Opera ve vinici

The Vineyard Opera

(festivalový název)

Drama / Psychologický

Československo, 1981, 90 min

Docela zběsilost... která mě něčím trochu připomíná Svatbu na bitevním poli (ač fakticky nedpoloženě, neboť bych se na český film takové ražení neodvážil podívat), ale prostě z toho, co jsem četl o Svatbě, mám pocit s Opetrou... :)(1.11.2009)

Hvězdička navíc za Podluží. Jinak těmto filmům nerozumím,nevidím v tom umění jako jiní.(10.2.2015)

• raininface

Asi nejslabší Jirešův film (z těch, které jsem viděl). Ani Kemrovy tklivé pohledy do moravské krajiny to nezachránily.(22.2.2016)

Krásné melodie ovšem nenahradí slabý příběh. Nicméně pan Kemr má vždy něco do sebe a je radost se na jěho mistrovství dívat..(4.4.2011)

• MickeyStuma

Myšlenka snad byla správná, ale to zpracování je velice tristní. Jako hudební film plný lidových písniček se tento snímek vlivem poetičnosti vůbec nejeví a fakt, že by byl nějaký bigbíťák najednou okouzlen lidovkami se mi taktéž zdá velmi nevěrohodný. Těžkosti se s takovou hudbou pro skladatele prosadit však jsou trefné a i po byrokratické stránce na svou dobu velice reálné. A tak co s tím? Pro Moraváky bude tento počin asi velice příjemným pokoukáním, ale pro ten zbytek však velmi těžkopádným. Ony písničky značně převyšují děj a posouvají ho značně do pozadí. A tak se tu neustále zpívá a zpívá, až je najednou konec.(2.9.2014)

• - Původní název filmu zněl Smrtka na bílém koni. (Xell)

• - Filmovanie prebiehalo v Petrove, Lužici, Brne, Prahe a na Hodonínsku. (dyfur)