Zlatí úhoři (TV film)

Golden Eels

(neoficiální název)

Poetický / Drama

Československo, 1979, 84 min

Nejlepší přepis povídek Oty Pavla, na který se Kachyňovi už nepodařilo pozdějšími "Srnci" navázat. Tohle má poetiku, chytré herecké výkony i umírněnou kameru. A esenci lidství, jak se říká.(11.2.2009)

Je to krásný a příjemný film, ale nemá na Smrt krásných srnců. Přesto Ota Pavel by si nemohl stěžovat na ani jeden z těchto filmů, které brali inspiraci z jeho díla. Moc rád jsem znovu viděl Rudolfa Hrušínského staršího jako Proška a pro mě osobně byl i přes skvělý výkon Vladimíra Menšíka lepším otcem Karel Heřmánek. Je dobře, že národního pokladu a tím rozhodně tvorba Oty Pavla je se ujal právě tak skvělý režisér, jakým je beze sporu právě Karel Kachyňa a vtiskl jim svůj pohled plný poetiky a obrazů, které dokáží pohladit a jsou tak upřímné. Snad brzy budou tento film oěpt dávat v televizi, abych ho mohl podruhé ochutnat, protože Smrt krásných srnců jsem viděl nesčetně krát.(4.10.2008)

Krásný film, který podle mě však, např. v porovnáním se Smrtí krásných srnců, neměl tak silný příběh. Za oblíbené herce Menšíka a Hrušínského však dávám hvězdičku navíc.(11.5.2008)

"Jsem z Bránova i Buštěhradu - prdelka mi říkají..." Lyrické vyprávění Oty Pavla o jeho prdelkovských - dětských letech přenesené do televizního filmu. Nejsilnější scéna: les plný bílých hříbků...(14.3.2009)

Skvělý, krásný, dokonalý a lidský. Zlatí úhoři jsou opravdu parádním filmem, u kterého jde poznat, že je na motivy knížky od Oty Pavla (skvěle vylíčena překrásná příroda) a že ho natočil někdo, kdo opravdu má (lépe řečeno měl) opravdový cit pro točení filmů. K tomu parádní herecká sestava českých hereckých legend (pánové Menšík, Hrušínský, Brzobohatý či dámy Balzerová či pro mě neznámá, ale skvělá Špánková-Hozová) a příběh, který umí jak pobavit, tak dojmout. Je škoda, že tematický hodně podobný film Smrt krásných srnců je v televizi minimálně pětkrát do roka, zatímco tento film, byť je stejně kvalitní, najdete hrát jen zřídka. Jednoznačných 100 %.(19.6.2012)

• - Natáčení probíhalo v Bechyni - Zářečí a jejím přilehlém okolí, mimo jiné i na zámečku Bzí nedalo Týna nad Vltavou (Paganus)

• - Vladimír Menšík byl při natáčení filmu už velmi nemocný a podle Martina Mikuláše měl "ruku od injekcí rozpíchanou jak cedník." (Zdroj: ceskatelevize.cz) (ramix)

• - Bronislav Poloczek, který zde hraje pana Oplta, si zahrál později i v příbuzném filmu Smrt krásných srnců, kde tentokrát ztvárnil roli Janoucha, kterého zde představuje herec Zdeněk Martínek. (Ganglion)