Tá syrovosť prostredia, realistickosť príbehu, radosť, plač. To všetko a ešte oveľa viac dáva príbehu neopakovateľný nádych. Tá melanchólia a pesimizmus s iskierkou nádeje je síce ťažko stráviteľný, no stojí to za to. Dokonalí herci, neskutočne nesympatickí, no aj tak si počas filmu získali moje sympatie. Krásne a uveriteľne zahrané. Perfektný nadhľad príbehu, ktorí sa odohráva v spätosti s kupovaním-predávaním kráv ako symbolom čohosi. Života? Smrti? Neviem, no odkaz na prírodu zabral takisto. Toľko veľa na tak krátkom priestore a v tak krátky čas? Stále neverím. 90%.(21.8.2007)

Film obsahuje snad všechno, co nesmí chybět v dokonalém naturalistickém románu z retrorurálního prostředí. Tři osudové ženy v životě "parchanta" Adama - matka s veselým rozkrokem, stejně založená pohledná Róza i uvážlivá ošklivka Anežka. Krev, dřina, pot a slzy doprovázejí každý krok mladého Adama. Divák může také ocenit účast dvou mistrů dabingu: Zdeněk "Kryton" Dušek v roli venkovského lékaře a Antonín "Charles Emerson Winchester" Molčík coby prostopášný řezník.(15.9.2011)

velmi jednoduchy a zaroven prijemny pribeh z cias, ked sa ludia namiesto milionovymi autami alebo luxusnymi vilami pysili tym, ze maju dobre pestovanu kravu, kusok policka a nejaku tu strechu nad hlavou. vsetko ostatne bolo vedlajsie. a na to sa velmi dobre pozera.(25.11.2007)

Dřina, dřina a zase jenom dřina. Tak to na venkově bylo, je a bude. Karel Kachyňa v tomto dramatu přenádherně zobrazil myšlení a jednání vesnických lidí v dobách ne tak dávných, aby jsme na ně zapomněli. O to víc by jsme si měli vážit poctivé práce "obyčejného" pracovitého člověka z vesnice. Člověka, který se životu dokáže postavit a něco v životě dokáže, byť mnozí z nás tyto hodnoty neuznávají. Člověka, který zná skutečné pravé hodnoty života a nežene se za nějakým vysněným pozlátkem. A nakonec i člověka, který pro malý kousek svého štěstí a štěstí své ženy neváhá nabídnout ohromnou oběť, tedy vlastní pot a neuvěřitelnou dřinu. Valérie Zawadská a František Peterka podle mého stoprocentně naplnili představy tak velkého režiséra, jako je Karel Kachyňa a mě svými hereckými výkony velmi příjemně překvapili.(15.8.2007)

Prostý kraj, prostí lidé, prostý život…Svatá prostoto!?! Co všechno lze udělat z obyčejného lidského příběhu a vytvořit z něj tak překrásný film. Poeticky lze pojmout i každodenní dřina a samotný existenční boj, že člověk Adamovi skoro závidí. To, že Karel Kachyňa vsadil ve svých 70 letech na herce, kteří nejsou hvězdami první velikosti opět dokazuje, jakou hvězdou byl on sám.(1.6.2008)