Tchyně a uzený (TV film)

Česko, 2011, 84 min

Celkem povedený televizní film s výbornou Libuší Švormovou, která je opravdu, ale opravdu na zabití. Celé je to civilní a neuvěřitelně uvěřitelné. Až do doby, kdy otěže převezme Jitka Čvančarová, tam už to jde trochu přes, ale kdyby to nebylo, nemělo by smysl o tom něco točit.(3.12.2013)

Jeden z průměrnějších, ale ne z těch nejhorších českých filmů. Jitka Čvančarová si svou roli očividně užívala, však jí mrchy vyloženě sednou. Sandra Nováková je podle mě herečka bez výrazu, nemastná, neslaná. Ono to vlastně celé postrádalo šťávu. Tchyně jsou velmi vděčné téma a tak mi přijde škoda nevyužitého potenciálu. Místo neobratných pokusů o působivé drama, kterých v české produkci vídáme víc než dost, bych uvítala černou komedii, protože těch je jak šafránu.(17.1.2011)

Společný život s Hynkem (Martin Trnavský) si určitě Sylvie (Sandra Nováková) představovala úplně jinak. Jenže Hynek je až příliš citově vázán na svoji matku (Libuše Švormová), která naopak nesnese, že by jí nějaká cuchta měla připravit o milovaného synáčka. A tak se rozhodne udělat vše pro to, aby mladý vztah rozeštvala. Ale až pozdě jí dojde, že když jedna odejde, přijde jiná, mnohem horší... Ač se povětšinou k české televizní tvorbě stavím zády, u tohoto filmu jsem udělal výjimku. Kromě toho, že zde hrají dvě z mých oblíbených hereček (Sandra Nováková, Jitka Čvančarová), a že se děj odehrává v Brně, jde až o překvapivě zajímavý příběh. Celkový dobrý dojem z filmu mi trochu pokazil velmi rychlý konec - přes hodinu se něco rozehrává, aby se to během deseti minut stihlo všechno převrátit. Ale i tak chválím, a jen víc takovýchto počinů...(2.2.2011)

• lillien

Švormová je archetyp tchyně. Klidně bych tam prdla i žánr horor.(13.1.2014)

Když už jsem v telce nic nenašel, zvolil jsem tento film a jsem celkem spokojen. Skromný televizní počin, který jednoznačně táhne paní Švormová. Jo a Trnavský snad ani nemůže hrát nikoho jinýho, než vždy nějakýho bulíka, ale to k němu i sedí.(25.1.2011)

• - Natáčanie prebiehalo v Brne a Jevišoviciach. (dyfur)