poster

Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy / Horor

Česko, 2002, 100 min

 • Stegr
  ****

  80%(21.5.2007)

 • FrodoF
  *****

  Roztomilý český animovaný film, nejvíc se mi líbí pohádky pana Aurela Klimta a jeho výtvarníka Martina Velíška (hlavně Fimfárum). Ale ostatní jsou také skvělé. Až opadá listí z dubu ****, Lakomá Barka *****, Splněný sen ****, Franta Nebojsa **** a Fimfárum *****.(12.7.2003)

 • ScreamJay
  ****

  Knížka Fimfárum patří k modelu moderní pohádky pro současného konzumenta a na mnoha školám taktéž k základní literární výbavě studentů. Ruku v ruce se samotným mistrovým hlasem (samozřejmě že tím mistrem nemůžu myslet nikoho jiného než Jana Wericha) jsou tyto pohádky nezapomenutelné. Moderní a rázný humor, všechno otočené proti toku faktů jak se to v jiných pohádkách zažilo. Navíc každé vyprávění tu dostává podobu neopakovatelného uměleckého zážitku. Skvělá animace jakoby ve švankmajerovském duchu, svěží humor a roztodivné ztvárnění jednotlivých postaviček lze přičíst jednoznačně k duhu. Jinak mísení loutek s papírovými figurkami a hlavně takovou syrovou animací ovšem maličko nezapadá. Alespoň tedy mě to bilo do očí. Ovšem pak opět musím vyzdvihnout podobnost hlasů pana Wericha s postavou vypravěče v podání Oty Jiráka. Režisérská dvojice Aurel Klimt a Vlasta Pospíšilová se odvážně pustila do pořádného oříšku a krom onoho svérázného humoru postihli taky občas morbidní a tajemné motivy jako je peklo, mrtvoly a další nadpřirozené či záhrobní lahůdky. Taktéž mistři zvuku si dali náležitě záležet a všechno to skřípání, praskání a také hudební doprovod k celku jednoznačně sedí. Zkrátka nemůžu dát míň než 4 a 1/2 hvězdičky. Na těch stoprocentních pět to není, hlavně pro tu leckdy maličko rozháranou souhru animací, ale jinak je to výjimečný počin pro současnou českou kinematografii.(2.1.2005)

 • kitano
  ****

  Mohol by som napisat to iste, co som napisal aj pri druhom diele (ktoe som videl skor). Tie iste malicke neduhy (trochu krcovite rozvijanie priehu) a tie iste klady (je to jednoducho skvele :)). Predsa len ohodnotim trosku vyssie a to koli fantastickej protialkoholickej kure, ktora som si isty, by vyliecila aj tie najhorsie stratene pripady :) (8.6/10)(12.9.2007)

 • sud
  *****

  Pohádky Jana Wericha již dávno právoplatně patří do Zlatého fondu, tudíž pohled na hodnocení jejich zfilmování je dosti přísný. A mohu říci, že lépe to nešlo. Tvůrci si s tím dokonale vyhráli nejen po výtvarné stránce a nejedná se pouze o obrazovou pomůcku k Werichovu vyprávění. Film působí starosvětsky a moderně zároveň a díky své vyváženosti ani na okamžik nenudí. Na dnešní dobu malý zázrak i s tím hlediskem, že loutkový film abys za posledních x let pohledal.(16.11.2008)

 • - Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

 • - Za Výtvarný počin získali M. Velíšek a P. Poš v roce 2002 Českého lva. (M.B)

 • - Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace