Mrtvý muž

Dead Man

Mŕtvy muž

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

Melancholické a hypnotické putování tesknou krajinou, za asistence teskných charakterů a teskné hudby. Vytržením ze snu tu jsou syrové přestřelky a stejně útočná kytarová sóla, které však chvílemi působí přílišnou zahleděností do sama sebe.(14.4.2004)

Tak tohle byl fakt divnej film. Jarmusch bud ma nakoukany mraky westernu a natocil to uplne jinak a nebo zadnej western nevidel a natocil to po svym. A z nejakyho duvodu, ani nevim presne proc, se mi tenhle film desne libil. Nejvetsi podil na tom ma asi hudba. Vcelku jedoducha, casto se opakuji, ale naprosto genialni, ze i tem nejklidnejsim scenam dokazala dat potrebnej naboj. K tomu tu mame slusnej pribeh, skvelyho Hurta, Molinu, Henriksena (toho obzvlast), Byrnea a Thorntona ve vedlejsich rolich a naprosto famozniho Deppa, jehoz zabijak je naprosto dokonala postava. Akorat sem nejak nepochopil, kde se najednou naucil tak strilet. I kdyz ma film pekelne pomaly tempo a prestrelek tu je jen par, tak me proste film naprosto zaujal po celou dobu.(16.1.2008)

Přiznávám, že mám rád filmy Jima Jarmusche. A "Mrtvý muž" je asi můj nejoblíbenější. Skvělý scénář, výborní herci (všimněte si prosím opomíjeného Lance Henriksena!), sugestivní kamera, černobílý materiál a hutná (jiné slovo mě prostě nenapadá) hudba Neila Younga dohromady vytvářejí úžasný celek.(12.3.2003)

Orel ztratil nejvíc času, když se učil od vrány.. Jarmusch se pustil na neoranou půdu existenciálního westernu a vznikl z toho takřka astrální zážitek podněcovaný rušivými kytarovými grify Neila Younga. Postřelený účetní Blake a vyobcovaný indián Nobody si totiž mají na své desperátní cestě prokládané poezii i černohumornými hláškami hodně co nabídnout (pochopitelně kromě tabáku). Na Henriksenově teorii o náhle zhaslém slunci něco bude..(29.8.2008)

Parádní film, Johnny znovu předvádí skvělý výkon jemu vlastní. Celý děj je trochu zbytečně natahován, ale díky skvělé atmosféře to nijak nevadí. Škoda jen, že si Gabriel Byrne moc nezahrál. 70%(2.11.2008)

• - Text scénáře "Every night and every morn / Some to misery are born / Every morn and every night / Some are born to sweet delight" (Je každou noc a každý den / Někdo k bídě narozen / Je každý den a každé noci / Někdo zrozen k slasti žhnoucí) je textem básně Williama Blakea "Auguries of Innocence". (džanik)

• - Jméno hlavní postavy je William Blake, jmenoval se tak anglický malíř a básník (1757 – 1827), který měl už od dětství vizionářské stavy a ve zralém věku usiloval vytvořit vlastní mystickou filosofii, navazující na J. Böhma, Paracelsa a E. Sweneborga. Zabýval se problémem zla a stal se manicheistou. (džanik)

• - Hudba obvykle nastupuje chvíli před změnou záběru, provází ji a opět utichá. Jen nejvypjatější scény jsou hudebně podbarveny celé. (džanik)