Hamlet podniká

Hamlet Goes Business

Komedie / Drama / Romantický

Finsko, 1987, 86 min

• WANDRWALL

Z Hamleta to má jen název. Ve filmu je nacpáno vše možné, táhne se, seversky, nic pořádného.(23.7.2011)

Aki Kaurismäki je jedním z mála tvůrců, kteří dnes umí s citem využít černobílou fotografii. Tak nějak jsem si zvykla ne jeho způsob vyprávění i na jeho styl humoru. Jeho Hamlet mě neoslovil tolik jako třeba Juha nebo Dívka ze sirkárny, ale i tak příjemné pokoukání.(21.3.2017)

Trvalo mi skoro půlku této trigikomedie (spíše tragi) než jsem se sžil s univerzem novodobého Hamleta - velkopodnikatele s plastovými kachničkami. Druhá část frčí podstatně víc. Navíc skvělá noir stylizace, všudypřítomný cigaretový dým a skvělí herci v krásně sarkastické kritice všeho a všech.(24.1.2012)

Milostivá pani si přeje, aby za ní přišel Hamlet. Není tady.(7.10.2010)

Aki Kaurismaki prostě nemůže točit o lidech z vyšších společenských vrstev, s jeho poetikou se to naprosto míjí. Tenhle film prý vznikl z opilecké sázky a je to taky jediné vysvětlení, proč se do takového tématu Kaurismaki vůbec pustil. Pár velmi podařených momentů, ale jinak se tu příliš mnoho mluví a příliš z toho ční snaha pervertovat shakespearovské téma k obrazu svému.(4.12.2012)