Ale no tak samozřejmě, že je to prvoplánový doják. "Film vypočítaný na city" a já nevím, co všechno ještě... Ano, ano. A o tom přece filmy jsou! Probudit v nás city. Nebo alespoň nějaké pocity. Což se tomuhle smutnému snímku určitě podařilo.(16.2.2013)

Sledovat Galatíkovou a Brodského je zážitkem samo o sobě. Navíc Bohnice (mé dlouholeté pracoviště, kde některá místa vypadají stejně i po 33 letech). A Fuchsovou v dětských rolích mám rád. Silné čtyři. A dost možná nejlepší televizní Kachyňa.(18.1.2015)

Rok ´81 je pro mistra Kachyňu rokem nemocničním. Naštěstí se nejednalo o jeho zdraví, nýbrž o prostředí, v němž natočil dva vynikající filmy. Po překrásném vyprávění o panu Prepslovi, které vyobrazuje vnímaní špitálu očima protřelého světoběžníka, tu máme obraz vnímání dětského. Jedna věc oba tyto pohledy spojuje, touha po svobodě. Dětský svět pana Kachyni je vždy velmi kvalitní. Stejně obsazeních hlavních protagonistů. Dvojice Fuchsová - Galatíková a jejich vyvíjející se vztah, je určitě základem kvalitního herectví, které potvrzuje Brodského lidský primář i přísná a nekompromisní Divíšková v roli vrchní sestry. Jemný film s otevřeným koncem, nesoucí jednoznačné stopy po mistrově rukopisu. Bohužel se to nedá říci o Fišerovi, jehož hudbu jsem v tomto snímku prostě neslyšel.(4.1.2015)

Dalsi z vlidnych ceskych filmu o detech. Skoda, ze porevolucni filmy se tomuto zanru uplne vyhnuly. Vlastmil Brodsky je (nejen v teto roli) naprosto vyborny.(8.5.2011)

Opakované zhliadnutie tohto televízneho prekvapenia spred tridsiatich rokov mi prinieslo pôvodný zážitok s potvrdením toho, že Karel Kachyňa bol na detské a poetické filmy majster. Jeho citlivé balansovanie na hrane melodramatickosti bude vo mne stále vzbudzovať obdiv, ktorý má predobraz v starých Chaplinových filmoch. Výkony Žanety Fuchsovej, Věry Galatíkovej i Vlastimila Brodského sú zárukou, že film je pozerateľný aj v súčasnosti, najlepšie v predvianočnom období. Prekvapilo ma, že väčšina dospelých hercov sa správala hlúpo a neprirodzene. Už nezistím, či na pokyn alebo spontánne.(4.2.2012)