Kouzelné dobrodružství

Drama / Historický / Poetický

Československo, 1982, 99 min

Film o přátelství, nevydařených láskách, ranách života. Mohu vidět i opakovaně, takže dávám tři hvězdičky. Pro mě dobrá filmařina, tedy dobře odvyprávěný příběh. Jediná vada je nevydařený název, zní strašně kýčovitě a nevystihuje podstatu příběhu, i když je užito po vzoru názvu knihy.(17.4.2011)

Film s jedinečnou, trochu surreálnou atmosférou. Navzdory tomu mu sluší i ten až brutálně střízlivý, přímo cynický závěr. Režisér Kachlík prostě dovedl vývoj hlavní postavy do všech důsledků, vlastně dál než Fournier. A zasazení do českých reálií v období krátce před první světovou válkou se mu rovněž povedlo, včetně zachycení národnostních propletenců.(22.10.2011)

Skvěle zachycená atmosféra. Toto je pravý konec starých časů. Mlha, oprýskávání, kostýmy, líčidla a zvetšelé kulisy. Zchudlá šlechta, která v nových poměrech nemá co dělat a podle toho všichni členové rodiny dopadnou. Robustní hlavní hrdina protíná křehké pavučiny vztahů bezohledně, jako dělová koule. Až příliš dobrácký František Davida Prachaře se nezmůže na víc než na bezmocné přihlížení. Škoda jen těch některých nedovysvětlených, spíš tušených okolností a občas nepřehledných posunů v čase.(25.10.2011)

Zřejmě nejlepší Kachlíkův film se opírá o poetiku Alain-Fourniera. Bohužel kniha (naposledy vyšla v roce 1995) i stejnojmenný film byly po léta zapomenuti. Příjemné překvapení z raných 80. let. Vkusná dobovka, zajímavá adaptace, dobře vedení herci. Jen více repríz bychom mohli Kouzelnému dobrodružství přát.(20.8.2016)

Jeden z nejhezčích českých filmů jaké znám, i když těch mých pět hvězdiček je trošinku nadsázka. Ale je to rozhodně nadprůměr. První půle filmu je naprosto vynikající! Prolínání poetiky (a v závěru příběhu) i reality života. První půle krásné snění, druhá půle krutá realita. --- Velmi zdařilá adaptace románu Alaina Fourniera, přičemž dějištěm jsou místo Francie Čechy na sklonku Rakousko-Uherska. Odvážný čin režiséra Kachlíka a vyšlo mu to výborně. Přestože si jinak komunistického funkcionáře Antonína Kachlíka nevážím, musím uznat, že tohle natočil dobře, místy lze říci i znamenitě!. Vynikající kamera! Ivan Gogál i Julie Jurištová se do hlavních rolí moc dobře hodili; je tu výborně vystižena kouzelná slavnost i podzimní atmosféra. - Myslím, že tento film je u nás nedoceněn.(28.6.2007)