Opera ve vinici

(festivalový název)

Drama / Psychologický

Československo, 1981, 90 min

• MickeyStuma

Myšlenka snad byla správná, ale to zpracování je velice tristní. Jako hudební film plný lidových písniček se tento snímek vlivem poetičnosti vůbec nejeví a fakt, že by byl nějaký bigbíťák najednou okouzlen lidovkami se mi taktéž zdá velmi nevěrohodný. Těžkosti se s takovou hudbou pro skladatele prosadit však jsou trefné a i po byrokratické stránce na svou dobu velice reálné. A tak co s tím? Pro Moraváky bude tento počin asi velice příjemným pokoukáním, ale pro ten zbytek však velmi těžkopádným. Ony písničky značně převyšují děj a posouvají ho značně do pozadí. A tak se tu neustále zpívá a zpívá, až je najednou konec.(2.9.2014)

• zette

Co na tom, ze je to pekne natoceno (jedna hvezdicka) a hraje tam vyborny Kemr (druha hvezdicka), kdyz se na to neda divat...(20.7.2016)

• Adam Bernau

Naivní vadnoucí (kdysi geniální) Merta, podvázaný a dávno zvadlý (kdysi geniální) Jireš a Husákův cenzor (geniální napořád). Třikrát škoda, tento film mohl být perla.(22.7.2014)

Docela zběsilost... která mě něčím trochu připomíná Svatbu na bitevním poli (ač fakticky nedpoloženě, neboť bych se na český film takové ražení neodvážil podívat), ale prostě z toho, co jsem četl o Svatbě, mám pocit s Opetrou... :)(1.11.2009)

• Kikaa_B

Josef Kemr coby Fanoš Mikulecký byl naprosto úžasný! Jednu hvězdičku dávám pouze za to, že je to film z naší krásné Jižní Moravy o našich krásných písničkách a tradicích a protože v něm hraje spousta mých známých i příbuzných. Jinak celkově se mi film jeví jako nudný a trochu zvláštní.(21.7.2012)

• - Filmovanie prebiehalo v Petrove, Lužici, Brne, Prahe a na Hodonínsku. (dyfur)

• - Původní název filmu zněl Smrtka na bílém koni. (Xell)