poster

Adaptace

 • USA

  Adaptation.

 • Slovensko

  Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • EdaS
  *****

  Nestačím žasnout. Tenhle pocit ve mně vyvolá jen málokterý film. Chytré - přímo mazané, zábavné, výtečně zahrané (naprosto všichni!), zkrátka jedinečná lahůdka!(21.8.2003)

 • Dan9K
  ***

  Tak nevím. Byla to sice šílená nuda, ale krásné je, že přesně takovým chtěl tento film být. Perfektně promyšlené, komplikované i originální, na první zhlédnutí jsem toho spoustu nepochopil. Zajímavě sebeparodizující a občas vtipné a hlavně respektuje pravidlo lovercraftovského konce překonávající vše, co bylo předtím, i když by to mělo být úplně o něčem jiném, ale hlavně, aby divák odcházel nadšen. Vemte si, že spousta filmů nemá nijak zvlášť dobrý konec a pak je následný dojem z díla takový nemastný, neslaný, ale když je konec skvělý, rádi zapomenete, jak byl ten film předtím špatný (to samozřejmě nemluvím zrovna o Adaptaci). Ale ta nuda až příliš velká, a tak se pokusím odprostit se od dobrého pocitu z konce a nakonec dám "jen" za 3.(27.1.2006)

 • Eddard
  *****

  Kdo jiný mohl napsat ódu na na proces psaní scénáře, na obtížnost adaptace díla jiného člověka, na strašlivost tvůrčí krize, upozornit na to, že je scénárista jen malinký člověk v celém soukolí filmového průmyslu, upozortnit sám na sebe (kolik z toho co se honí v hlavě filmového Charlieho, je i v té skutečné, autorské?) a hlavně, poukázat na úskalí snahy být originální, když to přece v Hollywoodu nikoho nezajímá, (uffff) než samotný virtuóz scénáristické profese, Kaufman Charles? Postava Donalda Kaufmana, Charlieho slabomyslnějšího dvojčete je tak úžasná a jeho repliky a nápady tak krásně debilní, že sem u nich skoro brečel smíchem a dojetím. Postavy se musí vyvíjet řekl McKee... a Charlie (ten reálný) si jeho radu vzal nakonec k srdci a přenechal dopsání posledních dvacet minut filmu svému imaginárnímu dvojčeti. Jak geniální! Kromě autora scénáře, nezapomínat na bravurní dvojroli Nicholase Cage (pro mě jeho nejlepší výkon) a velice zajímavé role Coopra a Streepové. Není to pro mě taková srdcovka jako Věčný svit, ale co do preciznosti scénáře se mu může směle rovnat. 100%(1.10.2006)

 • Falko
  ****

  Zacalo to velmi zaujimavo, pretoze V KUZI JOHNA MALKOVICHE (1999) sa mi velmi pacil. Prva polovica filmu ma trosku tazsie zamotavala do deja a bal som sa, ze to zrazu skonci a nebude to mat ani hlavu ani pätu, ale nastastie sa scenar vyvinul tak, ze to zacalo byt stale viac zaujimavejsie i vdaka Charliemu bratovi Donaldovi, ktory pisal scenar o vrahovi, ale i vdaka skvelej Meryl Streep a Chrisovi Cooperovi, ktori pridali poslednej polhodine smrnc na napäti. Cage to taktiez nemal jednoduche, ked si musel zahrat dvojulohu a vypravat sa sam so sebou. I preto film dominoval na Oscaroch skor v hereckych kategoriach, z nich jediny Chris Cooper dostal Oscara za herca vo vedlajsej ulohe. Nicolas Cage si urcite nominaciu zasluzil, ale sosku mu vyfukol v roku 2003 Adrien Brody za dramu PIANISTA (2002) a Meryl Streepovej zase Catherine Zeta-Jones za vedlajsiu ulohu v muzikali CHICAGO (2002). Adaptace mala este jednu nominaciu a to za adaptovany scenar... 06.04.2010 ________ Nicolas Cage - (Charlie Kaufman / Donald Kaufman) +++ Meryl Streep - (Susan Orlean) +++ Chris Cooper - (John Laroche) +++ Tilda Swinton - (Valerie Thomas) +++ Roger Willie - (Randy) +++ Doug Jones - (Augustus Margary) +++ Curtis Hanson - (Susanin manžel) +++ Maggie Gyllenhaal - (Caroline Cunningham) +++ Produkcia: Jonathan Demme, Charlie Kaufman +++ Hudba: Carter Burwell +++(6.4.2010)

 • Faustka
  ****

  Bravo Nicolasi! Charlie, ten je prostě svůj. Donald hodí na papír další vydařenej horor. Meryl Streep si ještě naposledy šňupne. Chris Cooper odloží na moment vášeň k orchidejím a zaskočí si k zubaři.:) Tak, to by jsme měli...a můžem vyrazit do fitka začít schazovat ten velkej zadek.(22.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace