Adaptace

Adaptation.

Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Nestačím žasnout. Tenhle pocit ve mně vyvolá jen málokterý film. Chytré - přímo mazané, zábavné, výtečně zahrané (naprosto všichni!), zkrátka jedinečná lahůdka!(21.8.2003)

Tak nevím. Byla to sice šílená nuda, ale krásné je, že přesně takovým chtěl tento film být. Perfektně promyšlené, komplikované i originální, na první zhlédnutí jsem toho spoustu nepochopil. Zajímavě sebeparodizující a občas vtipné a hlavně respektuje pravidlo lovercraftovského konce překonávající vše, co bylo předtím, i když by to mělo být úplně o něčem jiném, ale hlavně, aby divák odcházel nadšen. Vemte si, že spousta filmů nemá nijak zvlášť dobrý konec a pak je následný dojem z díla takový nemastný, neslaný, ale když je konec skvělý, rádi zapomenete, jak byl ten film předtím špatný (to samozřejmě nemluvím zrovna o Adaptaci). Ale ta nuda až příliš velká, a tak se pokusím odprostit se od dobrého pocitu z konce a nakonec dám "jen" za 3.(27.1.2006)

Kdo jiný mohl napsat ódu na na proces psaní scénáře, na obtížnost adaptace díla jiného člověka, na strašlivost tvůrčí krize, upozornit na to, že je scénárista jen malinký člověk v celém soukolí filmového průmyslu, upozortnit sám na sebe (kolik z toho co se honí v hlavě filmového Charlieho, je i v té skutečné, autorské?) a hlavně, poukázat na úskalí snahy být originální, když to přece v Hollywoodu nikoho nezajímá, (uffff) než samotný virtuóz scénáristické profese, Kaufman Charles? Postava Donalda Kaufmana, Charlieho slabomyslnějšího dvojčete je tak úžasná a jeho repliky a nápady tak krásně debilní, že sem u nich skoro brečel smíchem a dojetím. Postavy se musí vyvíjet řekl McKee... a Charlie (ten reálný) si jeho radu vzal nakonec k srdci a přenechal dopsání posledních dvacet minut filmu svému imaginárnímu dvojčeti. Jak geniální! Kromě autora scénáře, nezapomínat na bravurní dvojroli Nicholase Cage (pro mě jeho nejlepší výkon) a velice zajímavé role Coopra a Streepové. Není to pro mě taková srdcovka jako Věčný svit, ale co do preciznosti scénáře se mu může směle rovnat. 100%(1.10.2006)

Zacalo to velmi zaujimavo, pretoze V KUZI JOHNA MALKOVICHE (1999) sa mi velmi pacil. Prva polovica filmu ma trosku tazsie zamotavala do deja a bal som sa, ze to zrazu skonci a nebude to mat ani hlavu ani pätu, ale nastastie sa scenar vyvinul tak, ze to zacalo byt stale viac zaujimavejsie i vdaka Charliemu bratovi Donaldovi, ktory pisal scenar o vrahovi, ale i vdaka skvelej Meryl Streep a Chrisovi Cooperovi, ktori pridali poslednej polhodine smrnc na napäti. Cage to taktiez nemal jednoduche, ked si musel zahrat dvojulohu a vypravat sa sam so sebou. I preto film dominoval na Oscaroch skor v hereckych kategoriach, z nich jediny Chris Cooper dostal Oscara za herca vo vedlajsej ulohe. Nicolas Cage si urcite nominaciu zasluzil, ale sosku mu vyfukol v roku 2003 Adrien Brody za dramu PIANISTA (2002) a Meryl Streepovej zase Catherine Zeta-Jones za vedlajsiu ulohu v muzikali CHICAGO (2002). Adaptace mala este jednu nominaciu a to za adaptovany scenar... 06.04.2010 ________ Nicolas Cage - (Charlie Kaufman / Donald Kaufman) +++ Meryl Streep - (Susan Orlean) +++ Chris Cooper - (John Laroche) +++ Tilda Swinton - (Valerie Thomas) +++ Roger Willie - (Randy) +++ Doug Jones - (Augustus Margary) +++ Curtis Hanson - (Susanin manžel) +++ Maggie Gyllenhaal - (Caroline Cunningham) +++ Produkcia: Jonathan Demme, Charlie Kaufman +++ Hudba: Carter Burwell +++(6.4.2010)

Bravo Nicolasi! Charlie, ten je prostě svůj. Donald hodí na papír další vydařenej horor. Meryl Streep si ještě naposledy šňupne. Chris Cooper odloží na moment vášeň k orchidejím a zaskočí si k zubaři.:) Tak, to by jsme měli...a můžem vyrazit do fitka začít schazovat ten velkej zadek.(22.8.2009)