Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

Leningrad Cowboys Go America

• Leningrad Cowboys Go America

Komedie / Road movie

Finsko / Švédsko, 1989, 78 min

Posmutněle, mlčenlivě jedou leningradští kovbojové s prázdnými výrazy prázdnou krajinou od klubu ke klubu, trápí se, ztrácí se, nechápou tu divnou zem, divák se jim škodolibě směje a zároveň úspěch přeje. Silné ***.(12.10.2010)

Věnováno památce Guty Cardenas. CITÁT - Stojí to za hovno. Hudba je málo komerční.......... Ta symbolika vlasů je promítnuta do všeho. Má jí malé dítě v kolébce, pes a třeba dřevěná bedna . Ze zabahněné vesničky odjíždí dechová kapela do víru amerického Rock´n´Rollu. Zjednodušený a zrychlený pohled na jednu kariéru jedné hudební skupiny. Rychlé změny, rychlé učení, všechno rychle, jen chtít. CITÁT - Pivní otázka - Zajímalo by mě, kde bere to pivo ?............ Monotonní hudební vložka na plechovky od piva je úžasná (34 minuta). Bylo mě líto toho človíčka, co je celou dobu pronásledoval a nemohl dohonit. Jinak veselé hudební road movie, které neřeší spoustu věcí a detailů. Ve filmu, mimo jiné , zazní Kuka Mitä Häh nebo Born To Be Wild.(8.5.2012)

"V Americe chtějí pouze americké skupiny. Od teď jste jedna z nich. V Americe všichni mluví anglicky. Od teď i vy. Kdo neumí, ať se začne rychle učit." "Tady máte čtvrťák, ne abyste to propili všechno." "Takže začneme v Madison Square Garden, potom třeba Yankee stadium. Dobře?" "Dobrý." "Ale nejdřív bych si je rád poslech." "Je to nutný?" "Docela jo." "Nedá se tomu vyhnout?" "Ne." Leningradští kovbojové sice nedobydou Ameriku podle svých představ, ale rozhodně zaútočí na mexické hitparády. Trhlá muzika, trhlý boty, trhlý účesy, mrtvola v ledu s pivem a Jim Jarmusch jako prodavač aut.(22.9.2008)

Umazaná. Z lennigradského pole ořezané panoráma továrních komínů made in USA. Cesta po směru zdlouhavé ofiny lenningradských kovbojů, cesta za úspěchem v rytmu rock ´n´ rollu. Vysmáté tři stars.(3.2.2009)

Moc málo nihilistické, ale pár zajímavých vtípků tam je.(13.12.2011)

• - Kapela ve filmu je výmyslem režiséra Kaurismäkiho, hraje jí skutečná finská kapela Sleepy Sleepers. Po dokončení filmu ovšem Leningrad Cowboys vznikli doopravdy a hrají dodnes. (washek)