Vysoké Tatry: Život nad oblaky

• Česko Život v oblacích (festivalový název) (více)

Staří Slované dali divokým horám plným zvěře a legend jméno Tatry. Říká se jim nejmenší velehory světa a my můžeme nahlédnout do jejich království... Vrcholky Vysokých Tater jako ostrůvky v mlžném moři. Království kamzíka tatranského. V této nadmořské výšce nad hranicí lesa panují extrémní podmínky. Krajina ledu a sněhu je přesto domovem dvou expertů na přežití, kterým se tu daří už od poslední doby ledové. Ostatní živočichové sem přišli později z níže položených oblastí. Každý z nich ve vysokých horách přežívá, jak nejlépe dovede. Ani za slunečných dní není v této divočině nad oblaky nikdo v bezpečí. Všichni zde musejí bojovat o přežití. Toto je jejich příběh. (Česká televize)

Arsenal83

Erik Baláž je dokumentarista par excellence. Toľko hodín, dní, či týždňov tráviť, aby nakrútil aspoň jeden pársekundový shot. Sám sa v televízii vyjadril, že Angličania prišli na Slovensko nakrútiť niečo a nenatočili nič, lebo by to stálo ohromný kus času a trpezlivosti a radšej to zabalili. Klobúk dole pred ľuďmi s podobným zanietením. ()

cheyene

Krása Vysokých Tater se představuje v dalším Balážově počinu. Chválím výtečné záběry kamery a celkový koncept dokumentu, který přináší možnost nahlédnout do života hor tak, jak se to poštěstí málokomu. ()

kaposlav

Klasicky kvalitná slovenská tvorba zo slovenskej prírody. Trošku sa mi avšak zdal byť skromnejší nahovorený komentár. ()

smatana.sk

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom. ()

• Vzácne zábery rysej rodinky sa podarili natočiť Karolovi Kaliskému až na tretiu zimu. Natočenie celého filmu trvalo tri roky. (Polcas)
  • Filmárom dokumentu sa prihodilo, že kráčali celý deň v hlbokom snehu s ťažkou technikou na hrebeň Belianskych Tatier, kde chceli prespať v jaskyni. Pre náročný výstup však nestihli vyjsť za svetla a jaskyňu po tme nevedeli nájsť. Kým ju objavili sa viacerí z nich vystavili podchladeniu. (Polcas)