Všichni dobří rodáci

All My Compatriots

Drama / Komedie

Československo, 1968, 115 min

Genialni antisocialisticke dilo dokonalej duvod proc nevolit komunisty ani se nedivim ze to hned zakazali vetsi utok na rezim nez tohle sem zatim nevidel ale tak totalne to nezeru zda se mi to trochu rozvlekly Brzobohaty cni svym vykonem na vsechny a naprosto genialni je scena kdy komanci zabiraj vsechno pro druzstvo a rikaj ze vsem ukazou jaci jsou kabrnaci a pak si musej Radka zavolat aby je vytahl ze sracek ten pride a najde vsechnno v rozkladu celkem vymluvny svedectvi o tom ze planovani je jedna vec a realizace druha(1.11.2011)

Vysoké hodnocení tohoto filmu v databázi je nejspíš zasloužené...ovšem mě osobně nenadchl natolik, abych jej ohodnotil plným počtem. Objektivně bych dal 3*, ale za úžasné herce (včetně výkonu Waldemara Matušky) jsem volil o jednu hvězdu víc. Oceňuji, že tento film si na nic nehraje, nese jakousi zvláštní až tíživou atmosféru, která je odlehčována dlouhými záběry na taneční zábavu za hudby české zlaté dechovky. Vidíme skutečný a opravdový pohled na tehdejší dobu, jak to bylo, což je asi faktor, který se nejvíce promítá na celkovém hodnocení. Generace, které tu dobu nezažily a znají ji pouze z vyprávění starších rodinných příslušníků a učebnic dějepisu, mají možnost spatřit jak klady, tak i zápory období od konce druhé světové války až po budování socialismu.(28.6.2009)

Na roli Vladimíra Menšíka v tomhle filmu nikdy nezapomenu. Film jako celek má nebývalou sílu a výpovědní hodnotu. Považuju ho za jeden z nejlepších českých výpravných velkofilmů.(17.11.2006)

Nemilosrdná obžaloba kolektivizačních procesů 50.let, kdy komunistický režim šel i přes mrtvoly. Mrazivý, zvolna gradující děj. Kameraman čaruje, herci hrají jako o život (hlavně Menšík jako Jožka Pyřk je nezapomenutelný). Závěrečné rozhřešení ve stylu "co bylo, to bylo" zanechává v divákovi pocit lítosti nad zmařenými životy a zníčeným dílem několika generací sedláků. Reakce režimu po roce 1968 byla logická - přísně zakázaný, trezorový film.(3.5.2003)

Je obdivuhodné, že něco takového vzniklo. Bezchybná a dost tíživá atmosféra a věčné poselství, které působí nad jakékoli politické myšlenky, mě opravdu dostaly. Stejně aktuální to bude za sto let. Jasných 5 hvězd. Pokud můžeme být komunistům za něco vděční, tak že podobné filmy "jen" schovali do trezorů a nezlikvidovali je, takže se jimi můžeme poučit alespoň dnes.(7.4.2010)

• - Vladimír Menšík měl s režisérem dohodu, že nebude během natáčení vůbec pít alkohol. (cariada)

• - Režisér Vojtěch Jasný si Bystré, konkrétně budovu radnice, budovu kostela a cestu mezi nimi, a jeho okolí vybral pro svůj film Všichni dobří rodáci, který byl natočen roku 1968, i pro jeho volné pokračování Návrat ztraceného ráje (1999). (Cucina_Rc)

• - Režisér Vojtěch Jasný seznámil Radoslava Brzobohatého se skutečným člověkem, podle kterého vznikla role Františka v Rodácích. Brzobohatého fascinovalo, že tento životem těžce zkoušený muž měl zvláštní filozofii, která se vešla do slov "Jenom debil může žít s nenávistí." Od té doby se tato věta stala i jeho krédem. Brzobohatého režisér za Františkem Slimáčkem poslal, aby z herce udělal kvůli autenticitě sedláka. František Slimáček a Radoslav Brzobohatý se později stali přáteli. (Rodriguez)