Marcello Mastroianni - L'Italien idéal

(TV film)
  • angličtina Mastroianni, The Ideal Italian (více)
Francie, 2014, 53 min

Marcello Mastroianni (a.z.)

Marcello Mastroianni, jedna z najväčších ikon talianskeho a svetového filmu, bol viac ako "playboy" strieborného plátna. V priebehu svojej 40-ročnej kariéry dokázal stelesniť takmer všetky aspekty talianskeho muža: charizmu, melancholickú nežnosť, sebairóniu, chytrosť - a predovšetkým prirodzený talent to všetko stvárniť. V tomto dokumente rozpráva Mastroianni sám o sebe  - akoby svoju imaginárnu autobiografiu. Dokument je postavený na rozhovoroch, ktoré uskutočnil v priebehu svojej kariéry. O jeho živote rozprávajú aj jeho príbuzní a partnerky. Prostredníctvom portrétu jedného z najznámejších talianskych hercov sa jeho tvorcovia pokúsia objasniť aj záhadu tzv. talianskeho štýlu. (STV)

MikO_NR_1909

Niekedy nestačí bohatá autobiografická "liturgia", ani playboy "plagátiky", aby dokument o jednej z najsebavedomejších postáv kinematografie dopadol docela priemerne. Rozhodne sú informačné kanále, s ktorými sa tu ná pracuje a spôsob rozprávačského stvárnenia striedme a snažia sa navodiť v Mastrioanniho živote akýsi preklenutý protipól mnohých oblastí, ktoré diferenčne pôsobili na plátne a v súkromí. Avšak, vyjadrené vlastnosti a schopnosti Marcella len tak odsýpajú hávom zrozumiteľných a jasných popiskov. Proste čakal som málinko impulzívnejšie a búrlivejšie opraty, ktoré by jeho fanúšikovia prijali väčšmi. Či by z toho opäť raz fúkal vánok stereotypov a nepochopení, ktoré sa z povier o jeho osobe neustále rozširujú? ()

classic

Marcella Mastroianniho poznám predovšetkým prostredníctvom filmov, iného významného talianskeho režiséra Federica Felliniho, ako napríklad svetovo známe kúsky - La Dolce vita, alebo 8 1/2. Musím sa priznať, že som s ním veľa filmov nevidel, pritom jeho bohatá filmová nádielka, spočíva vo viac, ako 100 snímkov, v ktorých si zahral. Ešte som nevedel, že predtým, ako začal účinkovať pred kamerou, sa preslávil na doskách, ktoré znamenajú svet, ako úspešný divadelný herec, par excellence ! Tento pozoruhodný dokument obsahuje výpovede rôznych talianskych umelcov, napríklad je tu aj jeho dcéra, iní herci, herečky, režiséri, ktorí sa buď vyjadrujú o pocitoch, keď s ním boli v úzkom kontakte, počas nakrúcania, alebo poprípade o ňom rozprávajú, ako ich ovplyvnil, ako sa na neho dnes pozerajú, t. j - obdivovaný, milovaný, rešpektovaný, a mnoho ďalších pozitívnych prídavných mien. Marcello bol v súkromí, strašne milý a láskavý herec, ktorý sa neustále pohyboval po pľaci, aj keď nemusel, vážil si okolo seba spolupracovníkov zo štábu, s ktorými horlivo debatoval, alebo si ich uctil tým, že pozvanie na kávu, sa neodmieta. Pozor, myslím to tak, že správal sa tak, ako vôbec nemusel. Vlastne dá sa povedať, že talianskych hercov, v tých časov, nebolo toľko, ako napríklad francúzskych, s ktorými sa roztrhlo vrece, a tak sa Mastroianni tým pádom navždy zapísal do dejín kinematografie, zlatými tučnými výraznými písmenami, lebo jednak bol výborný herec a človek zároveň, ale najmä, tých hercov nie je veľa, z jeho vlasti, ktorí by sa mu len, čo trochu priblížili, t. j - nesiahajú mu ani po päty. Mal by som napraviť tento rest, ktorý spočíva v istom ignorovaní tohoto velikána, a napraviť to pomocou filmov, ktorých má neúrekom !!! ()