V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Charlie Kaufman nemůže nebýt normální člověk! Aby někdo vymyslel něco tak ujetýho, originálního a přitom se na to dalo koukat, to chce pořádnou porci fantazie a představivosti. Nechápu jak nemohl dostat Oscar za scénář, a myslím, že nejsem jediný, kdo by mu ho udělil. Další kdo zaslouží maximální uznání je Spike Jonze, který bravurně zrežíroval Kaufmanovo scénář a poprávu byl nomiván na Oscara za režii. Herecké výkony všech jsou brilantní. Hlavně John Cusack mě přesvědčil, že je kvalitní herec. Bohužel některé scény mi přišly až moc ujeté a nezáživné, proto nedávám plný počet, ale i tak slušné čtyři hvězdičky.......(28.9.2008)

Scénář: Charlie Kaufman .. Velmi, velmi silně sugestivní zážitek. .. Kdo vlastně jsem? Loutkař, nebo naopak loutka, se kterou si někdo pohrává? ___ Přiznám se, že mi po zhlédnutí nějakou chvíli trvalo, než jsem to celé strávil. Neuvěřitelně originální scenáristický guláš (nic ve zlém) z pera Charlie Kaufman, který je jednoduše ,,jiný" než kdokoliv / cokoliv ostatního. Režijně snímek zas tak neexceluje, nějakou tu chybku není problém najít, zato herecky je to podívaná. Rozhodně zábavné a určitě k zamyšlení. 85%.(2.3.2006)

Téměř macourkovská sci-fi komedie, oplývající mnoha originálními režijními i scénáristickými nápady, ale podle mě není tak dokonalá, jak se říká. Zpočátku se to celé jeví jako absurdní crazy komedie á la Monty Python a sv. Grál, později to přechází v černou komedii, satiru a skoro i thriller a to je na jeden (jakkoli zajímavý) film až až. Navíc John Malkovich mi nikdy k srdci nepřirostl, je příliš fádní a patetický, pro komedii tedy zcela nevhodný. Zato Catherine Keenerová je zde vynikající. Ale hlavní problém vidím v tom, že motiv člověka ovládaného jiným člověkem se dá v komedii využít tisícinásobně líp (viz třeba "Pane, vy jste vdova!" nebo "Křeček v noční košili").(11.4.2003)

Byť toto Shyamalanov film, tak sa na základe záverečnej pointy ani nečudujem. Veľmi zvláštny, zaujímavý, kvalitný a vo svojej kategórii jedinečný film, len čo je pravda, a bol by som veľmi zvedavý na to ako vznikala táto myšlienka, ako rolu prijal Malkovich a či vôbec bola ušitá priamo naňho alebo boli aj iní herci v poradí alebo pred ním! Každopádne tá inovačnosť bola na pár miestach až veľmi poprekrúcaná a pridaním viacerých prvkov komédie by sa film len vylepšil. Sugescia sa totiž dostavila a nie raz som sa pristihol pri tom, či moje myšlienky sú ozaj moje. 80%..(18.5.2006)

rozpočet : $13 million tržby celosvetovo : $22,863,596(5.4.2006)

• - Charlie Kaufman napsal scénář už v roce 1994 a i přestože se zdálo, že je o něj zájem, všechna studia projekt odmítla. Teprve Francis Ford Coppola přeposlal text svému zeti, Spikeovi Jonzemu, který si ho přečetl v roce 1996 a souhlasil s tím, že film natočí následující rok. (Devadesát Dva)

• - Počas úprav scenáru sa Charlie Kaufman dozvedel, že v tom čase John Malkovich prebýval v manhattanskom apartmáne na 7 a 1/2 poschodí. (HelenOfTroy)

• - Budova divadla Steppenwolf v Chicagu (jehož byl Malkovich prvním členem a zůstává zde aktivní dodnes) má „půlpatro“, ve kterém je skladiště. (HellFire)