Princezna Fantaghiró (TV film)

• CZ název

• EN název

Cave of the Golden Rose

Fantasy / Romantický

Itálie / Česko, 1991, 91 + 91 min

Už jen kvůli té krasavici v hlavní roli a pohádkové atsmoféře s jednoduchým scénářem ty 4* jsou zasloužené.(14.7.2004)

Pohadka, kteou vazne muzu - nejen kvuli slusnemu pribehu, ale hlavne diky carokrasne hudbe.(8.8.2002)

• Renton

Pohádka, která mne nezasáhla v žádném věku. Zvláštní styl fantazie, který není moje gusto..(29.1.2006)

Velmi oblíbená televizní podívaná, kterou jsem zbožňovala.(21.6.2008)

JASKYŇU ZLATEJ RUŽE aj tak všetci slovenskí televízni diváci poznajú ako FANTAGHIRÓ. Je to triviálne známy príbeh o odvážnej princeznej (Alessandra Martinesová), ktorá mala byť chlapcom, a tak sa teraz zaňho prezlieka (nie, nie je transvetsita, je rytier). Nechýbajú šľachetné kone, malebná (aj slovenská) výprava, kuriózne davové scény (t.j. cca desať ľudí a jeden koč), ukecané predmety, ktoré v našej realite ukecané rozhodne nie sú (kamene, zvieratá), mohutný Mario Adorf ako prísny a extrémne proti dievčenskému pohlaviu zameraný papa kráľ a zopár mávnutí mečmi (ehm, pardon, bravúrnej choreografie bojových scén s chladnými zbraňami). 4* nedávam ani tak za kvalitu (aj keď na Vianoce je to ako robené), ale skôr za nostalgiu, príjemné strávené tri hodiny a za fakt, že originál treba odlíšiť od ďalších častí.(1.2.2006)

• Faidra

Tento způsob natáčení pohádek, kde je dětskost nahrazena dětinskostí, vtip kvílivými hlásky mluvících předmětů a decentní zamilovanost telenovelními dialogy, zdá se mi poněkud nešťastným. Navíc se moje rozumové já vzpěčuje uvěřit tomu, že by si křehkou Alessandru spletl s chlapem kdokoli bez nároku na bílou hůl a vlčáka. Nicméně můj smysl pro spravedlnost se cítí povinen dodat, že Fantaghiró to s ničím z toho, co jí vytýkám, ještě nepřehání tolik jako její pohádkové nástupkyně, je natočena v malebných českých exteriérech a herecky to nenápadně podepírají takové pilíře jako Mario Adorf a Jean-Pierre Cassel, takže výsledkem je bez následků přežitý průměr.(29.9.2007)

Ach Fantagiro moja, ako som len na teba mohol zabudnúť. Pre mňa jedna s top rozprávok môjho mládi. Videl som všetky časti s krásnou Alessandrou Martines ostrihanej na chlapca. Žral som skrátka všetko ako to už býva u detí a ostali mi len kladné spomienky, aj keď si vybavujem niektoré scény aj po toľkých rokoch. Budem vyzerať reprízu.(30.10.2008)

• flanker.27

Trochu infantilní a mírně přiblblé, ale ještě koukatelné, alespoň pro ty, kdo si myslí, že film pro děti znamená pištění a pitvoření. Hezké exteriéry a pár českých herců.(16.4.2007)

Dodnes neviem, či by som niektoré tituly mal hodnotiť pôvodným dojmom, alebo dnešnými očami. Niečo medzi bude asi najlepšie. 3* ;) zlatá stredná zábava...(2.10.2010)

Pro jednou to oko přimhouřím. Nemusí být všechny pohádky podle českého gusta. Fantazii mají děti a lidé v různých zemích různou a tenhle příběh ji poskytuje vrchovatou měrou. Bohužel, celá série má velmi klesající tendenci a to, co toleruji v prvních dílech, v posledních už nelze.(7.12.2005)

• paascha

Tohle mě úplně minulo. Viděl jsem jednou a už nikdy víc(28.7.2010)

