poster

První muži na Měsíci

 • Velká Británie

  First Men in the Moon

Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie, 1964, 103 min

Režie:

Nathan Juran

Předloha:

H.G. Wells (kniha)

Scénář:

Nigel Kneale

Kamera:

Wilkie Cooper

Producenti:

Charles H. Schneer

Střih:

Maurice Rootes
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dopitak
  *****

  Skvělá parodie na verneovku. V první polovině je film vtipný (především díky zmatenému, ale geniálnímu vědci Cavorovi), ve druhé zase (dětsky) dobrodružný a napínavý. Nevím, na co se koukal kolega LIVINGDEAD, ale profesora rozhodně nikdo nekontaktuje a celé je to trochu jinak.____Na samém začátku filmu se posádka po přistání na Měsíci spojuje vysílačkou se základnou - budete-li poslouchat pozorně, uslyšíte na pár vteřin češtinu.____Přistoupíte-li k Juranovu snímku s potřebným respektem k době jeho vzniku, a nečekáte-li příliš vážný děj, musíte se zákonitě náramně pobavit.(15.10.2008)

 • Vitason
  ***

  Ještě než po měsíčním povrchu hopsal Neil Armstrong a pronášel slavné věty o malých krocích a velikých skocích, v měsíčním prachu zanechala stopu nesourodá trojice v potrhlé adaptaci H.G. Wellse, které vévodí klasicky roztomilé triky mistra Harryhausena. Škoda, že jediným monstrem, kterým slavný trikař obdařil tento kousek je obří housenka. Jenže tím výčet pozitivních stránek snímku prakticky končí. Naivitu, kterou musel být snad každý sci-film té doby opředený, odpouštím, ale vadí mi, že snímek neví, čím chce vlastně být. Navíc občas ulétává kompozice obrazu a střih v některých momentech také nepatří mezi nejsilnější stránky filmu. Všechny tyto neduhy částečně zachraňuje až zajímavý závěr, přesto První muži na měsíci v mých očích prohrávají s jinou klasickou Wellsovou adaptací Stroj času.(6.3.2011)

 • Oskar
  ***

  Stejně jako Stroj času, jsou i První muži na Měsíci filmem dvou polovin různých žánrů a nestejných kvalit. První část ve viktoriánské Anglii je tak divoce komediální, že jí klidně odpustíte všelijaká logická pochybení a rekvizity z aušusu. Těkavý Lionel Jeffries hraje bláznivého profesora Cavora stejně jako většinu svých rolí všemi částmi těla a obličeje, ale je to onen druh roztomilého přehrávání, pro který k postavě i herci zahoříte sympatiemi. Ty se budou zatraceně hodit ve druhé půli. Triky Raye Harryhausena mají obvyklý půvab (tentokrát spatříme například obří housenku, která Měsíčňanům slouží jako dojnice), ale vypadá to, že jejich prezentaci dali autoři přednost před smysluplností děje. Ledabylé odůvodnění jednání postav se v této efektnější části začne vymykat relativní pozemské kontrole a humor naneštěstí čím dál víc ustupuje scénám, které mají být napínavé. Možná že někdo bude mít opačný názor - že vesmírná část je to, oč tu běží, a naopak ta komediální ho bude iritovat. Pokud se vám ale líbí současně filmy jako 20.000 mil pod mořem i Chitty Chitty Bang Bang, není vyloučeno, že budete nadšeni. 60%(3.12.2010)

 • RHK

  Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)

 • D.Moore
  ***

  Ano, ano, komediální nadsázka první poloviny filmu té druhé opravdu schází. Asi nejvíce jsem ale beztak litoval toho, že s sebou pánové (a dáma) do "rakety" nevzali také poskoka Gibbse, a do konce filmu jsem se už nedočkal ani jednoho profesorova výkřiku "Giiiiiiibbs". Atmosféra celého snímku je mile naivní, viktoriánská Anglie, sci-fi a H. G. Wells je jak známo dobrá kombinace, jen opravdu škoda toho, co se odehrává na Měsíci. Uděláno je to hezky, klobouk dolů, ale od prvního setkání s Měsíčňany je to táák zmatené.(27.5.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace