Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

Leningrad Cowboys Go America

• Leningrad Cowboys Go America

Komedie / Road movie

Finsko / Švédsko, 1989, 78 min

Jedna z nejpodivnějších, nejzajímavějších a svým způsobem z nejzábavnějších komedií, co kdy byly natočeny. Úžasně stylizovaný film o finské kapele, která se rozhodne prorazit v USA, ale osudem je nasměrována ke kariéře v Mexiku:-) Jejich cestu na mexickou svatební slavnost oklikou přes Spojené státy tak dokumentuje tahle podivuhodná road-movie, která je plná všelijakých bizarností, šílených písní, ujetého humoru a stylizace kapely, která dosahuje dokonalosti. Aki Kaurismäki natočil nízkorozpočtový film, který dokazuje, že v komediálním žánru rozhodují nápady a ne peníze... Silný finský originál... (i když...Kaurismäkiho styl plný pomalého tempa, statických obrazů a minima střihu se velmi blíží ve filmu ne náhodou účinkujícímu americkému králi nezávislého filmu Jimu Jarmuschovi a jeho režijnímu rukopisu)(18.3.2007)

Počítal som, koľko vtipov sa dá uroviť na komické vlasy a topánky a vyšlo mi nespočetné množstvo. Leningradi sú riadne uletenou skupinou, ktorá si zaslúži aspoň maličký obdiv a niektoré piesne v ich svojskom prevedení im fakt sadlo. škoda len, že nedynamického deja, no anglický suchý humor to dokanele vykrýva. Scéna z ukradnutým motorom bola fakt famózna. Priemny úlet, ktorý nie je taký dlhý, aby bol čisto trápny. Lepšie tri. PS:Poteší aj cameo Jima Jarmusha.(29.3.2009)

Věnováno památce Guty Cardenas. CITÁT - Stojí to za hovno. Hudba je málo komerční.......... Ta symbolika vlasů je promítnuta do všeho. Má jí malé dítě v kolébce, pes a třeba dřevěná bedna . Ze zabahněné vesničky odjíždí dechová kapela do víru amerického Rock´n´Rollu. Zjednodušený a zrychlený pohled na jednu kariéru jedné hudební skupiny. Rychlé změny, rychlé učení, všechno rychle, jen chtít. CITÁT - Pivní otázka - Zajímalo by mě, kde bere to pivo ?............ Monotonní hudební vložka na plechovky od piva je úžasná (34 minuta). Bylo mě líto toho človíčka, co je celou dobu pronásledoval a nemohl dohonit. Jinak veselé hudební road movie, které neřeší spoustu věcí a detailů. Ve filmu, mimo jiné , zazní Kuka Mitä Häh nebo Born To Be Wild.(8.5.2012)

Leningradští kovbojové jsou v okolí severního polárního kruhu bezkonkurenčně nejstylovějším hudebním tělesem, které pod vedením slibotechnového manažéra Vladimira vyráží ohromit USA. S pečlivě načesanými kohouty na hlavách, kamenými výrazy v tvářích a slovníkem v rukou nevěřícně sledují americkou realitu, s pohledy upřenými na ulici čekají na začátek násilí a začínají tušit, že Vladimirem slibovaný úvodní koncert v Madison Square Garden se asi konat nebude.(30.11.2008)

Jednotlivé scénky jsou vynikající. Vtipné. Jen sám Matti Pellonpää působí v roli bosse Vladimira, který se pokouší uvést bláznivou kapelu Leningrad Cowboys na americký hudební trh, komicky. Ale celkový dojem? Víc než na tři hvězdy to není. Edit.: Po zhlédnutí filmu na velkém plátně v kině (červenec 2011) mírně upravuji své hodnocení.(10.1.2009)