V žáru noci

V žiari noci

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1967, 105 min

80%(31.8.2009)

Sedmdesátá léta. Na cestách jezdí staré plechovky. Šerif je number one, klobouk zaražený do čela a Ray Ban na očích. Všude zní soulový král Ray Charles a country muzika. Rasová diskriminace vrcholí. Takhle nějak si představuji tu „pravou“ Ameriku. Oscarová podívaná In the Heat of the Night tohle všechno nabízí a rasový podtext ho vynesl do nebes, protože hlavně začátek ukazuje, že stačí být černoch a usvědčí vás klidně z vraždy. Při scéně, kdy je Virgil poprvé na stanici a ukazuje se, že je policistou mi naskočila kusí kůže. Jeden z nejsilnějších momentů. Hledání vraha a usvědčování nepravých ubíhá hodně rychle a závěr jsem předpovídal. Šerif byl hodně velký poleno, až nerealisticky, ale Rod Steiner se svým parťákem v ústech (žvýkačkou) si sošku zasloužil, výborná role střižená přímo na tělo. Hodně dobrej thriller s pokrokovou kamerou. Přesto jenom hodně dobré tři.(25.6.2008)

Velmi kvalitní krimidrama s rasovým podtextem. Poitier i Steiger dávají svým postavám to správné charisma a divák tak lépe uvěří jejich vztahu i jejich počínání.(24.8.2002)

Skvele vykony oboch protagonistov Steigera ako aj Poitiera ma zaujali viac, ako samotny pribeh, aj ked netvrdim, ze ma nezaujimalo patranie po vrahovi. Mne sa ratala humorna situacia, ked si serif maleho mestecka myslel, ze vrahom je automaticky cernoch a nakoniec sa z neho vyklul inteligentny policajt Virgil Tibbs - specialista na mrtvoly :-) Bez neho by si ani samotny serif rasista len tak lahko neporadil a tak mu nielenze Poitier pomoze patrat po vrahovi, co je serifovi sice proti srsti, ale casom vznikne medzi nimi priatelstvo... 04.06.2009 ___ Sidney Poitier - (Virgil Tibbs) +++ Rod Steiger - (Gillespie) +++ Warren Oates - (Sam Wood) +++ Lee Grant - (Leslie Colbertová) +++ Larry Gates - (Endicott) +++ James Patterson - (Purdy) +++ William Schallert - (Major Schubert) +++ Hudba: Quincy Jones +++(4.6.2009)

Dobrá detektívka tvoriaca pozadie pre ukážku rasizmu v jednom mestečku na juhu USA v 60. rokoch 20. storočia. Človeka poteší, keď vidí vo filme tak dobre vykreslené charaktery postáv a ešte väčšmi, ak sa počas deja vyvíjajú (viď zmena vo vzťahu Gillespie/Tibbs). Príjemná soulová hudba a detto herecké výkony Sidneyho Poitiera a Roda Steigera. Nenapadá mi dôvod, pre ktorý by ste sa mali vyhýbať tomuto filmu.(18.2.2009)