Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Komedie / Romantický

USA / Kanada, 2002, 96 min

Vítejte do světa Řeckých zajímavostí, kde se blíže seznámíte s Řeckou kuchyní, obyčeji a historií. Toula je snědá, vousatá, prostě jiná. Už má prošlou záruční lhůtu, ale musí být pyšná, že je Řekyně. Janův život byl nuda, než poznal ji a její rodinu...... . Po skončení člověk může jen závidět, jaký jsou to ti Řeci veselí a družný národ. I když u nás na Moravě.....(18.11.2006)

Tenhle film má velké množství znaků, proč by se neměl stát v USA hitem. Jenže nevyzpytatelné americké publikum opět překvapilo a udělalo z příběhu o nikterak hezké (není to ošklivka typu Rachel Weisz v Mumii nebo Anne Hatthaway v Deníku princezny, kde byl kráskám přidán pitomý účes, hloupé brýle a přblblé šaty…tady je hrdinka sice sympatická, ale skutečně nic moc) Řekyni a jejích milostných a rodinných trablech skutečný trhák. A já mu to přeju, jde o skutečně příjemnou, svéráznou a zábavnou romantickou komedi, kde z ústředního páru vyzažuje pravá láska.(1.4.2007)

Nízkorozpočtový trhák, tak by se dalo charakterizovat toto veliké mini dílo. 4* dávám jenom proto, že neznám jak to v životě chodí (tím myslím že jsem se jěště neženil :)). Jednotná a jasná příběhová linie ztvárňuje seznámení s nadále se příznivě rozvíjejícím vztahem mezi 30ti letou dcerou jedné řecké komunity žijící v USA a mezi typicky americkým mužem (ze suché rodiny)... Na první pohled normální situace, kterých se tam děje mnoho a mnoho, ale problém je zcela někde jinde. Rodina ženy (řecká strana) skýtá bezmála 50 rodinných příslušníků, kděšto u protějšku je to naopak (dělno 10). Podle toho také vypadá i svatba :), no prostě řečeno je tu nevěřitelná spousta příležitostí k zaujmutí diváka vtipem!!! Stačí jenom to že vezmu v potaz to, že ženich neumí řecky (narzdíl od ostatní drtivé většiny lidí v jeho okolí), a nevěsta má spoustu bratrů a bratranců :) (třeba když bratři ženicha učí základům řečtiny... děkuju se řekne - normo-da, aha díky. Jedna z řekyň mu cosi podá a on odvětí "normo-da" v tu chvíli se objeví titulek:"pěkný kozy" ). Film rozhodně kvůli své "nízkorospočtovosti" není špatný!, jak by si někdo mohl myslet. Přeji příjemnou zábavu :).(26.12.2004)

CITÁT - Už v dětství jsem si všimla, že jsem jiná. Ostatní dívky byly křehké blondýnky a já byla už v šesti letech snědá a vousatá........... Ocenění: Oscar '02 - nominace: původní scénář Zlaté glóby - nominace: film (muzikál/komedie), herečka v muzikálu/komedii (N. Vardalos) Independent Spirit Awards - debutový výkon (N. Vardalos) Phoenix Film Critics Society Awards - nejlepší nováček (N. Vardalos) Satellite Awards - vedlejší herec v komedii/muzikálu (M. Constantine) Washington DC Area Film Critics Association Awards - scénář(31.3.2013)

Co se týče etnických komedií, tak tenhle milý film režiséra Joela Zwicka je asi nedostižný. Řecká komunita v Americe je typicky konzervativní a martyrium hlavní hrdinky nezáviděníhodné...některé řecké tradice jsou z nezúčastněného hlediska skutečně vopruz:-) Střet tradičního světa s kosmopolitním liberalismem současného západu je tu vykreslen vkusně, poučně a hlavně nikdy nesklouzne ke karikatuře a vysmívání. Oba dva světy mají smysl, žijí vedle sebe a musí vzájemně participovat. Žádný moderní Romeo a Julie a nemyslitelnost zakázaného vztahu... poučení zní: kompromis se může najít i mezi vegetariánem a zastánci skopového:-)(27.4.2007)

• - Hlavnú úlohu mala pôvodne hrať Melina Kanakaredes, ktorá ju musela kôli tehotenstvu odmietnuť. (corona)

• - Rita Wilson, manželka Toma Hankse, viděla divadelní představení a přivedla svého manžela k nápadu převést námět do filmové podoby. Během pozdějšího rozhovoru pro německý časopis Cinema Nia Vardalos prozradila, že když jí Hanks volal ohledně nabídky, zavěsila mu, protože nevěřila, že je to skutečně on. (Elisebah)

• - Když Toula (Nia Vardalos) vidí Iana (John Corbett) v cestovní kanceláři, je v okně velmi viditelný odraz někoho stojícího v kanceláři, přestože by v ní Toula měla být podle předchozích záběrů sama.
    (hansel97)