Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Katullka
  ***

  Tento styl mám spojený se všemi úděsně děsivými pohádkami ve styl Sedmero krkavců a Třetí princ. Celou hodinu a půl jsem se spíše znechucená a plná úzkosti choulila ve svém křesle. Neuvěřitelně obdivuji Jaroslavu Schallerovou! Ve 14letech být schopna pojmout tohle. Uf. Sama jsem z toho ještě nesvá. Beru to střední cestou.(16.8.2012)

 • kiddo
  ****

  Jireš stvořil nebývale stylově vybroušený a v kontextu české kinematografie unikátní snímek a Nezval může být s adaptací svého díla navýsost spokojen. Atmosféru magické pohádky s prvky surrealismu a romantiky gotického hororu navozuje především poetický obsah a osobité obrazové zpracování, s obsahem pevně svázané a které je jakoby přímým odrazem způsobu vnímání okolního světa již ne dětské, ale stále ještě ne dospělé Valerie. Kostýmy a estetika Ester Krumbachhové, luxusní a účelově pojatá kamera, práce s denním světlem, pečlivý výběr prostředí a promyšlené zasazení do exteriérů i interiérů, vysoce stylizované herecké výkony, to vše navozuje dojem magie a lehkosti spojené s neprobuzenou sexualitou a prchavou křehkostí dospívání. Pečlivé kompozice a umisťování herců do předem připravených pozic ovšem místy, vedle toho že třeba záběr na polonahou ženu s vlasy rozhozenými po polštáři slouží oné typické vizuální poezii snímku, působí ze strany Jireše někdy i trochu jako sexuální fetiš vyžívající se v tom, že nejsvůdnější je zde právě cudnost. Achillovou patou jsou dialogy, pochopitelně podřízené celkové naivitě postav. Je jich zde na můj vkus až moc, a to i na místech která jsou natolik obrazově silná, že by si vystačila zcela beze slov. Navíc se to na několika místech s onou čistotou a nevinností přece jen už trošku přehání, čímž trpí i věrohodnost herců, kteří se většinou perou s obtížným pojetím svých postav s bravurou. Pominu-li tyhle jemné kvalitativní výkyvy oddalující Valerii od jinak zaslouženého plného hodnocení, mám tu před sebou filmový div, který se mi v paměti udrží rozhodné déle než pouhý týden.(9.9.2006)

 • sportovec
  *****

  Poetický i surrealistický svět Nezvalovy předlohy byl - dá se říci beze zbytku - převeden do unikátního filmového tvaru. Kouzlo i děsy dívčího dospívání s řadou až barokizujících reliktů je tu zpodobeno ve světě, který se pohybuje na rozhraní bizarní skutečnosti a snu. Kostýmní fantazie Krumbachové jsou básněmi v textíliích i v prostoru. Oč je VALÉRIE zdařilejší, o to je však i výlučnější. Vlna souznění mezi divákem a autorem či autorským týmem, na kterou se musí spolehnout i sebevětší osobnost každého uměleckého žánru, nejen hraného filmu, jde-li jí o skutečný úspěch, je tu napnuta do krajnosti. Ticho a jen pozvolna uplývající čas, typické jak pro literární předlohu, tak pro dobu, do níž je děj filmu ponořen, tuto tětivu nemohou dále nenapínat. Divák naší doby zvyklý na to, že tvůrci jdou maximálně v ústrety jeho klipovému vnímání světa, bude nevyhnutelně zklamán nebo - v lepším případě - rozkolísán. Divák, pro kterého je nacházení společných můstků s autorem druhou přirozeností, bude naopak - dříve či později - okouzlen. Měrou a intenzitou, která z československé filmové vlny šedesátých let učinila nadčasovou světovou kulturní událost.(26.12.2010)

 • Radko
  ****

  Nevšedný, raz veselý, inokedy tajomný až desivý, vždy ale snovo farebne rozihraný svet dospievania mladučkej Valérie, bývajúcej so svojou upätou matkou. Spoznávanie zmýšľania a konania dospelých, na hrane detstva, vyznieva miestami hororovo. Príliš divadelno prehrávané prednesy dialógov zatieňujú nesporné výtvarné a výrazové kvality filmu. Použitou symbolikou i náladou pripomína Chytilovej Ovoce stromů rajských jíme.(20.10.2004)

 • Lima
  ***

  Je pozoruhodné, že něco takového vzniklo v době již utužující se normalizace, kdy spousta novovlných filmařů byla již v klatbě. Tohle je těžko uchopitelný film, žánrově nezařaditelný, něco mezi hororem a temnou pohádkou, poetické vyprávění, který nelze brát rozumem, spíše ho jenom procítit. Ale ještě více, než odvážný Jirešův přístup k divákovi (takové to „tady to máte a poperte se s tím jak chcete“) oceňuji práci výtvarnice Ester Krumbachové, která se tady fakt vyřádila a mnohé její vizuální kompozice jsou nezapomenutelné. Pro mnoho diváků ve výsledku těžko stravitelný filmový experiment, který mě pro svoji jinakost celkem bavil, ale ti tak byl pro mě místama těžkým oříškem k rozlousknutí. Ovšem je dobré vědět, že pedofilové nosí náhrdelník ze zvířecích zubů :o)(4.1.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace