Fantom opery

The Phantom of the Opera

Drama / Horor

USA, 1925, 93 min

• bassator

36. LFŠ UH 2010 - INVENTURA - Film a živá hudba (The Phantom of the Opera / THE PHANTOM OF THE OPERA / Fantom opery)(3.8.2010)

Vynikající fantomova postava a několik scén s maximální atmosférou. Pak ale také přepálená délka víc než 100 minut a vztah protagonistky a antagonisty, který se naprosto nijak nevyvine. To mě naopak zklamalo.(18.11.2012)

Atmosféra za milion, démonický Lon Chaney v dokonalé masce, obdivuhodné dekorace (kdyby mi Christopher Lee v úvodu neprozradil, že to není skutečné divadlo, ale pouhá napodobenina, nenanapadlo by mě to) a v nich se odehrávající strhující děsivý příběh o lásce / posedlosti. Za vrchol filmu považuji Fantomovo první odmaskování, ale například Maska rudé smrti také neměla chybu. Moderní "rocková" hudba z roku 1990 mi k filmu pasovala překvapivě dobře.(28.9.2014)

• Morien

(1001) Mýtus kolem Fantoma opery se mě celkově moc nedotýká, z pozdějšího muzikálu podle mě za něco stojí jenom jedna jediná melodie, příběh je slabý a nezáživný. Tohle zpracování tyto moje názory nemohlo příliš oslabit. Pro mě absolutně mimo.(3.12.2009)

Přikláním se na stranu těch, kteří sice rádi ocení, že se jedná o velmi vydařenou klasiku němého hororu, ale na druhou stranu jim tam k tomu, aby film vynášeli do nebes, spoustu chybí. Skvělé masky, zajímavý herci, klasické gradování napětí hutná atmosféra... ale opravdu tomu něco chybí a nedávám to za vinu rozmlsanosti dnešní doby.(2.11.2009)