Cesta na Měsíc

Trip to the Moon, A

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 16 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

(1001) Poprvé jsem z tohoto filmu viděla jenom útržky v rámci naučného pořadu v brněnské hvězdárně. Jelikož jsem tehdy byla ještě usmrkaný prcek a navíc i filmový neznaboh, domnívala jsem se, že jde o legrační grotesky natočené za tím účelem, aby dětičky v přítmí promítacího sálu hvězdárny neusínaly, nýbrž se sem tam zvesela a od srdce zasmály směšným panáčkům. Jaké bylo moje potěšení, když jsem snímek zhlédla celý, obohacena navíc o okolnosti jeho vzniku. Opravdu parádní záležitost a člověku nemusí být jenom osm let.(6.12.2007)

Pre zainteresované publikum najkrajší možný večerníček.(3.5.2003)

Cesta na měsíc je asi nejznámnějším dílem Meliese.Film působí,jakoby oživly ilustrace z románů Julesa Verna,jeho uchvacující pohádkovost,fantastičnost a trochu i dětinskost z něj dělají nejlepší sci-fi/pohádku,kterou jsem kdy viděl.Jediný problém u Meliese,který provází celou jeho tvorbu,jeho režijní styl je vlastně nafilmované divadelní představení a postavy se pohybují celý film ve stejné dálce od kamery,jakoby na jevišti.Měl jsem příležitost vidět dvě verze,jednu anglicky komentoval Francouz,kterému nebylo nic rozumět,takže bych spíš doporučil verzi s hudebním doprovodem.(17.6.2006)

Roztomilé, trikově úchvatné, dílko.(12.3.2004)

Úžasné. Nad tím, co Georges Méliès dovedl s filmovým materiálem dodnes zůstává rozum stát.(26.1.2008)

• - Film inspiroval kapelu Queen ve svém klipu "Heaven for Everyone" a kapelu Smashing Pumpkins v klipu "Tonight, Tonight". (contrastic)

• - Pre dĺžku až 280 m ho nechcel najprv kúpiť žiadny majiteľ kina. (Raccoon.city)

• - Film byl insipirován dvěma romány své doby, a to tituly „Země na Měsíc“ od Julese Verna a „První lidé na Měsíci“ od H. G. Wellse. (Mr.Ocek)