The OA (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2016, 8 h (Minutáž: 8x60 min)

The OA se nějakým způsobem dokázal vyhnout zájmu médií. Což je až s podivem, protože ho do světa vypustil Netflix. První trailer byl zveřejněn až necelý týden před premiérou. A kritici jsou ti, kteří seriál blahořečí a nebojí se používat věty jako "ještě lepší než Stranger Things" a právě to mě nalakálo, protože ST je podle mě nejlepší letošní počin (omlouvám se, Westworlde). Konečně už k samotnému seriálu. Z pilotní epizody je cítit originalita a neotřelost a to nemluvím jen o tom, že úvodní titulky běží asi v šedesáté minutě. Kromě toho samozřejmě také vynikající atmosféra plná tajemna a nevědomosti, která dostane největší grády při vyprávění v závěru. Sice jsem viděl trailer, ale nic jiného jsem o tom nevěděl a myslím, že stejně jako v případě Stranger Things, je to plus, protože dobrá atmosféra je klíč. I proto je to seriál, který se bude objevovat na všech "binge watch" seznamech. Já sám jsem se nemohl odtrhnout, jenže... Jenže tenhle seriál je nejen hodně tajemný a atmosférický, ale také je hodně mluvící a umělecký. Ve výsledku tak vážně nevíte, co se děje a ani skoro závěrečná scéna vám to nepomůže rozluštit. Takže vlastně nevím, jestli jsem zklamaný nebo ne. Vím však, že zakončení pro mě nebylo uspokojivé. Po pilotu jsem měl totiž jiná očekávání a zcela určitě to není lepší než Stranger Things.(6.1.2017)

Bacha na MEGASPOILERY. :-) Hovorí vám niečo meno Silvia Šuvadová? Ak nie, odporúčam jej videá na you tube. Nebudete chápať. Verte mi. Ale poskytne vám to istý uhol pohľadu, akým môžete nahliadať aj na tento (ten nový pubertálny výraz ma fascinuje, tak ho musím tiež použiť) mindfuck. Kým INÁ ZEM bola ešte vo svojom vyznení pomerne konzistentná, tu sa hlavná hrdinka naozaj rozbehla vo veľkom štýle a servíruje divákom posmrtnú jazdu do iných dimenzií (v nich napríklad môžete vidieť akúsi indickú bosorku, ktorá si sedí kdesi v okolí Aldebaranu alebo Orionu a oslepuje nebohé dcéry láskavých ruských oligarchov). Vodí za nos FBI a navyše (!) dokáže diabolskou choreografiou vyviesť z rovnováhy aj neboráka školského strelca. Ale budem spravodlivý a musím udeliť aspoň 3 liečivé pohyby. Režijne je totiž tento post new age mix zvládnutý na výbornú. A Isaacs je ako vždy bezchybný. Apropo porovnávať toto s nepomerne dokonalejšie zvládnutými a aj prepracovanejšími LEFTOVERS je absolútny (a zasa to musím napísať) mindfuck. (5.1.2017)(5.1.2017)

pekelně zvláštní a osobitá záležitos a zároveň jeden z nejrozporuplnějších seriálů poslední doby...nevybavím si teď nic podobného co by mě chvílemi tak moc bavilo,v jiných chvílích tolik nudilo a zároveň jsem z toho měl v určitých momentech husí kůži.Téma zajímavé,najednou se to dát nedá,ale jsem rád že jsem viděl...80%(11.1.2017)

• xxmartinxx

(Po prvním dílu.) No jestli se tam rychle aspoň jedna postava nezačne chovat jako člověk, tak budu mít asi problém. (Po druhém dílu.) Musím říct, bez jakéhokoliv pokusu o snahu o to být racionální, že ve mně tenhle seriál vzbuzuje silné antipatie. (Po třetím dílu.) Dojem se trochu spravil, už to není obludně urážlivá ztráta času, ale celkem průměrný thriller. (Po čtvrtém dílu.) Je fascinující, jak málo jde do hodiny seriálu nacpat. Už to není otravné, trochu se to našlo, ale je to tak strašně neobjevné a vyprázdněné! (Po páté epizodě.) OK, už je to zase směšný. A ten silný potenciál zlomení úplně nevyužitý. (Po šesté epizodě.) Nebudu lhát, už to spíš jen tak projíždím, než že bych na to koukal. Čas je na tohle moc vzácný. (Po sedmé epizodě.) Ježiš, to musí bejt všechno tak doslovně vyžvaněno? Jakýkoliv náznak kvality je ubitý miliony slovy. Zas jednou seriál, který absolutně nevěří svým divákům a má je za idioty, kterým musí bejt všechno vyhláskovaný. A to ani neberu v potaz, o jaký žvásty jde. (Po osmé epizodě.) Díky bohu konec. Jinou myšlenku nemám. Když budu chtít zážitek v kostce, najdu si na youtube sestřih Vlasty Plamínka.(19.12.2016)

Jedno velký WTF. Kouká se na to dobře, ale celé je to dost mimózní a poslední epizoda mi v hlavě udělala takovej guláš, že fakt nevím, co si mám myslet. Dávám srabácky tři hvězdčky, ale asi bych pochopil odpad i pět hvězd. Spíš bych doporučil Stranger Things nebo The Leftovers, který mají s tímhle leccos společnýho, ale jsou kvalitativně výš.(18.12.2016)