Adaptace

Adaptation.

Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Nestačím žasnout. Tenhle pocit ve mně vyvolá jen málokterý film. Chytré - přímo mazané, zábavné, výtečně zahrané (naprosto všichni!), zkrátka jedinečná lahůdka!(21.8.2003)

Kdybych měl porovnat Kaufmanovi scénáře, tak je tento rozhodně slabší než Malkovich, ale na druhou stranu o dost lepší než Slez ze stromu. Jedno je ale jisté, takový scénarista Hollywoodu opravdu scházel. Je až neuvěřitelné, kolik nápadů se vešlo do tohoto snímku. A ke všemu to úžasné obsazení. Nicolas Cage exceluje v pro něho dost netypické roli a to samé se dá říci o Oscarovém Chrisi Cooperovi. Bohužel škoda toho slabého závěru, být lepší, tak bych asi s plným hodnocením vůbec neváhal, ale poslední překombinovaná čtvrthodinka sráží celkový dojem z jinak vynikajícího filmu.(12.7.2003)

Jonzeho druhej film je jako V kůži Johna Malkoviche lehce divnej, ale tentokrat ne tolik. Je to vlastne takovy lehce komedialni drama trochu o nicem a v podstate to, co se deje ve filmu, se da rict i o filmu. Jak natocit neco, kde se postavy nijak zvlast nevyvyji, kde se nic moc nedeje, neni tu zadna gradace napeti. Vysledek je misty trochu nudnej, misty natahovanej a ke konci trochu nucene akcni, ale Jonze mel stesti na herce. Tlustej kudrnatej, vecne spocenej a neustale na nervy Cage je ve svy dvojroli fakt oskarovej a Cooper jako bezzubej lovec orchideji si toho oskara taky zaslouzil. Co se tyce Streepovy, ta hraje stejne dobre jako vzdycky. Proste zajimavy, zbytecne dlouhy a misty trochu nudny drama se skvelejma hercema.(6.6.2010)

Vynikající schyzofrení snímek o scénáristické krizi Charlieho Kaufmana. Jeho filmy jsou vůbec všechny tak zvláštně skvělé (Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche atd.). Nicolas Cage, myslím, zahrál svůj životní výkon, Meryl Streep a Chris Cooper také odvádí dobrou práci, velice se mi líbila i hudba (hlavně závěrečná písnička). Obdiv však jednoznačně patří Kaufmanovi, který je skutečnou hvězdou tohoto filmu.(6.4.2005)

Zajímavá existencionální sonda mezi specifickou sortu emočních a životních ztroskotanců, ale v podstatě se jedná o podobný socio experiment, jako třeba Věčný Svit apod. Tedy bizár jak prase, který si nemáte za co oblíbit, jen uznale pokrčit rameny nad promakaným scénářem, střihem a hereckými výkony.(19.10.2016)