Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

Leningrad Cowboys Go America

• Leningrad Cowboys Go America

Komedie / Road movie

Finsko / Švédsko, 1989, 78 min

Zase trochu něco jiného. Lenigradští kovbojové jsou skupina s bezkonkurenčně nejšílenějšímy účesy jaké jsem kdy viděl. To jak ve filmu stále měnili styl hudby bylo hustý a zvlášť country bylo k popukání. Potěší i cameo Jima Jarmusche, jehož režijnímu stylu je Kaurismäki hodně podobný.(6.4.2006)

"V Americe chtějí pouze americké skupiny. Od teď jste jedna z nich. V Americe všichni mluví anglicky. Od teď i vy. Kdo neumí, ať se začne rychle učit." "Tady máte čtvrťák, ne abyste to propili všechno." "Takže začneme v Madison Square Garden, potom třeba Yankee stadium. Dobře?" "Dobrý." "Ale nejdřív bych si je rád poslech." "Je to nutný?" "Docela jo." "Nedá se tomu vyhnout?" "Ne." Leningradští kovbojové sice nedobydou Ameriku podle svých představ, ale rozhodně zaútočí na mexické hitparády. Trhlá muzika, trhlý boty, trhlý účesy, mrtvola v ledu s pivem a Jim Jarmusch jako prodavač aut.(22.9.2008)

Do dnešní doby jsem netušil, že Kaurismaki dokáže být natolik vtipnej a zároveň vykreslit tu chudou podstatu lidskýho ducha - na což jsme u něj zvyklí...výborně jsem se pobavil a pousmál nad námi samotnými.(2.4.2014)

Moc málo nihilistické, ale pár zajímavých vtípků tam je.(13.12.2011)

Maximálne osobité,originálne a ujeté.Nič ani vzdialene podobné tomuto som asi nikdy nevidel.Tak dokonalé,tak neobvyklé,tak fínske.Hipsterská kultovka(20.10.2012)

• - Kapela ve filmu je výmyslem režiséra Kaurismäkiho, hraje jí skutečná finská kapela Sleepy Sleepers. Po dokončení filmu ovšem Leningrad Cowboys vznikli doopravdy a hrají dodnes. (washek)