Princezna Fantaghiró 3

(TV film)
  • Česko Tajemství Zlaté jeskyně 3 (více)

Odvážna princezná Fantaghiro spoločne s malou kráľovskou dcérkou Smeraldou bojuje o život milovaného princa Romualda proti zlému černokňažníkovi... Pred mnohými rokmi žili v bažinách černokňažníci, škriatkovia a iné neobyčajné bytosti, ktoré poznali tajomstvo dobra a zla. Všetci, až na jedného, využívali svoje schopnosti múdro. Kvôli obávanému a ukrutnému čarodejníkovi Tarabasovi (Nicholas Rogers), Pánovi temnôt, im však ľudia prestali veriť, a preto sa ostatné nadprirodzené bytosti rozhodli Tarabasa zneškodniť. Tarabasovi je ich snaženie iba na smiech, pretože sa spolieha na to, čo je napísané vo hviezdach že on jediný bude mať moc nad dobrom a zlom na celom svete. Černokňažník mu však prezradí i ďalšie proroctvo, o ktorom nemal Tarabas ani tušenie - jedného dňa jeho moc zlomí sotva desaťročný potomok kráľovského rodu, ktorý ho premôže svojou nevinnosťou. Tarabas preto vyšle do sveta Duchov noci, aby zajali všetkých kráľovských potomkov od novorodencov po až po tých, čo dovŕšili vek desať rokov. Duchovia noci sú neporaziteľní, pretože sú už mŕtvi. Všade zavládne zdesenie a žiaľ. Nepriateľom sa postaví na odpor princezná Fantaghiro a odvážny princ Romualdo... (oficiální text distributora)

HanaM.

Viděla jsem Fantaghiro nedávno a připadala mi to jako hloupý kýč plný pitvořících se postaviček. Ale to nic nezmění na tom, že v dětství to pro mne byla jedna z nejoblíbenějších pohádek, vždy napínavá, milá a plná dobrodružství. Ale prvním dílům jakoby chyběl hlavní hrdina. Ono věčně někde uvězněný, nebo spící Romualdo, začal po deseti minutách štvát i mé sedmileté já. S třetím dílem přišel zlý černokněžník Tarabas, a tím hlavním hrdinou se stal a stal se vlastně i moji (skoro) první láskou. Tarabas tak nějak dodal celé téhle maškarádě dramatickou hloubku. Dodnes obdivuji, jak ze začátku, když je Nicholas Rogers (tedy Tarabas) zlý skoro nepoužívá mimické svaly, kdežto potom z každého pohledu cítíte jeho emoce. Dokonce si pamatuji, že jsme jednou s kamarádkami na koleji uspořádaly večer pohádek, který skončil tím, že jsme si pouštěly scény našeho milovnaného Tarabase. Tak si říkám, jestli tahle postava vůbec patří do pohádky, nehodila by se spíš do romantického seriálu, nebo shakespearovské tragédie? ()

zdeny99

Podle mě se jedná o naprosto zbytečné prodlužování série. Celé tohle pokračování je oproti předchozím dílům obrovský propad. Kromě pár maličkostí (oživlé houby či dokonalí hlinění Tarabasovi vojáci, kteří mi připadali Terakotovu armádu) nepřináší nic nového. Nového rozhodně nepřináší ani hlavní děj, který je doslova zkopírován podle předchozího dílu. Jen s tím rozdílem, že Fantaghiro tentokrát zachraňuje Romualda před zlým čarodějem a ne před čarodějnicí. Minule byl zakletý Brigitte Nielsen, tentokrát spadne do otrávené řeky Tarabasovými vojáky a zkamení. Ve svém brnění a železné košili vypadá jako jeden z rytířů kulatého stolu. Ovšem to je jen tak něco z mála co se povedlo. Povedlo se i náznak toho, že Tarabasovo jméno se nesmí vyslovit. Že by se tím inspirovala Rowlingová, když psala svého Harryho Pottera u lorda Voldemorta? Samotná Tarabasova armáda vlastně také není nijak originální. Má sice nové masky a kostýmy, ovšem charakterem se hodně podobá černým rytířům z předchozího dílu, kteří patřili černé královně. Samotná černá královna Brigitte Nielsen se zde opět objeví, ale jen na pár minut a bohužel už tentokrát jí chybí její úchvatný výstřih. I na tomto případu si můžeme všimnout, že třetí pokračování je už mnohem více uzpůsobené více dětem než dospělým. Celých 180 minut je už především dětinská podívaná, která kromě toho že není už ničím originální, tak je strašně zdlouhavá. Bohužel v českém znění tomu nepomohl ani dabing, který je doslova příšerný. Nechápu, proč Fantaghiro a Romualda daboval někdo jiný než v předchozích dílech. A nejen u nich je dabing šílený. [3779. hodnocení, 67. komentář, 56%] ()

