Všichni dobří rodáci

All My Compatriots

Drama / Komedie

Československo, 1968, 115 min

Svojim odkazom veľký film, pre tých ktorý v tichosti domova v strachu podobnom niektorých rodákov, ticho pozerali tento film pri zatemnených oknách. Avšak pre dnešnú generáciou aj keď s jasným odkazom, ostáva len kostrbatý film, ktorý ma viac nudil ako zabavil. O krivom ľudskom charaktere som čakal niečo viac dramatickejšie bez zbytočného zomierania, zbytočných poetizmov, ktoré viac špatili ako pridávali a hlavne s kratšou stopážou. Rodáci mi jednoducho nesadli.(3.5.2010)

• Divočák

LFŠ 2008(31.7.2008)

Nej z domácích luhů a hájů. Film, nad jehož dokonalostí často - málem - pláču.(20.7.2010)

Nemilosrdná obžaloba kolektivizačních procesů 50.let, kdy komunistický režim šel i přes mrtvoly. Mrazivý, zvolna gradující děj. Kameraman čaruje, herci hrají jako o život (hlavně Menšík jako Jožka Pyřk je nezapomenutelný). Závěrečné rozhřešení ve stylu "co bylo, to bylo" zanechává v divákovi pocit lítosti nad zmařenými životy a zníčeným dílem několika generací sedláků. Reakce režimu po roce 1968 byla logická - přísně zakázaný, trezorový film.(3.5.2003)

Šmešně film zrovna moc nepůsobí, snad jen vynikajícími čtenými komentáři Martina Růžka. Oni to ti komunisti s námi tehdy vlastně mysleli vcelku dobře. Ve filmu je krásně vidět jak se z některých lidí stávají snadno svině. Filmové vyznění ještě umocnili vynikající herci své doby, bez nich by to snad ani nešlo. PS: Tento film snad ani nemohl skončit jinak než trezorově.(9.12.2008)