První díl série Jeskyně Zlaté růže a potažmo první tři díly série jako takové, patří mezi unikátní projekty, které jako jedny z prvních ze západu (v revoluční době) ocenili tak výraznou spolupráci bývalého ČSR. První dvojdílný film z roku 1990 musel být připravován už dříve, že, takže už koncem 80. let došlo na výrazně příznivou změnu mezi všemi těmi koprodukcemi s Východními i Západními Němci. Princezna Fantaghiro a její královský dvůr sídlí na Bouzově a valná většina jejích spoluhráčů jsou Češi. Její krásná sestra Karolína je tehdy začínající Kateřina Brožová (dabuje ji Tereza Zajíčková). Romualdův nejbližší Ivaldo je Tomáš Valík (dabuje ho Erik Pardus), v menších rolích pak na sebe upozorňují zejména Pavel Zedníček alias Jan Zedvick jako opilý voják, Markéta Hrubešová jako vodní nymfa, která svede opilého Zedníčka. Jan Kraus a Filip Renč hrají hloupého a domýšlivého prince Issibela a Ussubela, Antinie (Antonie) Hegerlíková vládne kuchyni a konečně Simona Chytrová je orientální tanečnicí. To není skutečně špatná bilance. Nadto samotné dobrodružství odvážné princezny Fantaghiro patří mezi to nejlepší, co mohla TV obrazovka v 90. letech nabídnou (dabing Novy je z roku 1995). Alessandra Martines v hlavní roli je udatná, krásná, pyšná i moudrá. Milující i zranitelná, jednoduše dokonalá princezna. A v příštích dílech budou už i ty mezinárodní hvězdy :)(11.3.2011)

Můj Nejoblibenější Film, Pohádka mého Dětství! Krása!!(23.8.2012)

Pohádka zařazená do skupiny mých dětských a milovaných. Nejraději jsem měla ten plavecký závod(21.10.2011)

Roztomilá pohádka se zlou čarodějnicí a jejími hliněnými posluhovači..originální, avšak místy až prachbídně nepohádkové a nefilmové..! Avšak hudební kompozici musím jen a jen chválit vždy na uklidněnou a krásný dojem z dobře odvedené umělecké práce.(8.8.2008)

Je to nebeská hovadina nezměrných mezí? Ano. Je to zároveň neskutečně zábavná guilty plesure (tak nějak mě nenapadá žádný český ekvivalent, který by nezněl vrcholně odpudivě)? Ano! Celá série je pro mě osobně jedním z prvních nakouknutí do nšjského fantasy světa (byť divného a pofiderního), kterému neublíží ani infantilita v první linii doprovázená zjevná hloupostí a afektovaností, ať žije starej dobrej závoj mlhy z dob kdy jsem viděl poprvé, jako malá ploutev...(28.2.2014)

60%(27.5.2007)

Kto v detstve nebol zaľúbený do Alessandri Martines, nech hodí hovoriacim kameňom!(29.12.2012)

Fantaghiró může mít a možná má plno chyb a vad na kráse, ale také zvláštní, nedefinovatelné kouzlo, které se mi líbí...možná se tomu kouzlu říká = dětské vzpomínky. Alessandra Martines sice občas vypadá jako zženštělý kluk, no možná to jí přidává na zajímavosti. Čarokrásná hudba z pera Amedea Minghiho vystřeluje tuhle sérii vždy o stupínek výš nad "objektivně" subjektivní hodnocení. Zbožňoval jsem moudrou bílou čarodějku s propadlými tvářemi a zvláštními načechranými hadry. Když připočtu hrad PERNŠTEJN, není co řešit. Jo a ještě musím vypíchnout Zedníčkovu miniroli vína věčně lačnícího vojína, jehož chuť na jiskřivý mok přebije chuť jiná, pro jakkoli velkého chlapského alkoholika silnější :-) Princezna Fantaghiro je velepříjemná fantasy pohádka, která se může honosit třemi "P": Překrásnou hudbou, Překrásnou princeznou (Alessandra Martines) a Příběhem populární italské pohádky.(19.4.2006)

Včera jsem po letech viděla princeznu Fantaghiró a přiznám bez mučení, protože mučením bylo trochu sledování filmu samotné, že moje dětské okouzlení se mi vzkřísit nepodařilo. Hodnocení nechávám, protože, ač necítím potřebu mávat mečem a střílet z luku, mám pochopení pro člověka, který rád čte, chce o sobě rozhodovat sám a povídá si s husou, stromy a kameny. Fantaghiró si povídá dokonce i s Romualdem, i když její dialog s kamenem byl podstatně nosnější, než postřehy, co si stihla vyměnit se svým nastávajícím. Pro mou dětskou duši to mělo správně mystickou atmosféru, krásné (taky naše) exteriéry, včetně exteriéru všech princezen, mé cynické dospělé já se řehtalo jak opilý kůň nad šablonovitostí postav, některými dialogy a zejména nad pekelným dabingem.(22.8.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8