Drž si šátek, Tatjano

Komedie / Road movie

Finsko / Německo, 1994, 60 min

Timo Salminen

Veikko Tuomi

Kati Outinen, Matti Pellonpää, Kirsi Tykkyläinen, Mato Valtonen, Elina Salo, Irma Junnilainen, Veikko Lavi, Pertti Husu, Viktor Vassel, Carl-Erik Calamnius, Atte Blom, Mauri Sumén, Anu Aalto, Matti Ahjoniemi, Riitta Ahjoniemi, Inka Ahonen, Hannu Collin, Hannu Etolin, Marianne Etolin, Päivi Forsström, Pekka Forsström, Anita Harmanen, Heli Heino, Matti Heino, Pertti Heiskanen, Satu Henriksson, Toni Heiskanen, Pentti Helenius, Teemu Hilkamo, Pentti Hämäläinen, Johanna Juslin, Martti Härkönen, Jatta Katramo, Minja Kemppainen, Veikko Koski, Marko Koskinen, Kirsi Kinnunen, Risto Konttinen, Auli Korhonen, Antero Kupiainen, Atso Laari, Eero Laurén, Pekka Leino, Marko Myllyniemi, Marie-Christine Moller Salmi, Reima Neuvonen, Matti Nieminen, Jarmo Nikander, Leena Nikander, Mika Nikander, Satu Nikander, Sami Nordman, Anja Nyholm, Tarmo Nyholm, Jukka Rautiainen, Mikko Paavilainen, Anne Palmunen, Tiina Palviainen, Olavi Pekkola, Arto Perätalo, Taina Piipponen, Seppo Pitkonen, Jouni Polkko, Päivi Rantamäki, Milja Rantanen, Reino Rautiainen, Mikko Rokkonen, Timo Ryynänen, Kirsti Salmela-Paaso, Taisto Salo, Anne Stålberg, Anna-Kaisa Suhonen, Raimo Suutari, Ritva Tallamäki, Aila Viholainen, Kati Tapio, Heidi Tirri, Jyri Torikka, Anne Virtanen, Joni Vuoristo, Elina Väisänen, Erja Dammert, Niko Ahvonen, Henrikki Häsänen, Eero Laakkonen, Timo Vesajoki, Veede Sinivaara, Vesa Häkli, pes Valo

Zvuk:

Jouko Lumme

Kostýmy:

Tuula Hilkamo

A jedeeeeeeeeeeeeeeem(14.11.2005)

Aj cesta môže byť cieľ, spieva skupina Mňága a Žďorp a zo severu Aki Kaurismäki nôti: Aj cesta tichom môže byť cieľ. Tichom, cigaretovým dymom a počúvaním rock´n´rollu. Na dreň osekanými dialógmi, v ktorých slovný pozdrav miesto nemá, len čistá účelnosť, prerastajúca lakonickosťou odpovedí až k absurdite. Ako keď sa recepčná motela opýta štvorice cestovateľov: "A chcete izby dvojposteľové, jednoposteľové alebo prístelky?" a odpoveďou je prosté, jednoznačné a nerozvíjajúce sa: "Áno". Ak sa k tomu pridruží kalíštek vodky, celá fľaška, fľašky alebo hektolitre kávy (podľa preferencií), je jednoducho vymaľované. Potom už ani nemôže byť pochýb, že sa ide smerom na Rusko. Nuž a celkom dobre si viem predstaviť, že ak by som v kaviarni popisoval jednému z hrdinov svoje interpretácie filmu, len by si výdatne srkol kávy, po dvadsiatich minútach ticha kukol na mňa a povedal: "Tá káva je zrúcanina.".(26.7.2014)

"Akú chcete izbu, dve jednoposteľové, alebo jednu dvojposteľovú?... Áno...." Je to "káva a cigarety" a predsa nie. Aki Kaurismäki však určite má niečo do seba čo chýba Jarmushovi a naopak. Kým Jarmush hľadá zmysel života, a jeho tragikomickosť, Aki ju našiel a hádže nám ju do tváre každým záberom. Akoby to bolo to najprirodzenejšie na svete, že cudzinci medzi sebou nehovoria, že správny rocker nosí koženku a že matka sa zamyká do komory, keď dojde káva. Pritom sa niekedy usmejeme, inokedy prežívame ticho, ale akoby to bolo dané... Istá danosť potom robí z inak nudného filmu, jednu veľkú výpoveď o rozháranej dobe. Aj keď sa mi Leningradský kovboji páčili viac minutáž (ktorá by pri väčšej dĺžke bola filmu osudná) ma nijako neznásilňovala a preto som sa len vykvasil a príjimal pochmúrny dej. Mattiho pohľady za slušné 4 hviezdy určite stoja, aj keď to nie je film pre každého...(18.5.2009)

Nuda nikdy nebola tak zábavná.Život je rock´n´roll(29.10.2012)

Konečně díky Kaurismäkimu vím, že největší Donchuáni jsou finové .. obzvlášť když u toho popíjejí jednu vodku za druhou, smrdí korunou (nebo co tam mají za měnu) a neumí pípnout ani slovo rusky ..(23.9.2013)