Herkules ve středu Země

• Itálie Ercole al centro della terra (více)

Typický predstaviteľ žánru "meč a sandále", ktorý začiatkom 60-tych rokov ovládol talianskú kinematografiu podobne ako o pár rokov neskôr spaghetti-westerny. Herkules (Reg Park) sa musí vydať do kráľovstva boha podsvetia Háda, aby tam získal magické jablko, ktoré jediné môže oslobodiť jeho lásku, princeznú Deianeiru, z moci temných síl. Zaklial ju zlý kráľ Lico, na ktorého stvárnení si očividne zgustol Christopher "Dracula" Lee. (POMO)

Campbell

byl by to výborný film nebýt druhé půlky která všechno totálně zazdila. To předtím je skvělý mytologický horor který se jen tak nevidí. Je sice pravda že pár věcí je strašně srandovních, jako třeba když Herkules hodí velkej kupec sena, a ještě pár jiných věcí. Ale i tak ten začátek potěšil atmosférou kterou si Bava umí skvěle udělat. Hlavní představitel Herkula vypadal skvěle, sice nehrál nijak extra dobře ale vypadal na Herkula dobře. Trošku mě zklamal Lee s takovou nevýraznou rolí. A jeho likvidace nebyla nic moc, mě celý konec přišel takovej násilně ukončen. Ale byl to poměrně slušnej film. ()

AGAMENON

Je až s podivem jak podezřele málo došlo k propojení dvou žánrů, mytologického a hororu. Přičemž italské sandálové filmy se v lecčems lišili od amerických velkofilmů, převážně jde o zobrazení násilí, tj. Kobky, žaláře a nejrůznější druhy mučení byli v Itálii velmi populární a režiséři se přeháněli v neustále novém zobrazování těch nejbizarnějších torturových praktik. A co teprve, když se režie ujme známý hororový mág Mario Bava (tehdy proslavený spíše coby kameraman, trikař a člověk pověřený natáčením akčních scén). V 60. letech se na Apeninský poloostrov přestěhovali snad všichni kulturisté světa, aby zkusili hereckou kariéru v sandálových filmech. Jedním z nich byl i Reg Park, velký souputník Steva Reevese, největší hvězdy žánru, kterému nikdy neodpustil, že jej porazil na Mr. Universe. Děj je napínavý, rychle odsýpá, čemuž prospívá i střídmá stopáž, jediné co film kazí, alespoň v mých očích, je snaha o odlehčení. Debilní nájezdníci ze začátku se dají ještě překousnout, jenže u Herkulova a Théseova společníka trvám na vrozeném kreténismu a jeho přežití pokládám za zločin proti lidskosti. Výprava je sice skromná, ale odpovídají, kulisy jsou použité z La conquista de la Atlantida, kde shodou okolností také hrál Reg Park. Zklamání je pro mne hudba od Armanda Trovajoliho, bohužel se přespříliš se zaměřil na hororovou notu, takže i pěkná romantika, navíc hraná flétnami a harfami (kam se hrabou smyčce), je upozadněna díky makabrózně disharmonickým tónům. ()

Flego

Veľmi špatný neherec ( natočil len 5 podobnýh filmov ) Reg Park v namixovanom guláši dobrodružnej mytologickej hororovej fantasy so slabými trikmi. ()

špaček421

Zábavný mix motivů z řeckých bájí s fantazií tvůrců. Herkules se tak kamarádí s Théseem a do zahrady Hesperidek se vydává osobně a bez toho, že by mu to dal někdo za úkol. Následně se vydává do pekla, to všechno samozřejmě pro lásku k milované Déianeiře. Lee bohužel hraje jenom druhé, možná i třetí housle a nepůsobí zdaleka tak démonicky, jak jsem doufal. Triky jsou předpotopní, ale já osobně od těchhle pohádek žádnou velkou realističnost nečekám. Celkem pěknej a zábavnej film, který kazí akorát přítomnost toho snad nejotravnějšího poskoka, jakého jsem kdy ve filmu viděl. ()

corpsy

Nádherná klasika žánru, ktorý hlavne v 60tych rokoch zažíval veľké úspechy. Pestrá výprava, širokoúhla kamera a nadpozemské svalstvo Rega Parka. ()

