Ghost Dog - Cesta samuraje

• Francie

Ghost Dog: The Way of the Samurai

• Francie

Ghost Dog: la voie du samourai

• Německo

Ghost Dog - Der Weg des Samurai

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi

Francie / Německo / Japonsko / USA, 1999, 116 min

• choze

Vláčná atmosférická zabijácká storka s perfektním Forestem Whitakerem.(20.6.2011)

Jeden z přístupů k tvorbě amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche představuje kulturní globalizace. V jeho filmech se na historickými významy zatěžkaných prostředích (Divoký západ, světové metropole) mísí a protkávají etnika i kultury. Skrze postavu černošského zabijáka, který žije v americkém velkoměstě, následuje kodex samurajů, kamarádí se s Francouzem a pracuje pro italskou mafii, film s nadsázkou demytizuje klasické americké gangsterky a nenásilně oslavuje vnější kulturní a etnické vlivy.(7.6.2009)

Po mrtvym muzi (velky zklamani) konecne neco potesujiciho od Jarmusche.(23.5.2002)

Jarmusch citlivě a přesně konfrontuje etiku starodávných japonských bojovníků se světem současných mafiánských strejců bez špetky morálky, u toho vážně filosofuje nad životem a k odlehčení se nebojí použít do absurdna vyhnané úryvky z Looney Tunes. Že se jedná o do detailů vypiplanou záležitost, kde i Ghost Dogův copánkový účes nápadně připomíná samurajskou přilbici, není pochyb. Přesto ve mně film nerezonoval natolik, abych mu mohl s čistým svědomím udělit plný počet, který si, pokud bych měl hodnotit pouze formální stránku, určitě zaslouží. Možná časem.(12.8.2009)

Fakt nevim jak tohle hodnotit, na jednu stranu se mi strašně líbil ten styl jakým to Jarmusch natočil, taky je perfektní geniální postava nájemního vraha v podání Foresta Whitakera, ten kdyby byl pohyblivější a hlavně ladnější, tak snad neměl chybu, jenže zároveň mi to přišlo trošku pomalý, trošku moc ukecaný a bez nějaký opravdu výrazný scény, která by mě sundala z gauče, navíc Forest, k velkýmu zklamání všech, nepoužije samurajskej meč, ale přesto to je fakt perfektně natočený a já musim dát i tak za 5*, i když k tomu mam nějaký výhrady(18.4.2009)

• - Vždy, když si Ghost Dog pouští v autě hudbu, nastaví hlasitost na 21. (Kulmon)

• - Film obsahuje několik odkazů na filmy Seijuna Suzukiho, např. když se mu posadí před hledí sniperské pušky pták (v Suzukiho filmu to byl motýl) nebo když Ghost Dog zastřelí Sonny Valeria skrz odvod vody z umyvadla (odkaz na Koroshi no rakuin). (Hepp)

• - Všechny seriály, které postavy ve filmu sledují v televizi, jsou vždy animované. (Indy_Brabino)