Mraky odtáhly

Drifting Clouds

Komedie / Drama

Finsko, 1996, 96 min

Timo Salminen

Kati Outinen, Kari Väänänen, Elina Salo, Sakari Kuosmanen, Matti Onnismaa, Markku Peltola, Markus Allan, Paul Granfelt, Kari Lindqvist, Tommi Parkkonen, Taisto Wesslin, Shelley Fisher, Pentti Mutikainen, Solmu Mäkelä, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Sulevi Peltola, Vesa Mäkelä, Tero Jartti, Rose-Marie Precht, Aarre Karén, Yrjö Järvinen, Matti Pellonpää, Tuire Liiti, Pietari, Kaarina Väyrynen, Elli Lindstedt, Vilhelm Lindstedt, Tuire Tuomisto, Mustafa Altin, Pentti Auer, Iisak Lusua, Simo Santalahti, Tarja Laiho, Kaija Pakarinen, Vesa Häkli, Antti Reini, Ona Kamu, Eero Försti, Kari Nenonen, Klaus Heydemann, Mato Valtonen, Clas-Ove Bruun, Silu Seppälä, Jorma Pulla, Atte Blom, Peter von Bagh, Juho Grönqvist, Kari Järvinen, Markku Pätilä, Jukka Salmi, Jaakko Talaskivi, Arvi Lind (a.z.), Kari Toivonen (a.z.), Kaarina Vesa, Pasi Honkala, Minna Aaltonen, Maija Ahlgren, Pirkko Alanko, Esko Alanko, Kurt Andersson, Birgit Andersson, Jenni Antolainen, Vilho Arkima, Asta Arkima, Raija Arminen, Sirkka-Liisa Aro, Göran Björkblom, Mira Donner, Veli Arminen, Risto Elo, Pirkko Elo, Karl-Erik Fjäder, Peter Fredriksson, Mika Frilander, Matti Grönlund, Sinikka Haapio, Kauko Hakkarainen, Teija Häkkinen, Eero Halonen, Pekka Halttunen, Juhani Heikkinen, Eila Heimonen, Mikko Heinsalmi, Eija Heiskanen, Kaarina Hilari, Christian Holmström, Ville Huttunen, Jari Ikäheimo, Hanna Jokinen, Rauno Kähönen, Tuula Kanervaniitty, Tarja Kapaglou, Seija Karikko, Marju Karlsson, Pekka Käyhkö, Maria Knuuttila, Kari Koivunurmi, Tommi Kolehmainen, Kaarina Kollin, Laura Konttinen, Tero Korhonen, Per-Erik Krook, Ilkka Kujala, Jan Kuula, Harri Kuusikero, Hannu Kuuskoski, Veli Laakkonen, Erkki Lahti, Kari Lämsä, Elina Lehtisalmi, Mikko Lehtonen, Kaj Lostedt, Mirja Lostedt, Marko Louna, Eero Maasilta, Ari Mäkinen, Niilo Malkki, Oiva Malviluoto, Satu Mettänen, Maija Miettinen, Mirja Mussaari, Ismo Mussaari, Paavo Nurminen, Eila Ojanen, Mira Palmqvist, Aaro Partanen, Mauno Pensala, Kalle Penttilä, Virpi Pihkanen, Tapio Pihkanen, Teemu Raita, E. Rautiainen, Markku Reunanen, Irma Roininen, Vesa Ruuttunen, Juha Sääski, Alexei Safarov, Taatu Salminen, Keijo Sandell, Lauri Sario, Martta Sartamo, Jokke Seppänen, Marja-Sirkka Seppänen, Christine Slioor, Else-Maj Ståhle, Antea Taavitsainen, Irma Talonpoika, Raija Telkki, Maija-Leena Tuori, Jukka Utriainen, Raija Uusikylä, Kai Vähälummukka, Pentti Väyrynen, Toni Vermilä, Eero Viikari, Eila Viikari, Else Viljanen, Toini Virta, Sirkka-Liisa Vuorinen, Carl-Johan Wainio, Anna-Louise Wardi, Toivo Wasenius, Joni Wirama, Patpatia Ashwani

Zvuk:

Jouko Lumme

Scénografie:

Markku Pätilä, Jukka Salmi

Kostýmy:

Tuula Hilkamo

Na filmech Aki Kaurismäkiho mám rád, že se mi při jejich sledování jakoby zastaví čas. Mraky odtáhly ze začátku působí snad ještě chladněji než jiné Akiho filmy, příběh je opět jednoduchý, minimalistický přístup (včetně projevů samotných herců) zůstává zachován a přesto snímek neustále poutá divákovu pozornost. Budu trošku spoilerovat a prozradím, že film má překvapivě pozitivní konec - na to sice u tohoto režiséra nejsem zvyklý, ale vůbec mi to nevadilo :) příjemně strávený půlvečer 8/10 PS: po velmi dlouhém zrání v mé hlavě zvyšuju hodnocení na 9/10 - je to nádhera(8.2.2009)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(16.9.2006)

"Abych byl upřímný, jste příliš stará na číšnici. Je mi 38 let. To je to, každou chvíli můžete umřít! Ale vám je 50? To je rozdíl, já mám kontakty......".To je Akiho klasika, kdy i v těch nejsmutnějších momentech pronese někdo nějakou neskutečnou hlášku a nebo tam vloží absurdní jednání nějakého zúčastněného herce. Akiho rukopis znám, tak jsem jako vždy dostala to, co jsem od něj i očekávala. Upozorňuji, že to nemusí být ten pravý šálek kávy pro každého, ale já u něj upíjím ráda. - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(13.4.2015)

Snímkem MRAKY ODTÁHLY obrací významný finský (potažmo světový) nezávislý režisér - Aki Kaurismäki - divákovu pozornost na citlivé společenské téma, a to nezaměstnanost. A nutno říct (napsat), že Aki Kaurismäki si s tímto tématem poradil znamenitě. Snímek netrpí planým moralizováním (na tu či onu stranu), ani (nevhodným) zlehčováním tématu. Ačkoliv vážné momenty jsou střídány bravurně zvládnutými groteskními momenty, tak smích, který je u diváka Kaurismäkim vzbuzen, má silně nahořkou příchuť. Excelentní je také práce s kamerou, barvami atd. Shrnuto a podtrženo: snímek MRAKY ODTÁHLY je výborným zachycením toho, že nezaměstnanost není pouze chladné číslo ve statistických tabulkách, ale pro některé bohužel i denní hořká realita, s níž se musí odpovědně vypořádat. Poznámka: stejně jako v případě "kaurismäkovštiny" MUŽ BEZ MINULOSTI si i v tomto snímku z roku 1996 zahrál Matti Pellonpää (zemřel: 1995). Matti Pellonpää se zde objevuje jako dítě na fotografii. Aki Kaurismäki tak činní z úcty a na vzpomínku svému příteli. Matti tak "hraje" a "žije" v díle Aki Kaurismäkiho dál.(11.9.2003)

Život na splátky. Ztráta zaměstnání. Úřady. Inzeráty. Podvodné pracovní agentury. Snaha najít novou práci postupně otupená sérií nezdarů. Pití. Dluhy. Věřitelé. Exekutoři. Vrcholem marnosti se stává pokus rozmnožit peníze utržené z prodeje auta v herně. Prohra. Beznaděj. Zoufalství. Snad nejvíc tíživý Kaurismäkiho film. Po řádném přísunu mizérie, jsem byla vděčná, že alespoň v posledních pár minutách zazářilo zpoza odplouvajících mračen štěstí. Zasloužené. V Restauraci Práce nalezené...(12.2.2009)