Astaroth12

Ch.Leeho vidieť v takejto roli je zaujímave ale aspoň hral špinavca a zas mu to pristalo.Kamera je vynikajúca a vizuál tiež veľmi slušný.Len príbeh a spracovanie mi pripadali nedomyslene a niekedy to zasahovalo až do komedialnej trápnosti.Veľmi nudné poňatie Herkulesa.Ale jedna scéna v ktorej na Herkulesa útočili mŕtvy,môžem povedať že bola viac než vydarenou.A hlavne kvôli nej dávam 3* lebo ináč by to bolo len za dve. ()

kaylin

Na snímku „Herkules ve středu Země“ je krásné, že zde jsou pěkné trikové scény nebo prostě momenty, kdy si budete říkat, že je fajn, že Mario Bava to podsvětí pojal po svém, temně, ale přitom měl skvělou představivost. Třeba jen do rozseknutí kořenů je vizuálně zajímavé. Výprava filmu je velmi dobré, přebíjí příběh, který není nijak skvělý, i humor, který se do děje zbytečně dostává. ()

pepua

Příběh je to pestrý až... přeplácaný? Nicméně jde o film jako stvořený pro ospalé nedělní dopoledne, nudit se nebudete a když vám něco z děje uteče, asi se také nic nestane... ()

bierce

Toporný kulturista Reg Park versus démonický Christopher Lee v dokonale stylové Bavově režii. Má první návštěva v italském subžánru zvaném 'sword and sandals' dopadla na výbornou. Hercules spolu se dvěma společníky podniká výpravu do Hádovy říše mrtvých, aby získal magické jablko, díky kterému může zachránit svoji lásku Deianiru z područí krále Licose. Cesta podzemní říší, která Herculovi klade do cesty nejrůznější překážky, je ztvárněna díky Bavovým kameramanským a trikovým finesám vskutku dokonale. Použití sytých barev, umělé mlhy a papundeklových dekorací působí díky vhodnému nasvícení a kameramanskému mistrovství velice atmosféricky, což obvzláště vyniká v závěrečném souboji s nemrtvými. Lituju toho, že jsem tenhle film neviděl v dětství, protože je hodně podobnej filmu Jáson a Argonauti nebo filmům o Sindibádovi, na který mám nejlepší vzpomínky. V pokročilejším věku už to člověk bohužel neprožívá tak jako v dětství. A ač nepředpokládám, že v této mnohadílné sérii potkám lepší film, určitě dám taliánskýmu Herculovi další možnost. ()

fiLLthe3DD

Příšerný film. Místo atmosféry starověkého Řecka tu máme jakýsi gotický horor (SPOILER! Lee je opět za upíra) - a ten ve spojení s hroznýmmi dialogy, nudným příběh a nezajímavými postavami opravdu nefungoval... Technická stránka filmu (až na pár záběrů) hrozná, působí to jako Turecké Star Wars... Jedna hvězda za Hercula :) Jinak blbý film, už ani vtipné to nebylo... ()

Ironfood

Slušný zástupce žánru Sword and Sandal, respektive subžánru Sword, Sandal and Sorcery, přičemž sorcery prvky samozřejmě vycházejí (velmi volně) z antické mytologie. Celou dobu jsem si říkal, že je škoda, že na tom nedělal Ray Harryhausen, jeho triky by sem sedly jako prdel na hrnec a kamenný Procrustes by pak jistě vypadal méně směšně. Takto je asi největším pozitivem Christopher Lee, za zmínku jistě stojí i krásné italské herečky. ()