Mrtvý muž

Dead Man

Mŕtvy muž

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zvláštní, podivný film - western, kterému možná už při druhém shlédnutí přijdete na chuť. "Obchodní osada bledých tváří. Indiáni tu dostávají nemoci." Byl to vůbec western? Černá komedie (blízká např. Coenům)? Historické krimi? Psychodrama? Gore horor?? Nebo černý šibeniční humor černobílého snímku se spoustou drsných záběrů vytvořil neznámý subžánr s totálně antiwesternovým hrdinou (excelentní Johnny Depp), tedy s vyděšeným účetním měnícím se pod tlakem okolností postupně v drsného pistoléra? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=07xKQakj1hM(17.6.2010)

Westernové drama s existencionálním přesahem? To zní, pravdaže, trochu bizarně, ale lepší přirovnání mě nenapadá. Legenda amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch vytvořila snovou, melancholicky laděnou a až jakousi hypnoticky působící pouť muže vstříc vlastní zkáze, kde není nouze ani o černý humor. Již zmíněnou hypnotickou, žánrově neuchopitelnou náladu snímku geniálně dokresluje soundtrack legendárního kytaristy Neila Younga a jeho ambientní kytarové zvuky. Tempo a způsob vyprávění nemusí být každému po chuti, ale právě tyhle prvky z tohoto filmu činí velmi zajímavý zážitek. Dnes již tento Jarmuschův snímek patří mezi kultovní klasiky.(13.4.2003)

Dead Man je zvláštní, existencionálně-přemýšlivý a ne zrovna lehce stravitelný film na pokraji života a smrti... A dá vám to najevo pěkně hned odpočátku scénou ve vlaku, která více méně charakterizuje celý film - Johnny Depp jede vlakem, čte si, popř. hraje karty sám se sebou, tedy věnuje se své osobnosti a záběry jsou prostříhávány zajímavým pohledem ven, či na kola lokomotivy za zvuku netradičních rifů elektrické kytary, které naprosto neladí s dobou, avšak za to velmi dobře s atmosférou (platí i po zbytek filmu). Dead man je také žánrově dost dobře nezařaditelný, není to western, kde parta tvrdých chlapů nosí kolty proklatě nízko, Johnny Depp jen tak putuje krajinou za doprovodu "Nikoho" a vypracovává se doslova z usmrkance až na... Mrtvého muže. Herecký výkon to byl velmi dobrý, ale o životní roli bych zde určitě nemluvil. Film dokáže vybídnout k zamyšlení, ale stejně mi vadila jistá bezdějovost a tím pádem i zdlouhavost až nuda. Bylo to prostě... zvláštní. "Some are born to sweet delight. Some are born to endless night." 7/10(13.9.2008)

Some was born to sweet delight... some was born to endless night. Nevídané spojenie westernu s filozofiou anglického Wiliama Blaka, bola Jarmushom spracovaná geniálne. Rozmanitosť postáv v príbehu utvára celkový obraz o dobe kolonizátorov, ktorí sa presídľujú rýchlosťou blesku po indiánskych osadách a nemilosrdne lynčujú krajinu. Všetko sa však odvoláva na Boha ako krutovládcu, keď sa vo filme citujú verše z Biblie a jeho nemilosrdné zabíjanie Filištínčanov (krkolomný názov národa). Zo spojenie tradičného indiánskeho ponímania prírody a priemyselného rozvoja a básni starých Anglických učencov, vzíde Nobody a jeho smutný príbeh, ktorý akoby niesol na pleciach všetku ťarchu vtedajšieho sveta. Krásna poetika filmu je do detailu vyzdobená hudbou N. Younga a jednou zapamätateľnou témou na netradičnú elektrickú gitaru s rôznymi variáciami, ktorá diváka nádherne donúti prežívať symboliku filmu. Tá je ďalej podchytená čiernobielou farbou, ktorá akoby rozlišovala zlo a dobro vo filme. K tomu plno čudných indiánskych prísloví, hlášok a dialógov, pri ktorých možno vidieť krásu indiánskeho prežívania, a nemúdreho materiálneho sveta. Krutosť však rezonuje celým filmom, ktorá ukazuje tiež deštruktívne praktiky belochov, ako zabíjanie bizónov, alebo smrť malej srnky, pri ktorej si Johnny akoby uvedomil všetku nezmyselnosť sveta a jeho zákonov. Tento dvojhodinový epos na návrat k prírode ma po prvom videní trochu rozčaroval koncom, no pri ďalších zhliadnutí som videl jeho úžasnú poetiku. Nezabudnuteľné, podľa mňa najlepšie Jarmushove dielo. Takže do you have some tabbaco or not?(13.8.2006)

Bojím se, že čímkoli, co řeknu, mohu této křehké černobílé nádheře s nejoduševnělejším "vrahounkem", s nejcharismatičtější "bad" bandou (Henriksen-Wincott-Hurt-Byrne), s krásně nervní kytarou i poetickou kamerou, nějak uškodit, protože to, co plyne před očima, je nesdělitelné. A tak jen: Jarmusch je návykový a já jsem naměkko.(5.11.2005)