Režijní debut Nicolase Roega začíná jako syrová gangsterka, aby se bez varování proměnil v extravagantní trip po hraně mezi realitou a fantazií, plný explicitního sexu, násilí a drog. To z něj, spolu s originální strukturou vyprávění a obsazením Micka Jaggera, udělalo jeden z nejdůležitějších filmů dekády. (MFF Karlovy Vary)

Anderton

Skôr dobová anomália než niečo, čo by malo oslovovať stále nové a nové publikum. Na čom nie je samozrejme nič zlé, len ma skrátka tento druh umenia, či zábavy, alebo prekrútenej žánrovky, až tak neoslovil a nedostal sa mi úplne pod kožu. Pre niekoho, koho táto doba zaujíma a šťúra sa v jej detailoch, môže Performance predstavovať veľlmi osožný materiál pre štúdium. Napríklad aj toho, prečo sa čakalo na uvedenie celé tri roky. Tie psychedelické tripy neboli tak extrémne, ako som po niekotrých komentároch očakával, zmysel viacerých dialógov mi ale úplne unikol. Celkovo však hodnotím kladne, lepšie by to ale určite bolo pod vplyvom... ()

Han22

Gangster je pronásledován svými chlebodárci a schovává se v hipísáckém doupěti. Po 34 sekundách se sice objeví první kozy, ale zhruba po minutě-dvou jsem věděl, že se mi to nebude líbit. Roeg byl mimoň, který neměl jediný normální film, tady od začátku útočí chaotickým střihem, podivnými pazvuky či kamerovými záběry. Po příjezdu do domu umře i děj, přidají se mimoňské dialogy a stává se z toho úmorná psychedelická smaženice. Konec jsem nepochopil, ale ten pocit úlevy když ta pičovina skončila byl k nezaplacení. Hvězdička za krásné holky a jednu ač neznámou, tak výbornou písničku od Stonů. Mick Jagger mimochodem vypadá celý film tak sjetě, že nejspíše ani neví, že v tom "hrál". ()

Arkanoid

„I am a bullet.“ Rýchla jazda na limuzíne po rýchlostnej ceste strihaná sexom s krásnou ženou a do toho rocková hudba. Na úvod vôbec nie zlý performance. Gone Dead Train dohrá a pri orálnom sexe vidíme nastavené zrkadlo, prázdny výraz v tvári muža a fackanie. Strih je na pár sekúnd až hypnoticky-migrénovo-extrémny, kedy zábery auta a sexu vidíme príliš rýchlo za sebou, až ich vidíme naraz. Chas žije rýchlo, adrenalínovo a pri svojej výbušnej povahe napodiv zásadovo. Užíva si psychologické mučenie vysokopostavených obetí jeho mafiánskeho šéfa či fyzické trestanie tých menších. Prekročí však hranicu a musí sa pred svojím šéfom zdekovať. A to práve do zhýralého domu Micka Jaggera. Ten mu nie je sympatický osadenstvom, no zdá sa mu byť vhodnou dierou na zašiteie sa. Ako sám skúma interiér, tempo si dáva načas a začne nudiť. Predstiera, že je žonglér, aby ho tam pošahaný Mick Jagger nechal. Ten odhaľuje jeho klamstvo, ale neskôr pripúšťa, že je žonglér. Dialóg ich dvoch spolu s jeho frajerkou je plný nedokončených myšlienok a nezmyslov. Samozrejme, skamarátia sa a hrdina Micka Jaggera si Chasa prečíta ako knihu od hlavy po päty, dokonca zahrá na gitare a zaspieva. Chasa nadrogujú dvomi tretinami hríbu a začína tak trochu dadaizmus, ktorý asi mal byť vrcholom filmu, no pre mňa to sú scény s Chasom pred príchodom do domu Micka Jaggera. Film, ktorý by pri zvolení voľby čistej krimi mohol byť veľkým kultom, no vďaka spojeniu do drámy s Mickom Jaggerom sa tak bohužiaľ nestalo, no scény s ním neurazili, mali v sebe trocha poetiky. Tá sa však chýbala v Chasovom sne o Turnerovom speváckom vystúpení pred jeho bývalými kolegami. Záveru nechápem. Neskorší režisérov Walkabout ma potešil viac, tam sa dala poznať aj pointa, určite odporúčam. „Well, you should see the motor.“ –„Do you like my physique?“ „Yeah, it’s in uh... It’s in good condition.“ Jazykové okienko: grass; readies; berk; out of date; kiss of life; chartbuster; nippers. ()

bouchy

Nicolas Roeg je narušený. Kdyby se mě po skončení filmu někdo zeptal, o čem to bylo, řekl bych mu něco jako: "Ze začátku filmu tam byli nějaký policajti, hlavní hrdina Tony pak něco zvoral, takže se utíkal schovat do nory za Mickem Jaggerem, půlhodina beatnických orgií - drogy, volná láska... potom mi tak na hodinu odešel mozek, až se na plátně zablesklo, Tonda zastřelil Micka a odjel autem se starým známým nepřítelem." Ani v nejmenším netuším... a už to nechci nikdy vidět (stejně tak jeho další film Puffball - ale ten měl alespoň nějaký příběh). ()

haluska11

Snímek s kultovní bizarní premisou, který je víc k uzívání než k užívání. Mick Jagger dělá bohémské podivnosti (hraje sám sebe?) - místo sexu, drog a rockenrollu fičí sex, drogy, hippies a násilí. Neuspořádanost a nekoherentnost je adekvátní, téměř dvojhodinová stopáž je ale leda tak ukolébavkou a zklamáním. ()

• Promítnutí filmu šéfům společnosti Warner Bros. vyvolalo takové pobouření nad scénami plnými sexu a drog, že ředitele Kena Hymana museli pak dlouho přesvědčovat, aby negativ filmu nezavřel navždy do sejfu. Na veřejnost se proto dostala silně prostříhaná verze, kterou ale kritici stejně obvinili z mravní zkaženosti a sadismu. (raininface)
  • Původně měl roli gangstera hrát Marlon Brando, ale odmít. (ČSFD)
  • Film byl natočen již v roce 1968 ale Warner Bros ho uvedlo až v roce 1970. (ČSFD)