Film, který svým režijním mistrovstvím a neotřelým tvůrčím přístupem předběhl dobu o mnoho let. Netradičně pojatý příběh partyzánů, bojujících proti Němcům v beskydských horách, je filmařský po všech stránkách perfektní a po dlouhá léta "trezorovým" dílem. Některé věci - např. boj německých dezertérů na straně partyzánů či absence jakkékoliv ideologie - asi moc v té době papalášům nevoněly. Kadár s Klosem byli v 1.půli 60 let v mimořádné formě, protože dva roky nato přišli s jedním z nejlepších filmů , jaký u nás vznikl - OBCHOD NA KORZE.___PS: Obrazový DVD přepis (14.3.2009) je bohužel mimořádně hnusný a ostudný, s obrazem utopeným ve tmě....(21.7.2002)

Knížka se mi líbila tolik, že jsem ji považoval za nezfilmovatelnou, ale film mi dokázal pravý opak. Skvělá režie.(28.1.2003)

For ME 91%(6.2.2008)

Když plnej počet, tak tady a teď. Co se týká československých válečných filmů, určitě vrchol. Nekompromisní pohled na způsob partyzánské války, očima a vzpomínkama sympatického partyzána Pavla, který se zotavuje po zásahu kulky do zad a bojuje o každý krůček. Perfektně rozkouskovaný děj, akční kamera, jasně viditelná práce dvou režisérů, hudba Zdeňka Lišky a žádná komunistická propaganda, to je to, co dělá z tohoto snímku neoddiskutovatelnou kvalitu ve svém žánru. Role a osud Marty je perfektní. Vřele doporučuji všem milovníkům československých válečných filmů, i když je film poněkud zdlouhavý, je plně vypovídající.(15.9.2011)

Kvalitná režisérska dvojka Kadár a Klos, ktorá má na konte aj oscarový Obchod na korze, natočila skvelú vojnovú drámu, ktorá ponúka výborné spracovanie hlavne po psychologickej stránke a na vtedajšiu dobu výbornú réžiu. Hlavne preto prinesie kvalitný zážitok i dnes. Film dokáže i s pomocou osvedčeného Z. Lišky navodiť dusnú atmosféru a pochváliť treba určite nezabudnuteľnú scénu výbuchu panzerfaustu za stolom. V dobrej roli ruského dôstojníka sa predstaví V. Muller, ktorý je však predabovaný ruštinou. Nič proti J. Kačerovi, ale jeho časté mimovojnové scény a scény z nemocnice film občas zbytočne trieštia. Inak v danom žánri dráma- vojnový film, patrí určite medzi to najlepšie , čo v Československu vzniklo. 80%.(19.7.2012)

• - Valašská obec Ploština naozaj existovala na moravsko-sliezskom pomedzí pri Valašských Kloboukoch a jej vypálenie a zmasakrovanie obyvateľov za pomoc partizánom 19. apríla 1945 je pripisované plukovníkovi Ottovi Skorzenému, ktorý vraj v tom období bol na Morave poverený likvidáciu partizánskych oddielov. Akciu previedla zvláštna jednotka SS „Josef“, ktorej štáb bol vo Vizoviciach. V Ploštine bolo zaživa upálených 24 osôb, ďalšie tri osoby boli popravené a jedna osoba bola umučená pri výsluchu. Knižná predloha je autobiografickým dielom spisovateľa Ladislava Mňačka (partizán Voloďa). (andykovac)

• - Filmovanie prebiehalo v Gottwaldove a Beskydách. (dyfur)

• - Film o pochybnostech a tragických pocitech vítězů byl jako „příkladně nebezpečný“ 20 let uschován v trezoru (i kvůli emigraci autora předlohy a jednoho z režisérů). (darek kartac)