Kvalitní český film dokonce i v dnešní době, ale nikdy jsem ho neměla v lásce. Mě holt ta romantika nikdy moc nebrala, jako mladší jsem se u toho vcelku nudila a jako starší jsem to neviděla. Přesto jsem si z filmu zapamatovala dost, takže mě asi přece jen zasáhl dost hluboko. 60%(30.4.2009)

Skoro nahý Lukáš Vaculík, luxus pro zraky dam. Zcela nahá Markéta Hrubešová, luxus pro zraky pánů (i dam:) Samotný příběh nemá sice žádnou extra hloubku, ale je zpracovaný s filmařským umem i patřičným citem, tak jak to Karel Kachyňa umí. Scény, kdy Lukáš a Markéta blbnou na lodi, jak malá děcka, fakt stojí za to:)(17.5.2013)

...ale má to skvelú atmosféru.(29.10.2005)

Film se opravdu nechává místy unášet na vlnách poetiky, která mu sedne. Snadno jsem se nechala vtáhnout do děje. Příběh není nijak zvlášť komplikovaný a je snadno uvěřitelný, protože herci působí civilním dojmem. Námět byl dobrý, ale uvítala bych mnohme více dramatičnosti. Pak by to ale mohlo být přeplácané a to by filmu dost uškodilo. Prostředí okolo lodí a vody bylo velmi atraktivní.(6.5.2013)

Oznamuje se láskám vašim je žel film zcela průměrný. Na Kachyňu rozhodně velmi slabý. Má dobrý námět, slušnou režii, ovšem herecky je dosti nevýrazný. Lukáš Vaculík i Markéta Hrubešová se sice snaží, ale na utažení celého filmu zkrátka nemají. Navíc by člověk u filmu z válečného Německa čekal přecejen větší dramatičnost. Samozřejmě, že film je především romancí (i když trochu smutnou), ale také tu jsou výslechy, smrt parťáka, nebezpečí vyplývající z krádeží tabáku, strach z případně žárlivého snoubence, atp. atd... Posledních pět minut filmu sice nepostrádá silný dramatický náboj, který s předchozím lyrickým dějem účinně kontrastuje, ale být režisérem, vystavěl bych film o poznání syrověji a dramatičtěji. Samostatným problémem je pak jazyková stránka filmu. Rozhodně by bylo lepší, kdyby byl dvojjazyčný. Bylo by to sice divácky, režijně i finančně náročnější, ale odměnou by byl o poznání autentičtější výsledek. Takhle se děj dostává do podivných peripetií, například když Karel mamince diktuje telegram a vůbec ji neřekne, že by to celé měla psát německy. Nebo jí to už rovnou německy diktuje? Tohle jednoduše zoufale nefunguje... Ano, je to dobrý komorní film, rozhodně neurazí, ale také nijak moc nezaujme. Kdyby se to točilo o pár let později a v Německo-České koprodukci a s jinými herci, mohl to být film hodný nějaké té filmové ceny. V Německu je vyrovnání se s nacistickou minulostí stále ještě poměrně živou otázkou a film zpracovávající daný námět by musel zaujmout... Zajímavé komentáře: sportovec, Sfinkter, zelvopyr(31.8.2008)

• - Tehdejší Rudé Právo nemohlo přenést přes srdce, že je to film o lásce mezi německou dívkou a českým klukem. Recenze nebyla pozitivní, přestože ve filmu v podstatě žádná velká erotika není - Lukáš Vaculík políbí Markétě koleno, dvakrát proběhnou nazí kvůli blechám, které ji kously, a to je vše. (hippyman)

• - Natáčení probíhalo v Děčíně a okolí. Místo, kde se Kája (Lukáš Vaculík) poprvé setká s Ulrikou (Markéta Hrubešová), je tzv. Dlouhá jízda, která vede na Děčínský zámek, zatímco loď Káji kotví naproti Dolnímu Žlebu, dříve obci Dolní Grunt nad Labem, dnes části Děčína. (Pimburger)

• - Markéta Hrubešová točila tuto scénu již v šestnácti letech a o tom, zda se před kamerou svlékne, rozhodovali její rodiče. Režisér si s nimi sedl, aniž by u toho byla, a probral to s nimi. Oni jí nechtěli bránit. (hippyman)