Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)

• Česko

• Austrálie

Fantaghirò: Cave of the Golden Rose

Fantasy / Romantický

Itálie, 1991, 91 + 91 min

Několikadílný film Fantagiro mě v mém útlém věku bavil, takže nebudu s hvězdičkama šetřit. V současnosti už by mě to možná tolik nechytlo, jak tehdá. Ale kdo ví. Mohla by to Nova reprízovat.(16.9.2009)

První díl série Jeskyně Zlaté růže a potažmo první tři díly série jako takové, patří mezi unikátní projekty, které jako jedny z prvních ze západu (v revoluční době) ocenili tak výraznou spolupráci bývalého ČSR. První dvojdílný film z roku 1990 musel být připravován už dříve, že, takže už koncem 80. let došlo na výrazně příznivou změnu mezi všemi těmi koprodukcemi s Východními i Západními Němci. Princezna Fantaghiro a její královský dvůr sídlí na Bouzově a valná většina jejích spoluhráčů jsou Češi. Její krásná sestra Karolína je tehdy začínající Kateřina Brožová (dabuje ji Tereza Zajíčková). Romualdův nejbližší Ivaldo je Tomáš Valík (dabuje ho Erik Pardus), v menších rolích pak na sebe upozorňují zejména Pavel Zedníček alias Jan Zedvick jako opilý voják, Markéta Hrubešová jako vodní nymfa, která svede opilého Zedníčka. Jan Kraus a Filip Renč hrají hloupého a domýšlivého prince Issibela a Ussubela, Antinie (Antonie) Hegerlíková vládne kuchyni a konečně Simona Chytrová je orientální tanečnicí. To není skutečně špatná bilance. Nadto samotné dobrodružství odvážné princezny Fantaghiro patří mezi to nejlepší, co mohla TV obrazovka v 90. letech nabídnou (dabing Novy je z roku 1995). Alessandra Martines v hlavní roli je udatná, krásná, pyšná i moudrá. Milující i zranitelná, jednoduše dokonalá princezna. A v příštích dílech budou už i ty mezinárodní hvězdy :)(11.3.2011)

60%(27.5.2007)

• havLord

Tahle rozprávka mi nikdy nesedla.(20.8.2006)

• paascha

Tohle mě úplně minulo. Viděl jsem jednou a už nikdy víc(28.7.2010)

• - Natáčalo sa aj v slovenských Bojniciach. (KazzaK)

• - Herečka Lenka Kubálková si v prvním díle zahrála roli malé princezny Caroliny (sestra Fantaghirò) a v dalším díle hrála pomocnici černé čarodějce (Brigitte Nielsen). (vilusinska)

• - Pohádka se natáčela mimo jiné i na mnoha zámcích a hradech v České republice, konkrétně také na hradě Bouzov na Olomoucku. Dále se štáb během filmování podíval také do Itálie. (Lynette)