Spickove prevedeni neopakovatelneho kouzla povidek Oty Pavla do podoby prenadherneho celovecerniho filmu - a pan Hermanek - vykon neskutecny.(25.7.2002)

Karel Kachyňa dokázal opravdu mistrně přenést kouzelnou poetickou atmosféru knih Oty Pavla na filmové plátno (či na TV obrazovky v případě Zlatých úhořů). Karel Heřmánek coby Leo Popper předvádí svůj životní výkon. Nádherný film, jehož síla (alespoň v mých očích) poráží i Schindlerův seznam. 100%.(8.5.2006)

Dejovo nepredvídateľné, trpko pravdivé a kamerovo orgazmické. Práve takúto živú kameru som ešte v žiadnom českom filme tejto éry nevidel. Akoby sa vznášala, skvele kopíruje dráhy akcie, neustále v pohybe, zoom in na práve sa oku lahodiaci detial a skvelé filtre. Ostatok chybičky a prípadné nedostatky sú len pre zarytých kultových priaznivcov knihy a tú som nečítal. PS: chcem vyskúšať trik z Elektroluxom na svojej polovičke :)(23.4.2010)

• - Každá polovica filmu je rozdielne farebná. Prvá polovica je šťastná a v zlatom tóne, tá druhá, nešťastná je kolorovaná na modro. Kameraman Vladimír Smutný použil rozjasňovací filter a zábery štylizoval do predvojnovej doby, točil väčšinou širokým objektívom. Nočnú scénu, kedy maliar Nejezchleb (Lubor Tokoš) príde na lovenie rýb, osvetľoval plynovými horákmi, aby budili dojem ohňa a trepotu plameňa. (Raccoon.city)

• - Filmování probíhalo v okolí hradu Křivoklát, v Karlových Varech, Praze - Bubenči a na Berounce. (M.B)

• - Marta Vančurová milovala knihy Ota Pavela a túžila si zahrať v akomkoľvek filme Karla Kachyňu. Oboje sa jej vyplnilo. (Raccoon.city)