V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Oscar 3 nominace: Režie, Herečka VR - Catherine Keener, Scénář(5.3.2004)

V prvom rade nešlo mi do hlavy, ako môže sa volať tento film po hercovi Johnovi Malkovichovi. Pravdou nakoniec je, že jeho meno ani nie je extra podstatné, môže to byť hociaká slávna osobnosť. Ide tu o tom byť v koži niekoho významnejšieho. Celý film sa zameriava na to, byť niekym iným, hľadá poodstatu a zmysel života a ukazuje aj negatívne vlastnosti ľudí ako sebeckosť, nenávisť a prehnanú vášnivosť. Všetko je pekne zakombinované do surreálneho príbehu, dokorenené nezvyčajnými situáciami a svojskou filozofiou. niekedy toho surreálna bolo príliš, no atmosféra ztiesnených pristorov 7 a 1/2 poschodia, tmavé zábery, čudné dialógy, robia film príťažlivým, nezvyčajným a divák ma chuť pátrať po odhaleniach prevteľovania sa, večného života, alebo mysľových portálov. Producent Charlie Kaufman, vie ktorou cestou sa vybrať aby zaujal a spojitosť z Eternal Sunshine of the Spotless Mind je tu dosť výrazná. K absolútnemu vrcholu chýbala už len veľmi málo.(22.3.2009)

Rozhodně moc a moc úchylný film s vynikající režií, hudbou a Johnec Cusackem, plešatým Charliem Sheenem a souložícím Johnem Malkovichem.(28.5.2002)

Absurdní historky z Malkovichovy hlavy v podání Charllieho Kaufmana. Ne lehce stravitelná podívaná pro náruživé. Je libo se ztratit z reality, pochopit vlastní osobu či filosofovat o životě? Zbláznit se či nezbláznit? Toť otázka. Vstupenkou je schopnost "vypnout" a vzdání se racionálního smýšlení.(4.10.2009)

V kůži Johna Malkoviche je druhý film podle Kaufmanova scénáře, který jsem měl tu možnost vidět a musím říct, že se jedná opět o velice nadprůměrnou podívanou. Příběh je originální, což je vlastně známka Charlieho Kaufmana, co scénář to skvost, který si nedovoluje nic kopírovat. U této komedie jsem se opravdu bavil od začátku do konce, barvité dialogy, chytlavý příběh a hlavně hrdinové kteří získávají čím dál více zkušeností. Ještě více než základní dějová linie se mi líbila snaha Craiga a Lotte zalíbil se půvabné ale poněkud nepředvídatelné a odměřené Maxine, v podání skvělé Cathrine Keener. Zajímavá také byla studie Malkovitche, kterého se Craig učil ovládat tak dlouho, až se mu podařilo vypudit hercovo podvědomí do míst, kde již nemá žádnou moc. No prostě parádní podívaná, která nikdy neomrzí...(13.1.2006)