Adaptace

Adaptation.

Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Scénář: Charlie Kaufman, Donald Kaufman .. Největším devízou tohoto snímku je scénář, respektive scénárista a Charlieho perfektní schizofrenie, i když ke konci jsem se místy nudil a částečně byl zklamán vyústěním.. 70%.(12.3.2005)

Inteligentná filmová hračka, v ktorej šlape každý na plný plyn, no jej výnimočný námet sa zdá byť vo výsledku i tak nie úplne dotiahnutý. Niekde to škrípe. A ťažko povedať kde.(14.8.2003)

Začnu trochu z jiného konce. Nechápu, jak mohl být na Zlatý glóbus Nicolas Cage pouze nominovaný a cenu mu tak mohl vyšoupnout Richard Gere (Chicago)? A na Oscarech zase Adrian Brody za Pianistu? Naštěstí Chris Cooper zářil během obou večerů, Meryl Streep si odnesla alespoň Zlatý glóbus.. Ale ceny nejsou tak podstatné, zvlášť, když se setkali zázračné dítě Charlie Kaufman a režisér Spike Jonze. Ten je spolu s Michelem Gondrym jeho dvorním režisérem, respektuje jeho scénáře a výtečně zvládá jím napsané vnitřní monology, stejně jako výtečné střídání časových rovin, nespočet flashbacků apod. To bylo asi tak - masturbační fantazie, bravurní scénaristické schopnosti, pleš, přibývající kila a citová zklamání - to je ve stručnosti zranitelný (a v neutálých depresí) Charlie Kaufman, který přijme adaptaci bestselleru Zloděj orchidejí nespokojené a neustále "toužící" novinářky v podání Meryl Streep. Nejde však jen o přepis knihy, ale i o milostně plánovaný motiv novinářky Orleanové (Streep), protagonisty knihy Laroche (Cooper), Kaufmana a jeho dvojčete Donalda, který se přes noc stává novou scenáristickou hvězdou. Velmi chytrému a vtipnému příběhu navíc pomáhají i Jonzeho spolupracovníci z dřívějška - kameraman Lance Acord a hudební skladatel Carter Burwell. Ke stoprocentnímu hodnocení ale notný kus chyběl!!(20.2.2006)

Genialita, v níž Charlie Kaufman dokazuje, že je scenáristický bůh (a nutí mě se v nejbližší době znova podívat na Věčný svit neposkvrněné mysli, který mě napoprvé kdo ví proč nezaujal), a Nicolas Cage podává skvělý herecký double-výkon. Za kamerou by to možná chtělo nějakého dravějšího tůrce, no jakkoli Spike Jonze úžasnému scénáři nepomáhá, tak mu ani neubližuje. Adaptace je zkrátka skvělý film, který jsem dlouhou dobu nespravedlivě přehlížel.(12.9.2010)

Celkom príjemný filmík, nad ktorým sa dá pousmiať aj popremýšľať. Väčšina však stojí na hereckej kvalite výkonu Nicolasa, ktorý najmä vďaka dvojroli dominuje. Je pekne vidieť hereckú pripravenosť na psychické rozpoloženie každého z bratov. Inak ma príbeh nijak zvlášť nenadchol. Mohlo to ísť viac do komediálneho žánru. 65%.(9.5.2006)

• - Bratr Nicolase Cagea, rozhlasová osobnost Marc Coppola, často zastupoval jednoho z bratrů Kaufmanů během natáčení filmu. (jezurka42)

• - Wezzer nahráli akustickou verzi skladby "Happy Together", která by byla zahrnuta do filmu. Spike Jonze však nakonec zvolil původní verzi od The Turtles, protože se mu pro film zdála vhodnější. (jezurka42)

• - Květ, který je v průběhu časosběrné sekvence na konci filmu, se nazýva Amelia. (jezurka42)