Cesta na Měsíc

Trip to the Moon, A

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 16 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

Síce som si Cestu na mesiac pustil vlastne len zo zvedavosti a doplnenia si trochu toho filmového vzdelania, keďže sa jedná asi o najznámejšie z tých najstarších diel, inak som rozhodne nečakal nič výnimočné, no mýlil som sa. Tu vôbec nie je treba nadhodnocovať kvôli veku, síce mi asi dve sekvencie prišli trochu nudnejšie, hlavne začiatok, ale inak sa mi to veľmi páčilo a nechal som sa unášať touto veľmi zaujímavou a prekvapivo nápaditou víziou, ktorá ma takmer na tú štvrťhodinu vlastne úplne pohltila. A tak to síce u mňa na plné hodnotenie nie je, aj keď som nad ním uvažoval, objektívne si ho rozhodne zaslúži, úžasné dielo a veľký rešpekt pred jeho tvorcom, ktorý vlastne len pár rokov po vynájdení filmu prišiel s niečím takýmto výnimočným. Zaslúžený kult. 80%(14.8.2015)

Pokiaľ sa dnes kladú medze sci-fi fantasy možností až na úroveň neskutočne prevratných diel s vizuálne prešpikovanými efektami, tak Méliès, pôvodne majiteľ divadla a kúzelník, by bol dnes pánom dnešného fantasy filmového sveta. Tvorca fantázie prichádza s prevratnými myšlienkami s dôrazom na iluzívnosť. S jednoduchosťou a zároveň prevratnosťou vtedy, a ešte dlho nemožných záberov a filmových kúskov dokázal za pomoci Verneho predlohy vykúzliť podmanivú minirozprávku. 80%.(16.5.2008)

Dobrodružná sci-fi na ploše několika minut, fantazie plná dodnes úžasných nápadů a hlavně snímek, který naprosto vystihuje význam spojení "milníkový film". Druhá polovina s krásným měsíčním dobrodružstvím je nezapomenutelná.(23.3.2007)

Nejklasičtější Méliès, jen málokdo odolá. Ty měsíčňany bych nechtěla potkat ani ve snu.(23.10.2014)

Pssst! Nikomu to neříkejte, ale v pokoji na okně mám zasazený svůj vlastní deštník...(4.6.2008)

• - Zvláštností filmu je zobrazení stejné události různými způsoby. Jedná se o přistání astronomů na Měsíci. Nejprve narazí do oka člověka, hrajícího Měsíc, a podruhé je přistání zobrazeno jako dopad do hladkého terénu. (Mr.Ocek)

• - Film stál 10,000 frankov a veľkú časť tvorili náklady na mašinérie a kostýmy pre Selenitov – obyvateľov Mesiaca. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Výjev s raketou, která přistála v oku Měsíce, patří k nejznámějším obrazům v dějinách kinematografie. (Pavlínka9)