Anděla

všechny plakáty

Sarkastic

Tak dokumentární tato samostatná povídka z Jasného Touhy není, to jen tak pro pořádek. Ale, jak už jsem to psal v komentáři u výše zmiňovaného filmu, zdá se mi, že je ze všech povídek nejzdařilejší. Zaujme jak příběh s kolektivizací a bojem proti „větrným mlýnům“, snímek se může spolehnout i na dostatečně dobře napsané (a výborně odehrané) postavy-Andělu, zbožnou, na ostatní a hlavně na sebe přísnou, nepřístupnou, vzdorovitou, tvrdohlavou ale jinak správnou ženskou, a Michala, svou oddanou náklonností a naivními pokusy až dojímavého, pracovitého a také dobrého člověka. Těžký život jedince, který nevstoupil do družstva a přitom musí plnit dodávkovou povinnost a díky své chorobné zásadovosti trpí dvojnásob. Silné 4*. ()

sator

Stárnoucí Anděla pracuje v hospodářství sama. Jen o žních jí každý rok pomáhá Michal, který ji má rád a chce se s ní oženit. Anděla ho vytrvale odmítá. Po žních musí nemocná Anděla do nemocnice. Na podzim se zesláblá vrátí domů, ale svůj postoj k Michalovi a zemědělskému družstvu nezmění. Bude se dál dřít sama. je zde Touha ()