Opera ve vinici

(festivalový název)

Drama / Psychologický

Československo, 1981, 90 min

• Adam Bernau

Naivní vadnoucí (kdysi geniální) Merta, podvázaný a dávno zvadlý (kdysi geniální) Jireš a Husákův cenzor (geniální napořád). Třikrát škoda, tento film mohl být perla.(22.7.2014)

• raininface

Asi nejslabší Jirešův film (z těch, které jsem viděl). Ani Kemrovy tklivé pohledy do moravské krajiny to nezachránily.(22.2.2016)

• zette

Co na tom, ze je to pekne natoceno (jedna hvezdicka) a hraje tam vyborny Kemr (druha hvezdicka), kdyz se na to neda divat...(20.7.2016)

• MickeyStuma

Myšlenka snad byla správná, ale to zpracování je velice tristní. Jako hudební film plný lidových písniček se tento snímek vlivem poetičnosti vůbec nejeví a fakt, že by byl nějaký bigbíťák najednou okouzlen lidovkami se mi taktéž zdá velmi nevěrohodný. Těžkosti se s takovou hudbou pro skladatele prosadit však jsou trefné a i po byrokratické stránce na svou dobu velice reálné. A tak co s tím? Pro Moraváky bude tento počin asi velice příjemným pokoukáním, ale pro ten zbytek však velmi těžkopádným. Ony písničky značně převyšují děj a posouvají ho značně do pozadí. A tak se tu neustále zpívá a zpívá, až je najednou konec.(2.9.2014)

Krásné melodie ovšem nenahradí slabý příběh. Nicméně pan Kemr má vždy něco do sebe a je radost se na jěho mistrovství dívat..(4.4.2011)

• - Původní název filmu zněl Smrtka na bílém koni. (Xell)

• - Filmovanie prebiehalo v Petrove, Lužici, Brne, Prahe a na Hodonínsku. (dyfur)