Žhavé výstřely 2

Hot Shots! Part Deux

Horúce strely 2

Akční / Komedie / Válečný

USA, 1993, 86 min

Klasická parodie. Jedna z nejlepších.(29.4.2004)

„Niečo vám poviem, poručík. Nevravím, že vám neverím. Ale ani že vám verím. Ale skôr nie.“ Ultimátna paródia, ktorá sa hravo vyrovná ultimátnemu originálu. Kým ten si bral na mušku prevažne TOP GUN, dvojka sa masívne vrhá na sériu RAMBO – a znova excelentne. Smršť gagov od výmyslu sveta (zajačik Duracell, „On bol starší múdry pán a čakával ma pred školou.“, bodycount, Hilary Husajnová), množstvo odkazov (PONORKA, TERMINÁTOR 2: DEŇ ZÚČTOVANIA, HVIEZDNE VOJNY, KRSTNÝ OTEC, RAMBO III), vtipy pre zasvätených (Martin Sheen), strhujúce hlášky („Dodržiavajú celibát rovnako, ako ich otcovia a dedovia.“) a vysoký rozpočet (výprava, kostýmy, rekvizity, akcia). K tomu úžasné baby (Valeria Golinoová a Brenda Bakkeová), dobrý vojak so silnou traumou Miguel Ferrer, Rowan Atkinson so zaviazanými šnúrkami (hajzli, šnúrky!) a Lloyd Bridges s jazykom dobermana.(22.12.2004)

Aj keď filmový svet pozná veľa kvalitných pokračovaní, nestáva sa až tak často, aby druhý diel prekonal vysoko postavenú latku jednotky. Abrahamsovi sa to Horúcimi strelami 2 podarilo a napriek tomu že ide len o paródiu, vo svojom žánri nemá výraznú konkurenciu. Nekorunovaný kráľ žánru, po ktorom už Rambo nikdy nebude taký ako predtým.(18.6.2011)

Pro mě jasně jeden z nejlepších parodických filmů, který v mých očích překonal svého předchůdce. Spoustu naprosto originálních gagů, hlášek a nezapomenutelných situací (nejvíc se mi líbí jak Charlie Sheen zabije vojáka slepicí :-)).(29.11.2007)

Charlieho Sheena rozhodne nepovažujem za mimoriadne talentovaného, či výnimočného herca. Myslím, že by ťažko zvládol zahrať také dramatické úlohy ako jeho slávny otec Martin Sheen, ktorý má môj prirodzený rešpekt. To bol pán herec. Charlieho možnosti končia tak akurát u hollywoodskeho, vysokorozpočtového sitkomu alebo v nejakej jednoduchej komédii. Keď mám byť konkrétny, tak vlastne ešte v pokleslejšom subžánry, a to v paródii. Tu zažiarila jeho hviezda najjasnejšie. Úloha Toppera Harleya, ktorý je recesistickou karikatúrou Johna Ramba, zvládol Charlie výborne. Môj vzťah ku filmovým paródiam je veľmi chladný. Nie sú mi pochuti. Môžem však s istotou prehlásiť, že "Horúce výstrely 2" sú v tomto žánri mojim favoritom. ***(10.6.2012)

• - Ve filmu si cameo zahrál otec Charlieho Sheena (Topper Harley) Martin Sheen (Benjamina L. Willard), a to ve scéně, kdy se spolu se synem potkávají na míjejících se lodích. Jejich pozdrav zní: "Líbil ses mi ve Wall Street.", což je odkaz na film Wall Street (1987), ve kterém si spolu zahráli (Bud Fox a Carl Fox). Když si Topper píše deník a jeho myšlenky jsou přerušeny Benjaminem, který cituje scénu z filmu Apokalypsa (1979), jedná se o odkaz na tento film, ve kterém ztvárnil onu postavu. (Prochy38)

• - Mnoho komparzistů filmu ztvárnili rodinní příšlušníci scenáristů Jima Abrahamse a Pata Profra. (Terva)

• - Český dabing prezidenta Bensona (Lloyd Bridges) obstaral Bohumil Švarc, který daboval také Dartha Vadera z filmové série Hvězdné války, na kterou snímek odkazuje. (Studioworks)