Všichni dobří rodáci

All My Compatriots

Drama / Komedie

Československo, 1968, 115 min

Bezkonkurenčně nejlepší film Vojtěcha Jasného a patrně i nejlepší snímek věnovaný tématu združstevňování české vesnice. Jasný ho natočil po řadě let, kdy scénář nemohl z pochopitelných důvodů projít dobovou cenzurou. Pomohlo až období reforem na konci 60. let a osobní zásah Dubčeka. Na filmu je patrná tvůrčí zpřízněnost Vojtěcha Jasného s jiným významným českým režisérem Karlem Kachyňou. Je to podobně poetické, se zaměřením na obrazovou složku, pečlivý výběr herců a jejich vedení. Je zajímavé, že i když film nejde ve svém zobrazení neutěšených poměrů 50. let až na dřeň, protože politická perzekuce a atmosféra ve společnosti byly ve skutečnosti horší, do dneška nevznikl ve svobodných tvůrčích poměrech film, který by Rodáky dokázal překonat nebo se jim aspoň přiblížil... Celkový dojem: 95 %.(21.7.2009)

• Divočák

LFŠ 2008(31.7.2008)

Tak tohle je opravdový filmový skvost splňující v mých očích všechny atributy geniálního díla. Rodáci sice trvají jen necelé dvě hodiny, ale zachycené události a lidé jsou předvedeny tak životným způsobem, jako by se do filmu vešly celé životy všech hlavních postav, ale i hodně pravd o naší zemi a našem obyvatelstvu. Zkrátka sdělení filmu dalece přesahuje jeho stopáž. Nejspíše životní dílo Vojtěcha Jasného v tom pravém slova smyslu, si mě kromě konceptu vyprávění získalo krásnými poetickými záběry a podařenou kombinací herců s neherci, díky nimž z tohoto díla sálá opravdovost. Asi nejvíce se mi líbil Brzobohatý, jako by ani nehrál, ale skvělý byl i Matuška, ale i herci vedlejší rolí jako Hlinomaz, nebo Růžičková.(18.11.2013)

Zlatá léta šedesátá, v Americe květinové děti, v Anglii Beatles, v Paříži Truffaut a Godard, u nás Jasný, Němec, Forman, Chytilová, Passer, Jireš... a rok '68... a jedno z nejvýznamnějších děl české, potažmo československé kinematografie.(2.9.2008)

Vysoké hodnocení tohoto filmu v databázi je nejspíš zasloužené...ovšem mě osobně nenadchl natolik, abych jej ohodnotil plným počtem. Objektivně bych dal 3*, ale za úžasné herce (včetně výkonu Waldemara Matušky) jsem volil o jednu hvězdu víc. Oceňuji, že tento film si na nic nehraje, nese jakousi zvláštní až tíživou atmosféru, která je odlehčována dlouhými záběry na taneční zábavu za hudby české zlaté dechovky. Vidíme skutečný a opravdový pohled na tehdejší dobu, jak to bylo, což je asi faktor, který se nejvíce promítá na celkovém hodnocení. Generace, které tu dobu nezažily a znají ji pouze z vyprávění starších rodinných příslušníků a učebnic dějepisu, mají možnost spatřit jak klady, tak i zápory období od konce druhé světové války až po budování socialismu.(28.6.2009)

• - Výroba masopustních masek - akademické malířky Štěpánka Bernášková a Věra Kamarádová. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - V českých kinech měl film komerční úspěch až do jeho stažení a v roce 1969 za něj získal Vojtěch Jasný cenu za režii na festivalu v Cannes. (Hwaelos)

• - Převážná část filmu byla natočena v obci, nyní městě, Bystré v okrese Svitavy, včetně lomu, bývalé vápence, kde měl být zastřelen Očenáš (Vlastimil Brodský). Dále se filmovalo v Sulkovci. (Cucina_Rc)