Nádherný snímek o lásce Čecha a Němky ke konci války v Dráždanech. On jako lodník ona v Hitlerjugen. Přesto k sobě najdou cestu. On se snaží přivydělat šmelinou ,která se mu málem stane osudnou. Jeho kamrád zato zaplatí největší daň. Rodiče ani na jedné ztraně nemají z jejich lásky radost a jsou proti. Snímek nám dává možnost podívat se na život lidí s obou stran a uvědomit si jak válka rozdělí lidi i když nejsou špatný.(18.8.2008)

Tohle bylo velmi silné a poctivé, a to nejen kvůli závěrečné emocionální náloži. Ta totiž není samoúčelná a vlastně ani nečekaná, je naprosto v souladu s vyprávěním celého filmu. Ten, kdo v něm vidí jednoduchou romantiku nebo svlečenou Hrubešovou, vidí jen velmi malý kus toho, co je vlastně "o nás a o nich" a válce vůbec vyprávěno.(2.8.2007)

Film stojí a padá s odhalenými dívčími půvaby mladičké Markéty Hrubešové a jinak toho příliš nenabízí, snad jen svérázný přístup českých lodníků k životu v nelehké době, ale koukat se na to dá.(13.7.2007)

Počínaje tímhle filmem, začal jsem se zajímat o prsa Markéty Hrubešový. Jistě jsem nebyl sám. Film jako takovej má dost slušnou atmosféru, Vaculík je sice trochu otravnej, ale zároveň taky docela úsměvnej ňouma, takže se dá v klidu překousnout.(21.1.2011)

Oznamuje se láskám vašim je žel film zcela průměrný. Na Kachyňu rozhodně velmi slabý. Má dobrý námět, slušnou režii, ovšem herecky je dosti nevýrazný. Lukáš Vaculík i Markéta Hrubešová se sice snaží, ale na utažení celého filmu zkrátka nemají. Navíc by člověk u filmu z válečného Německa čekal přecejen větší dramatičnost. Samozřejmě, že film je především romancí (i když trochu smutnou), ale také tu jsou výslechy, smrt parťáka, nebezpečí vyplývající z krádeží tabáku, strach z případně žárlivého snoubence, atp. atd... Posledních pět minut filmu sice nepostrádá silný dramatický náboj, který s předchozím lyrickým dějem účinně kontrastuje, ale být režisérem, vystavěl bych film o poznání syrověji a dramatičtěji. Samostatným problémem je pak jazyková stránka filmu. Rozhodně by bylo lepší, kdyby byl dvojjazyčný. Bylo by to sice divácky, režijně i finančně náročnější, ale odměnou by byl o poznání autentičtější výsledek. Takhle se děj dostává do podivných peripetií, například když Karel mamince diktuje telegram a vůbec ji neřekne, že by to celé měla psát německy. Nebo jí to už rovnou německy diktuje? Tohle jednoduše zoufale nefunguje... Ano, je to dobrý komorní film, rozhodně neurazí, ale také nijak moc nezaujme. Kdyby se to točilo o pár let později a v Německo-České koprodukci a s jinými herci, mohl to být film hodný nějaké té filmové ceny. V Německu je vyrovnání se s nacistickou minulostí stále ještě poměrně živou otázkou a film zpracovávající daný námět by musel zaujmout... Zajímavé komentáře: sportovec, Sfinkter, zelvopyr(31.8.2008)