Spisovatel a scénárista Jan Procházka byl mistr obyčejných a silných příběhů, Karel Kachyňa zase dokázal těmto předlohám vtisknout neopakovatelnou poetiku. "Kráva", poslední film zmiňované dvojice, není výjimkou. I zde se na pozadí starých časů odehrává příběh venkovského člověka a jeho každodenní rutiny. Z tohoto minimalismu pak vzešel snímek, který se svou intenzitou řadí k vrcholným ukázkám Kachyňovy filmografie (a že je s čím porovnávat). 8/10(22.10.2010)

• Dan9K

Začátek Krávy je hrozně zdlouhavý. Celý příběh je obyčejný, rutinní a zkrátka co možná nejsmutnější a nejbeznadějnější. Neměl jsem z něj pocit autentičnosti. Jednak kvůli hudbě, tak kvůli celkovému dojmu umělosti, tak kvůli opětovnému užívání snových částí Karla Kachyni, které mi už zevšedněly. Ke konci přesto Kráva poměrně zaujme. Vadilo mi ale nejvíc něco jiného. Nejbeznadějnějším prvkem filmu jsou postavy. Já vím, že vykreslit jakousi vesnickou demenci bylo záměrem, když však přeji všem postavám co nejbrzčí smrt, je něco špatně. Buď se mnou, nebo s filmem. Nebo obojí. Obzvláště dvě hlavní postavy jednají naprosto zmatkovitě, debilně, pokaždé jinak, jsou dokonale vygumované, mají tupý pohled a nemají ani špetku sympatičnosti. Nemám nic proti filmům s dementy. V momentě, kdy ale ve filmu chybí jakýsi objektivizující hlas, který by upozorňoval, že toto je dement a autor to ví, v momentě, kdy ve filmu chybí kdokoliv, ke komu bych se mohl upnout jako k ostrůvku inteligence a rozumu, pak takové dílo bezchybně funguje jako frustrační nástroj plný beznaděje. Vůbec se mi ale nebude líbit.(19.12.2011)

Jeden z mala dukazu ,ze Holub umi i neco jineho nez "blby".Zivot byl drive opravdu tezky a neni nad to si to obcas pripomenout.(7.10.2010)

"Jako každej den, jako vždycky, jako celej život..." Film Kráva je u mňa malým veľkým filmom, navyše tv film, čo je fakt neuveriteľné...Pamätám si to ešte z detstva a veľmi rád som si to nedávno na čt2 pripomenul. Kedysi dávno na mňa zapôsobil, ale teraz ešte viac. bez veľkých hereckých hviezd dokázal zaujať v prvom rade strhujúcim príbehom a aj menej zvučné mená a neherci zo seba dali maximum. Rád sa vraciam do doby, kde k životu a šťastiu stačilo tak málo. Problém je, že i na to málo sa musel Adam drieť v jednom kuse a život sa s ním tiež nemaznal. Silný príbeh a nádhernú prírodu krásne dopĺňa nádherne smutná skladba na piáno od p. Hapku. Bohužiaľ sa mi ju nepodarilo nájsť ani na youtube, škoda. Jeden z naj filmov, ktoré v Československu vznikli. Len tak mimochodom, ten úplne "naj" je u mňa Tisícročná včela. 100%.(17.11.2013)

Hľadám krajší český film o láske...stále hľadám...hľadám...ešte stále hľadám...a stláčam POTVRDIŤ !!!!!(1.2.2009)

• - Většina filmu byla natočena na krkonošské straně pomyslné hranice s Jizerskými horami - v Pasekách nad Jizerou a okolí. Filmová chalupa pak stojí na samotě Zabyly. (yurasch)

• - Poslední film herce Františka Peterky. (M.B)