Will

• USA Will
USA, 2017, 8 h 13 min (Minutáž: 47–57 min)

Tvůrci:

Craig Pearce

Laurie Davidson, Olivia DeJonge, Mattias Inwood, George Sear, Max Bennett, Edward Hayter, Kristy Philipps, Tadhg Murphy, Jamie Beamish, Dean-Charles Chapman (více)

Epizody(10)

Drama o ztracených letech mladého Williama Shakespeara po jeho příchodu do Londýna v roce 1589 – kdy bylo divadlo něco jako rock'n'roll a mladý muž s vizí změnil svět svými slovy. (Filmbox)

slunicko2

Postmoderna vítězí. 1) Po uvedení první řady se okamžitě strhla vášnivá diskuse mezi fanoušky a odpůrci díla. V anglofonních zemích, kde děti se Shakespearem v ruce vstávají i uléhají na lože, berou diváci v potaz i spoustu detailů, které našinci příliš důležité nepřijdou: jaké melodie se kdy ozvou ve filmu, fakt, že Shakespearově synovi Hamnetovi byly tehdy jen asi dva roky, poněkud pornografické detaily mučení, pojetí postavy Christophera Marlowa, kožené vesty se vzory, které tehdy neexistovaly či třeba neodpovídající pestrost oblečení návštěvníků divadla (barvy byly tehdy velmi drahé)._____ 2) Přestože se postavy pohybují mimo historickou realitu, mluví současným jazykem, chovají se podle současných morálních kánonů a se svým historickým předobrazem mají, stručně řečeno, společné spíše jen jméno a pár zmatených detailů, tedy přes to všechno žijí daleko více, barvitěji a uvěřitelněji, než nám zprostředkovávají klasická umělecká ztvárnění. Seriál mi připadá pravdivější navzdory nesprávným reáliím._____ 3) Zkusím to vyjádřit ještě jinak. Jde o veskrze dnešní příběh, který se pro větší účinnost na diváka odehrává v minulosti (srovnej literaturu sci fi) v kostýmech, historizujícím prostředí, pomocí současného kultivovaného jazyka. Současná je hudba, pankáčské účesy, sexy obleky. Současné je postavení žen, černochů, Indů, homosexuálů, jinověrců. Dnešní je násilí, podrazy, uvolněná morálka v sexu._____ Nevnímáme tehdejší dobu současnýma očima. Autoři se pokoušejí vnímat tehdejší dobu tehdejšíma očima a to vše přepočítané na současné reálie. Oblečení připomíná rockové hvězdy? Ale herci tehdy byli hvězdami showbyznysu. Diváci v divadelním "kotli" opravdu byli na něčem, co lze přirovnat k dnešní rave party._____ Studenty k Shakespearovi přivede daleko spíše takový seriál, než úmorné rozbory krkolomných veršů jeho her._____ 4) Všichni něco hledají. Vyšetřovatel Topcliff hledá spásu pronásledováním vyznavačů jiných náboženských rituálů. Spisovatel Marlowe ji vidí ve vlastní sebedestrukci. Will hledá vlastní náboženství v naplnění své tvůrčí touhy. Zloděj Presto hledá pomstu. Willova milenka Alice hledá Boha, protože na lásku už nevěří. Postmoderna vítězí._____ 5) Přitažlivost seriálu podtrhují dobře zvolení herci. 25letý Laurie Davidson (Will) je přitažlivý a charismatický zároveň. Asi 30letý (svůj věk tají) Mattias Inwood (herec Richard Burbage, syn majitele divadla) je rovněž velmi sexy. Stejně tak i 29letý herec, model a zpěvák, poněkud vychrtlý Jamie Campbell Bower (spisovatel Christopher Marlowe), si svou roli enfant terrible vyloženě užívá. Dalším klukem k sežrání je německý dětský (dosud) herec, přesvědčivý Lukas Rolfe (pouliční zloděj Presto). I další zajímavé postavy se najdou: 38letý Tadhg Murphy (žárlivý herec Baxter), 39letý Bruce MacKinnon (Green, který v krčmě Willa napadl), 45letý Ewen Bremner (vyšetřovatel Topcliff) či 33letý Max Bennett (katolický kněz Robert Southwell)._____ 6) Vzhledem ke kontroverznímu přijetí diváky oznámila společnost TNT hned v září 2017 po odvysílání posledního dílu první řady, že pokračování nebude. () (méně) (více)

Morien

-"A man is dead because of you." -"Only one?" --- Tento seriál jsem převalovala v ústech velmi, velmi dlouho, a nakonec se prostě musím přiklonit ke spíš pozitivnímu názoru, ačkoliv spousta jeho aspektů působí poněkud neuměle. Většina zajímavých motivů je delegovaná do druhé půlky a působí trochu uspěchaně, ale přece tam jsou. Dost stopáže bohužel okupuje (pro mě) nezajímavá romance mezi Willem a tou slečnou. Nejlepší věcí na seriálu byl jednoznačně Kit Marlowe a Jamie Campbell Bower, občas dokonce tak dobrý, že působil jako z úplně jiného díla než ten zbytek. Kdyby tam nebyl, tak nevím, jestli bych vydržela začáteční rozpaky. ()

• Jamie Campbell Bower se kvůli roli Christophera Marlowa, soka Shakespeara, vrátil ke své přírodní tmavě-popelavé barvě vlasů. (Kodousek)