• Finsko

Finsko, 1999, 78 min

Předloha:

Juhani Aho (kniha)

Timo Salminen

Sakari Kuosmanen, Kati Outinen, André Wilms, Markku Peltola, Elina Salo, Ona Kamu, Outi Mäenpää, Tuire Tuomisto, Tatiana Soloviova, Esko Nikkari, Jaakko Talaskivi, Eero Pekkonen, Sami Kuoppamäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Jari Yliaho, Pekka Nikander, Carl-Erik Calamnius, Matti Hyvönen, Matti Heino, Anne Kumpulainen, Pertti Gebhart, Toshitake Shinohara, Keijo Nyrhinen, Jukka Rautiainen, Pekka Saarela, Helena Ilmonius, Atte Blom, Peter von Bagh, Irja Lötjönen, Antti Nurmi, Heli Heino, Henri Heino, Tomi Heino, Ilmi Lavonen, Väinö Vaherkoski, Tuuli Savela, Meri Savela, Salla Eronen, Pentti Auer, Akseli Pesä, Vesa Häkli, Anu Frosterus, Matti Rantanen, Erkki Lahti, Kari Pulkkinen, Pertti Nieminen, Clas-Ove Bruun, Sérgio Machado, Eetu Suomalainen, Ada Forsberg, Antti Ojalehto, Veli Laakkonen, Jarmo Malinen, Varpu Lundberg, Saana Sandholm, Tuija Riikonen, Kaarina Hilari, Pertti Dolck, Vesa Salminen, Mikael Streng, Erna Vasama, Paula Oinonen, Helka Viljanen, Erja Dammert, Lilja Helin, Marita Hytönen, Iiris Nieminen, Tuula Törmälä, Ilkka Mertsola, Timo Salminen, Irmeli Debarle, Marja-Leena Helin, Hellevi Grönholm-Rytkönen, Jaakko Palmunen, Taisto Vartiainen, Mikko Eronen

Zvuk:

Jouko Lumme

Scénografie:

Markku Pätilä, Jukka Salmi

Masky:

Nadja Delcos

Kostýmy:

Marja-Leena Helin

Tak tady si to skoro všechno střihnul Aki sám, včetně skutečného střihu. Já už Akiho znám, tak jsem jsem byla zvědavá, s čím na mě přijde. Je to poměrně jednoduchý příběh beze slov. Němý, černobílý film s jednou písničkou. Tenhle snímek patří mezi ty smutnější, které mně předložil Aki, u něj jsem zvyklá i na veselejší kousky. Tady s tím svým známým hereckým ansáblem ho zahráli bezvadně. Stačilo sledovat pohyby, rysy ve tvářích a je tu příběh, se kterým jsem jako obvykle nesmírně spokojená. On je zkrátka svojský, ne každému vyhovuje jeho styl, ale o tom to přece je, každému sedne někdo jiný a já Akiho miluji. Umí i beze slov prodat emočně silný příběh a hlavně mám pocit, že ho to nesmírně baví a to je z jeho filmů jasně patrné. Filmová výzva 2016(25.8.2016)

Páni, tak tomuto říkám úctyhodně vzdaný hold němému a černobílému filmu. Krásně a minimalisticky zpracované, myšlenkově hluboké, perfektně zahrané. Kaurismäkiho snímek JUHA je pro diváka dostatečně "průhledný", nikoli však automaticky lehce stravitelný. Realističnost mnoha scén je do značné míry potlačena a snímek tak více vyznívá jako hluboké a citlivé podobenství/poselství o leckdy zvláštním světě či o životě a životních hodnotách leckterých lidí. Za zmínku stojí také vynikající, typicky "prkenné" herecké výkony "dvorních herců" Aki Kaurismäkiho - nemohu nezmínit alespoň Kati Outinen či Markku Peltola.(22.12.2003)

Bez krásně šlapavé a emocemi přebité hudby by byl tenhle Kaurismakiho návrat k němým filmům jenom zajímavou libůstkou a standardním melodramatem. Takhle si to ale pěkně produpává až k tragickému konci...(6.1.2003)

Příběh je někde na úrovni kalendářových moralitek o svedených ženách, vilných buržujích a nevinném venkovu z 19. století (předloha Juhani Ahoa prý patří k finskému novoromantismu) , o to je krásnější pozorovat, jak se z naivity pod Akiho rukama rodí jakási zvláštní nemilosrdnost a tvrdost, která vrcholí krutou závěrečnou scénou. Je to zvláštní posun od ryzí optimistické naivity až po těžký pesimismus a odcizenost závěru. Na Juhovi je krásná jeho symbolická čitelnost, přepjatost a zvláštní napětí mezi archaickým etosem ztvárnění a ryze (stále) aktuálním tématem. Mimochodem, snad nejvíc ze všech filmů tu vyniká kaurismäkiovská desexualizace, jakoby muži a ženy fungovali především v kategorii nevinnosti x zkaženosti. Juha tak dokonale zapadá do Akiho světa, jen některé dříve skryté prvky úmyslně zvnějšňuje. Jako v němých filmech se tu nedělají gesta z důvodu pragmatických, ale jen a jen pro svou estetickou krásu. V tom je divácká zkušenost s Juhou zvláštně osvobozující, protože nás vyvazuje z nutnosti hledat pro tragické události kontext a sociální opodstatnění. Je to vyprávění pro radost z vyprávění. Film pro radost z filmu. Hořké pátrání po ztracené čistotě. Nic víc, nic míň.(24.12.2011)

Neotřelé - jak filmově, tak hudebně. Prostě naprosto neokoukaný a voňavý květ evropské kinematografie, který dokáže plně vtáhnout a pohltit na hodinu a dvacet minut do světů, které jsou už skoro jedno století vzdálené od dnešního diváka. Krásná pocta němému filmu a zároveň jeho slušný sparingpartner, jenž se z ringu jen tak vyhodit nedá, neboť jeho kvality jsou nesporné.(1.3.2003)