Interview s upírem

• slovenský

Interview s upírom

Drama / Romantický / Horor / Fantasy

USA, 1994, 123 min

Nepochopím, proč se z tohoto filmu nestal nikdy velký hit. Možná byl pro Američany příliš "evropský", dějově komplikovaný a málo "popcornový". Pokud ano, tak to není důkaz o slabší kvalitě filmu (ta je naopak velmi vysoká), ale o slabší kvalitě amerického vkusu (lépe řečeno vysoké kvalitě amerického nevkusu).(24.8.2002)

Gotické horory mají své kouzlo, to jenž nejde slovy pospat a duše s ním je v podivné symbióze. Neil Jordan prokazuje svou schopnost vypravěče v každém záběru, při každém vašem nádechu. Výpravná, pompézní podívaná, notně zahalená do hávu depresivní nálady. Vše ještě dokreslují velmi temné a chladné kulisy. Po výpravné stránce jest film naprosto dokonalý, svazuje diváka neviditelnými lany emocí a prostupuje jím až do hlubin jeho podvědomí. Démoničnost Brada Pitt, to s jak temnou elegancí kráčí dějem, to silné upírské charisma jenž vystupuje z obrazu, to je až neuvěřitelné. Tom Cruise se svou gotičností mírně zaostává, i když jeho role má svojí hloubku. Roztomilá, avšak ve své podstatě nepříjemná mladá dáma v podání Kirsten Dunst je tak zvláštním protipólem ku dospělému upírskému já. Ten jenž mi jeho role přišla přinejmenším zvláštní, tím jest Antonio Banderas. Jeho jižanský náboj mi do toho chladně depresivního prostředí příliš nezapadal. Ovšem nejen obraz navozuje tu správnou podivnou atmosféru, ale i hudba Elliota Goldenthala, chorální mužské sbory, depresivní tóny jakoby z hlubin lidského myšlení a chápání. Novela Anne Riceové přináší jiný pohled na upírské legendy, jiný než na hraběte Draculu, v něčem více a v něčem zase méně originální. Co filmu chybí? Jediná věc, schopnost zarýt se pod kůži diváka, ta schopnost jež mají mnohá nezapomenutelná hororová díla, ta schopnost co z nich dělá něco nezapomenutelného. Ovšem spíš než hororová děsivost je tu ponurá poetičnost, takže se vlastně ani není čemu divit. Zkrátka typický Neil Jordan.(23.8.2004)

• Galadriel

Jak se tak dívám po ostatních hodnoceních, asi tady budu působit trochu zvláštně, ale co, za svým názorem si má každý stát a já se za něj nestydím... Proti hercům nic nemám - spíše naopak. Všichni zůčastnění hrají svůj nadstandart, nikdo nepůsobí nepřirozeně a navíc Kirsten Dunst je úplně úžasná jako dospělé dítě (možná až moc dobrá). Hudba, výprava, kostýmy a atmosféra jsou také bezchybné a plní přesně tu roli, která se po nich žádá. Ale pro mě nastává problém u scénáře a režie. Film je neuvěřitelně zdlouhavý, děj příšerně překombinovaný a nemůžu si pomoct, ale místy jsem se hodně nudila a dokonce jsem chvíli uvažovala, že to asi nevydržím do konce. Pro mě jedno z největších filmových zklamání.(19.9.2004)

Herecké obsazení, Atmosféra, Příběh, Prostředí - vše do posledního detailu promyšlené, excelentně provedené a natočené . Kdo neviděl ... neuvěří 98 %(16.2.2009)

Zajímavý film o upírech ve vážném duchu. Tom Cruise je mnohem lepší než Brad Pitt. A samozřejmě výborná hudba Elliota Goldenthala se podílí na libové atmosféře tohoto snímku.(19.5.2003)

• - Maskéři vytvořili éterický vzhled upíří kůže, skrz kterou prosvítají tmavé žilky, tím způsobem, že zavěšovali herce hlavou dolů a čekali, až se jim krev nahrne do hlavy. Potom pomocí make-upu obtáhli jejich žíly. Tento proces se musel často opakovat a díky tomu většina hlavních herců na natáčení vzpomíná jako nepříjemné. (Morien)

• - Scénář k filmu napsala podle vlastní knihy Anne Riceová. (xerno)

• - Film byl v roce 1995 nominován na dva Oscary - za výpravu a soundtrack. Film vyhrál čtyři ceny Saturn - nejlepší kostýmy (Sandy Powell), nejlepší make-up, nejlepší hororový snímek a nejlepší výkon mladého herce pro Kirsten Dunst, které udílí americká Akademie sci-fi, fantasy a horrorových filmů, a získal pět dalších nominací. International Horror Guide film ocenil nejlepším hororem roku. Brad Pitt a Tom Cruise se dočkali ocenění "nejhorší pár obrazovky". Po dvou filmových cenách MTV si odnesl Brad Pitt - za nejlepší mužský výkon a nejpřitažlivějšího muže filmu, jednu dostala Kirsten Dunst za nejlepší průlomový výkon. Kirsten Dunst a hudební skladatel Elliot Goldenthal byli také nominováni za Zlaté Glóby. (Morien)