Další z klenotů československé kinematografie.(27.12.2010)

Film mi byl doslova vnucen, takže jsem byl otrávený už od začátku. Po první hodině jsem byl ještě otrávenější, protože film mi přišel nudný. Navíc jsem musel mít puštěné titulky, protože jsem tomu vůbec nerozuměl. Ale postupně mě zajímal víc a víc a když jsem ho později viděl znovu, pohltil mě úplně.(6.12.2009)

Opravdu výborné drama, které po právu získalo Oscara. Bravurní herecké výkony Jozefa Krónera a Idy Kaminské. Zejména Króner hraje onu rozpolcenou hlavní postavu naprosto suverénně a zasloužil by si možná i Oscara za hlavní mužskou roli. Těžko se to popisuje, lepší je se na to podívat.(29.10.2002)

• - Film se natáčel výhradně v malém slovenském městečku Sabinově. (Morien)

• - Po premiére v New Yorku priletel v deň D (odovzdávanie Oscarov) Jozef Kroner späť do Československa na Pražské letisko, kde sa k nemu mali pripojiť režiséri Kadár a Klos aj Ida Kamińska a letieť späť do USA . K nedočkavému Kronerovi pristúpil istý súdruh a povedal: „Pane Kronere, vy jste v Americe již byl. Teď pojede soudružka Kadrnožková z Filmexport." Tak ostal herec na Pražskom letisku sám aj s kuframi a oblekmi za 17 000 Kčs a na odovzdávanie Oscarov sa tak nedostal. (gogo76)

• - Mesto Sabinov, v ktorom sa príbeh odohrával aj natáčal, v júni 2006 slávnostne otvorilo expozíciu kultúrneho centra s exponátmi z nakrúcanie filmu, z ktorých mnohé darovali občania mesta. Je medzi nimi aj kópia sošky Oscara od manželky scenáristu. Zaspomínať na nakrúcanie snímky si prišiel do Sabinova v tom čase posledný žijúci protagonista filmu František Zvarík (Markuš Kolkotský), dcéra Jozefa Kronera (Anton "Tóno" Brtko) Zuzana a vyše 80-ročná vdova pani Edita po autorovi literárnej predlohy filmu Ladislavovi Grosmanovi. (Zdroj: teraz.sk) (Raccoon.city)