Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Komedie / Romantický

USA / Kanada, 2002, 96 min

CITÁT - Už v dětství jsem si všimla, že jsem jiná. Ostatní dívky byly křehké blondýnky a já byla už v šesti letech snědá a vousatá........... Ocenění: Oscar '02 - nominace: původní scénář Zlaté glóby - nominace: film (muzikál/komedie), herečka v muzikálu/komedii (N. Vardalos) Independent Spirit Awards - debutový výkon (N. Vardalos) Phoenix Film Critics Society Awards - nejlepší nováček (N. Vardalos) Satellite Awards - vedlejší herec v komedii/muzikálu (M. Constantine) Washington DC Area Film Critics Association Awards - scénář(31.3.2013)

Co se týče etnických komedií, tak tenhle milý film režiséra Joela Zwicka je asi nedostižný. Řecká komunita v Americe je typicky konzervativní a martyrium hlavní hrdinky nezáviděníhodné...některé řecké tradice jsou z nezúčastněného hlediska skutečně vopruz:-) Střet tradičního světa s kosmopolitním liberalismem současného západu je tu vykreslen vkusně, poučně a hlavně nikdy nesklouzne ke karikatuře a vysmívání. Oba dva světy mají smysl, žijí vedle sebe a musí vzájemně participovat. Žádný moderní Romeo a Julie a nemyslitelnost zakázaného vztahu... poučení zní: kompromis se může najít i mezi vegetariánem a zastánci skopového:-)(27.4.2007)

Zábavné? Ano, v mezích. Milé? Ano, ale jistě. Výrazně vybočující z tradice žánru? V jistých aspektech. Přeceněné? Zcela určitě.(19.3.2008)

Obyčejný film o obyčejných lidech. Žádní kostlivci ve skříni, žádné zásahy osudu, prostě jen rodina, rodina a zase rodina. Snad jen ženich nemusel být takovou sbírkou ctností a trpělivosti.(15.1.2003)

Oscar 1 nominace: Scénář(5.3.2004)