Bídníci: od románu k filmu a muzikálu

• Velká Británie Les Misérables: The History of The World's Greatest Story (více)

Co mají společného Victor HugoCameron Mackintosh? Obrovský úspěch jednoho příběhu o nezlomné síle člověka... "Les Misérables" alias "Bídníci". Tento název má dnes většina z nás spojený s veleúspěšným muzikálem, který se před deseti lety dočkal neméně úspěšného filmového zpracování. V dnešním dokumentu se podíváme do historie příběhu, který lidi fascinuje už od prvního vydání v roce 1862, a spolu s tvůrci muzikálu i filmu se zamyslíme nad důvody, proč jeho popularita neutuchá. Temný osud trestance Jeana Valjeana plný dalších tragických dějových linek vedlejších postav je obrazem společenské sociální nespravedlnosti a boje za lepší zítřky, ale nechybí v něm naděje a víra. To dobře vědí všichni, kteří četli román či shlédli alespoň jednu z jeho četných filmových adaptací. Okouzleni "Bídníky" jsou ale i všichni, kdo se podíleli na muzikálu. Producent Cameron Mackintosh přitom v době britské premiéry roku 1985 nevěřil, že se velkolepé představení strhané kritiky udrží na repertoáru londýnského kulturního centra Barbican nějak dlouho. Ale diváků chodilo čím dál víc, Bídníci se přesunuli do legendárního West Endu, pronikli na Broadway a byli přeloženi do dalších 21 jazyků. Dnes jsou nejdéle uváděným muzikálem na světě. V dokumentu uvidíme kromě Camerona Mackintoshe také herce Hugha Jackmana, Anne Hathawayovou, Amandu Seyfriedovou, Eddieho Redmaynea, Samanthu Barksovou či historicky první Eponine, Frances Ruffelleovou. (Česká televize)

filmmovier

Dokument řeší zejména Mackintoshův divadlelní muzikál a jeho filmovou verzi. Zajímavé informace tu jsou, ale ani ne tak o Hugově fenomenální knize, jako spíš o jeho adaptacích. Je to fajn, pro fanoušky (zejména právě muzikálu) povinnost. ()