Brecela jsem jako mala...(31.10.2003)

Cve, málokdy se stane, že by mě nějaká školní projekce bavila. Tohle je ale výtečnej nádhernej snímek a všechny pauzy mezi promítáním ve škole u mě vystupňovaly napětí na maximum. Pamatuju se, že sem se na to kdysi koukal s dědou a nic mi to nedalo, ale ted sem si ho fakt zamiloval! No a Karel Heřmánek je tu geniální.(25.12.2005)

Tragikomické osudy jedné židovské rodiny během 30. a 40. let výtečně vystihl Karel Kachyňa i díky přesným hercům – Heřmánkovi, Hrušínskému nebo Vančurové. Postava obchodního zástupce společnosti Electrolux je vším možným – milovník úspěchu, krásných žen a rybaření, hlavně ale milující otec, který se o své tři syny určitě postará. Prostředí rybolovné Berounky a jejího okolí se dokonale hodí do křehké melancholické prózy novináře a spisovatele Oty Pavla, které Kachyňa velmi dobře porozuměl.(28.5.2013)

• - Obraz muže v Nejezchlebově (Lubor Tokoš) ateliéru, o kterém Leo Popper (Karel Heřmánek) prohlásí, že by jej musel přesvědčit ke koupi vysavače a ledničky tím, aby to udělal pro vlast, se objevil v seriálu Kriminálka Anděl (od r. 2008) v epizodě "Slečna smrt" při spiritistické seanci. (offlineman)

• - Každá polovica filmu je rozdielne farebná. Prvá polovica je šťastná a v zlatom tóne, tá druhá, nešťastná je kolorovaná na modro. Kameraman Vladimír Smutný použil rozjasňovací filter a zábery štylizoval do predvojnovej doby, točil väčšinou širokým objektívom. Nočnú scénu, kedy maliar Nejezchleb (Lubor Tokoš) príde na lovenie rýb, osvetľoval plynovými horákmi, aby budili dojem ohňa a trepotu plameňa. (Raccoon.city)

• - Marta Vančurová milovala knihy Ota Pavela a túžila si zahrať v akomkoľvek filme Karla Kachyňu. Oboje sa jej vyplnilo. (Raccoon.city)