Kouzelné dobrodružství

Drama / Historický / Poetický

Československo, 1982, 99 min

Jeden z nejhezčích českých filmů jaké znám, i když těch mých pět hvězdiček je trošinku nadsázka. Ale je to rozhodně nadprůměr. První půle filmu je naprosto vynikající! Prolínání poetiky (a v závěru příběhu) i reality života. První půle krásné snění, druhá půle krutá realita. --- Velmi zdařilá adaptace románu Alaina Fourniera, přičemž dějištěm jsou místo Francie Čechy na sklonku Rakousko-Uherska. Odvážný čin režiséra Kachlíka a vyšlo mu to výborně. Přestože si jinak komunistického funkcionáře Antonína Kachlíka nevážím, musím uznat, že tohle natočil dobře, místy lze říci i znamenitě!. Vynikající kamera! Ivan Gogál i Julie Jurištová se do hlavních rolí moc dobře hodili; je tu výborně vystižena kouzelná slavnost i podzimní atmosféra. - Myslím, že tento film je u nás nedoceněn.(28.6.2007)

Poměrně zvláštně natočený film, který nikdo nezná. Jako nějaké vyprávění básně, které není režijně úplně ukočírované, nebo je to záměr, u Kachlíka nikdy nevíš... Například ty dlouhé prostřihy, nebo naopak velké skoky kupředu v ději bez nějaké expozice. Jinak skvělé využití exteriérů, dekorací a kostýmu. Hudby poskrovnu. Úžasná sychravá atmosféra....(1.9.2011)

• Martin741

Dalsia nudna normalizacna debilina, tentokrat od reisera Antonina Kachlika. 5 %(20.9.2014)

Film o přátelství, nevydařených láskách, ranách života. Mohu vidět i opakovaně, takže dávám tři hvězdičky. Pro mě dobrá filmařina, tedy dobře odvyprávěný příběh. Jediná vada je nevydařený název, zní strašně kýčovitě a nevystihuje podstatu příběhu, i když je užito po vzoru názvu knihy.(17.4.2011)

Podle románu francouzského spisovatele Alaina Fourniera natočil Antonín Kachlík poetické vyprávění zasazené do rakousko-uherské monarchie, nostalgicky laděný pohled na přátelství dvou mladičkých studentů gymnázia, jejichž vztahy pozvolna vyhasínají. Zcela odpolitizovaný příběh se sice vyznačuje uměleckými ambicemi, zvláště vizuální stránka se vyžívá rozněžnělým barevným spektrem, avšak výsledek je rozpačitý, vypravěčsky neobratný, nudný.(1.12.2013)