Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy / Horor

Česko, 2002, 100 min

Lakomá Barka (1987), Až opadá listí z dubu (1991) a Franta Nebojsa (2002) jsou mé povídky nejmilejší, ostatní je poměrně příjemná vata. Variace Werich / Jirák neuráží, konceptuálně je tedy Fimfárum ve filmu v pořádku akceptovatelné.(20.10.2011)

Aurel Klimt s Vlastou Pospíšilovou dokázali, že Češi stále ve světě patří mezi loutkařskou špičku.(28.12.2010)

Viděl jsem to už třikrát a nepřestává mě to bavit... jdu na maximální hodnocení.(23.2.2006)

Moje nejmilejší pohádková kniha přetavená do neuvěřitelného animovaného filmu, který k poetice Werichova slova přidává ještě nezaměnitelnou klimtovskou obrazotvornost. Takže krom neopakovatelné hravosti a vtipu originálu se divák dočká ještě hotových orgií vizuálního humoru. Jediné, co mi nesedí, jsou intermezza s hlasem Oty Jiráka, která tak trochu nezapadají do celkové koncepce. Jinak ale Fimfárum animované patří do stejné síně slávy jakožto Fimfárum psané. Příjemná protiváha barevným polotovarům Walta Disneye.(18.2.2004)

Což o to, Werichova knižní předloha je výborná, ale tady bychom měli hodnotit hlavně film a ten už tak vynikající není, v podstatě mě nenapadá nic, čím by natolik vynikal, aby si zasloužil místo v top 200. Jde pouze o takové vděčné zpracování knihy, nic se nepokazilo, díky lehce vtipné animaci to pěkně odsejpá a většina lidé u toho aspoň nostalgicky zavzpomíná na knihu, kterou znají z dětských let... Jenže místy je to celkem zdlouhavé a v celku nevyrovnané a pokud jde o můj osobní názor na animaci, tak mi byla relativně nesympatická, hlavně ztvárnění postav. Takže postavit Fimfárum do žebříčku vedle takového Ratatouille je pro mě spíše špatný vtip. 6/10(12.3.2008)