, ktorý mu dával iný, nadčasový rozmer. Problém bol v tom, že Fellini i Jakubisko si všimli úspech týchto féerických vložiek a začali ich pridávať. Výsledkom bolo, že Felliniho neskoršie filmy už sledujem s utrpením a Jakubiskove s rýchloposuvom. Ono, keď podiel fantazmagorických výjavov presiahne únosnú mieru, vzniká vizuálny blábol bez myšlienkového obsahu, nech si snobskí vykladači tvrdia čo chcú. A v tomto filme už opakované motívy dokazujú, že Jakubisko vykráda sám seba. Nuž čo, herci si zarobili, Deana sa chvíľu cítila ako herečka a tie moje dve hviezdičky nikoho nepoškodia. Inak, kombinácia strmých hôr a rusnáckych zvykov s češtinou bola zničujúca. Pripadala mi ako Apocalypto v maďarčine.(17.5.2013)

Uzasne obrazy, uplne me to semlelo...(27.11.2003)

Juraj Jakubisko natocil nejlepsi cesky porevolucni film. Kazda jednotlivost je vyborna (herecke vykony, kamera, scenar, hudba...) a hlavne tyto jednotlivosti tvori perfektni celek. Smekam pomyslny klobouk!!(1.6.2002)

Proč? Proč už to dneska nejde? Proč už u nás nikdo netočí takové filmy? Stává se mi, že o dobrých filmech prostě nevím co napsat. Co o něm psát? Že má dobrý příběh? Výborné zpracování, střih, výpravu, scénář? Postavy? Skvělou Deanu Horváthovou? Úchvatnou hudbu? Prostě má, no.(15.10.2013)

• - Pri jednej scéne počas zemetrasenia, keď mala v statku spadnúť hrada, nedopatrením nastal elektrický skrat a vznikol požiar, a tak je horiaci statok skutočný. Bol to však poriadne drahý oheň, nakoľko zhorela aj nejaká technika. Počas tohto incidentu sa nikto nezranil. (Raccoon.city)

• - "Nepřehlédnutelnou" postavu obryně ztvárnil ve skutečnosti muž, František Novotný. (Morien)

• - Herec Milan Bahůl zažaloval společnost Jakubisko film za to, že nedostal zaplaceno 410.000 ze 750.000 honoráře. (Halloween9)