Čínský sen

(festivalový název)
  • angličtina Dream Empire

Jedním z nejhmatatelnějších absurdních důsledků čínské snahy adoptovat si americký sen jsou pověstná „města duchů". Sedm let sledoval režisér snímku případ mladé Yany, která z venkova vyrazila do velkoměsta pomáhat zemi v jejím ekonomickém rozmachu. Její agentura zajišťovala „západní manekýny" developerům, kteří je využívali v potěmkinovské frašce: předstírali, že nově postavené komplexy budov a celé čtvrti jsou kosmopolitně obydlené, aby pak mohli o to více zvyšovat ceny při prodeji. Pak se iluze rozpadla. Několik zadlužených nových majitelů i samotná Yana tvrdě narazili. Za fasádami betonových bloků chybí život. Prázdná města se stávají monumentálními pomníky nepochopení toho, čím je přirozeně utvářeno společenství lidí ve sdíleném prostoru. (Jeden svět)

venca163

Číňani fakt věří svejm lžím! Oni by chtěli být jako my, ale za ty století interakce se západní kulturou pořád nic nepochopili =). To neva, vlastně je to dobře, o to srandovnější jsou a proto je mam rád. "Jestli chcete trochu ušetřit, doporučuju místo američanů vystoupení černochů...nebo jako úplnej low-end ještě nabízíme indy." Tematicky je to možná zajímavý, ale filmařsky naprosto bezzubý. Navíc osud sorryalelehceretardovaný Jany mi byl dost ukradenej, nepřišla mi zrovna jako schopná podnikatelka semletá okolnostma. Mohlo to vylepšit, kdyby se film víc zaměřil na to, jak Janu plíživě vysává její spolumajitel firmy. Dost mi navíc neštimovalo, jak přední světový saxofonista (aspoň v očích číňanů) vyprávěl v dobách největší slávy firmy "Mam 3 vystoupení týdně, za každý dostanu 2x víc než je můj měsíční nájem." a když se firmě příští rok přestalo dařit, tak byli všichni totálně na mizině. Buď to teda profoukli rypákem (o čemž se dokument vůbec nezmiňoval), nebo prostě lhali =). #tuctovka #nekonečnádiskusestvůrci (60%) ()