Adaptace

Adaptation.

Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Nápaditý film, kde jsem po dlouhé době a zase na dlouhou dobu viděl Nicolase Cage skutečně hrát.(25.10.2010)

Scénář: Charlie Kaufman, Donald Kaufman .. Největším devízou tohoto snímku je scénář, respektive scénárista a Charlieho perfektní schizofrenie, i když ke konci jsem se místy nudil a částečně byl zklamán vyústěním.. 70%.(12.3.2005)

Ten scénář v mých očích "převálcoval" herecké výkony i režijní vedení. Je to vyjímečný nápad a kdyby měl lepší konec, tak by mohl soutěžit i "Casablancou" :) Z hereckých výkonů se mi žádný nezdál "Oscarový", ale to je jenom můj soukromý názor. Kdybych mohl, tak 3 1/2.(10.1.2004)

• mandes

rozpočet : $19 million tržby celosvetovo : $32,801,173(8.1.2007)

Senzace, která přechytračí i toho nejslovutnějšího chytráka - holý fakt, který si pro sarkastický postoj filmu není snadné připustit k tělu a ... zadaptovat se na něj. A čí je to vina? Charlieho. Charlieho a jeho neopakovatelného, neustále překvapujícího a mistrovského scénáře (ano, musel jsem to potvrdit i já), který ve své rafinovanosti a posedlosti naleznout v močálu tu nejvzácnější z nejvzácnějších "orchidejí" zašel za bod nenávratné nedosažitelnosti (čili do míst, kam by se za ním vypravil jen další Kaufmanův počin - což se, pokud se má ne/poskvrněná a věčně zářící paměť nešálí, stalo). Na úkor Kaufmanova pisálkovství by ovšem nebylo spravedlivé zapomínat na Jonzeho vizuálně nápaditou režii (by byl donebevolající nonsens snižovat jej do pozice pouhopouhého nádeníka) a na skvělé obsazení. Vždyť já dokonce musím pochválit Nicolase Cage! Lakonicky řečeno - excelentní film.(14.3.2009)

• - Donald Kaufman je smyšlená postava. (Kulmon)

• - Film je založen na úsilí scénáristy Charlieho Kaufmana zadaptovat úspěšnou knihu Zloděj orchidejí. (Kulmon)

• - Susan Orlean měla nejprve obavy, že si někteří lidé budou myslet, že její vyobrazení ve filmu bude přesné. Charlie Kaufman ji však situaci upřesnil. (jezurka42)