matthew.17

Fantaghiro stráca šmrnc a tú nádhernú rozprávkovú atmosféru ktorou sa mohla pýšiť v predchádzajúcich častiach. Možno sú to jej dlhé vlasy, čo v tejto časti chýba, možno je to Biela víla, Romualdo alebo zamrzí, že nádherné melódie nahrádza skoro v celom filme stále ozývajúcasa (ikeď impozantná) "Tarabas theme." No najviac zamrzí úbytok tých krásnych dialógov tipu: "Cieľ rovno do slnka! Do slnka? Veď to sa nedá... Na slovo nedá sa radšej zabudni, nemôžeš to povedať kým to neskúsiš" a potom drzosť a rebélia hlavnej hrdinky. Napriek tomu sa tu nájde mnoho pozitív pre ktoré hodnotím tak ako hodnotím. Napríklad charizmatický Tarabas i jeho filmová Bond-matka a celkovo musím pochváliť tvorcov, pretože v porovnaní s ostatnými časťami je toto príbehovo veľmi prešpekulované a správne vygradovanie tejto trojdielnej ságy. Príbeh o Tarabasovi, komplexnosť jeho charakteru i návrat postáv z druhého dielu (Čierna kráľovná válí) sú spravené naozaj dobre a nič tu nepôsobí nasilu. OKrem iného sa nestotožňujem s tvrdeniami, že týmto dielom začala séria infantilnieť pretože komentujúci si zrejme naozaj všimli len hovoracie hríby. Naopak Fantaghiro sa posunula do dospelejších vôd, kde deti prichádzajú o rodičov, hlavná hrdinka bojuje voči monštrám ktoré 100%tne inšpirovali tvorcov horroru Pád do tmy a akčných scén i napätia ozaj pribudlo. Takže ikeď má Fantaghiró 3 mnoho múch a už to nie je to pravé orechové stále hodnotím v rámci trilógie vysoko (ďalšie diely predvádzajú ako sa to dá fakt posrať) a hlavne kvitujem perfektný dabing Etely Balgovej-Harantovej ktorá patrí k najleším režisérkam slovenského dabingu a vďaka nej mohol vzniknúť dovoľujem si tvrdiť jeden z najlepších slovenských filmových dabingov a my sme v príbehu mohli počuť dokonalé obsadenie tvorené Katkou Šulajovou, Božidarou Turzonovovou, Szidi Tobias alebo Višňovským, ktorí v porovnaní s českým odpadom (obyčajne preferujem u filmov CZ dabing, pretože slovenský je o ničom a toto je ozaj výnimka potvrdzujúca pravidlo) posunul Fantaghiro na naozaj pamätný fantasy príbeh,po ktorom kedykoľvek cez sviatky rád siahnem. ()

Santino7

V poradí tretia Fantaghiro a stále to má šmrnc, ani zďaleka ma to neomrzelo. Tretí diel nám taktiež predstavuje novú postavu, dokonca moju obľúbenú z celej série - zlého čarodeja - černokňažníka Tarabasa. Celá táto séria je viacmenej primitívna, nehádam sa. Pre mňa to však má niečo do seba, je to príjemná oddychovka, za týmto názorom si stojím :-) 4/5 ()

Kaitiffa

Neuveriteľný film! Rozpočet hádam neprekročil minimálnu mzdu v Somálsku, lebo tie herecké výkony "záber maximálne na 3 klapky" ma tuším udivovali aj ako decko. Vtedy som si dokonca uvedomovala, že špeciálnymi efektami by ich schovali do vačku aj Strážci vesmíru, ale keďže som bola malý smrad, tak sa mi príbeh o odvážnej princeznej páčil. Ba čo viac! Hlavne sa mi páčil Tarabas, čo po pár rokoch musím zhodnotiť, že vkus som mala vždy dobrý! V každom prípade s terajším rozumom emancipovanej mladej ženy by som Fantaghiro poradila, aby sa vyprdla na Romualda, ktorý je ufňukaný, neschopný, zmätený a musí ho ťahať z každej sračky. Radšej by sa mala poobzerať po Tarabasovi, ktorý je krásny, šikovný, mocný, inteligentný a uzemnil by svokru. Teraz je to samozrejme pre mňa hrozná blbosť, ale keď zoberiem do úvahy sentiment a nádherný ksicht Nicholasa Rogersa, tak to v žiadnom paralelnom vesmíre nemôžem označiť ako odpad. Ani v tom našom. ()

• Pro Nicholase Rogerse byla role černokněžníka Tarabase úplně první role. Do té doby se totiž živil modelingem. (Lynette)
  • Režisér Lamberto Bava dlouho hledal typově herce, který by se hodil na roli Tarabase. Pak se mu úplnou náhodou dostala do ruky fotografie modela Nicholase Rogerse a problém byl vyřešen. Zkontaktoval jeho agenta a Nick hned druhý den nastoupil do letadla a odletěl do Itálie, kde podstoupil úspěšně kamerové zkoušky a roli černokněžníka získal. (Lynette)
  • Herečka Anna Geislerová, která si zahrála hned v několika dílech této pohádky v počátcích své herecké kariéry a jež ztvárnila vedlejší pohádkovou postavu Královna skřítků, se o mnoho let později vyjádřila, že natáčení této pohádky bylo velmi příjemné a pohodové a vzpomíná na ně dodnes jako na jedno z nejlepších natáčení, kterého se kdy za svou hereckou kariéru zúčastnila. (Lynette)